• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 22
От мобилни телефони до цифрови камери
brum - майстор
Хобикинг имат зверски цени за транспорта когато става дума за батерии. От няколко години е така. Иначе преди това бяха най-доброто място за поръчване на LiPo батерии. Сега с транспорта цената се вдига над двойно...

Иначе бялата букса е основно за балансиране на батериите по време на зареждане, не за защита от преразреждане. Аз както писах ползвам 4ри такива. За преразреждане следя по напрежението на батерията. 3 клетъчни са и съм си направил една малка платка която изключва консуматора при достигане на зададено напрежение на батерията. В случея - 8.7 волта под товар. За да се включи пак след това трябва напрежението да се качи над 11 волта. Та само с тази защита батериите ми са както писах на 4-5 години и са в цветущо здраве. Ползват се редовно лятото по палатки да захранват едни 4 ватови LED лампи.

А за зарядно за такива батерии - IMAX B6 със 220V захранване е екстра. Стига да е истинско :) . Доста лесно за работа, зарежда почти всичко. Има и вход на 12V (т.е. можеш да го закачиш за акумулатора на колата и да зареждаш каквото ти душа иска). С него си зареждам както NiMh и LiPo батерии, така и оловни акумуатлри.
bigdragon - майстор
brum написа:
Хобикинг имат зверски цени за транспорта ......

.....Ползват се редовно лятото по палатки да захранват едни 4 ватови LED лампи.

А за зарядно за такива батерии - IMAX B6 със 220V захранване е екстра..........
Да така е, но високата цена на транспорта не идва от Хобикинг, а от застраховките при транспорт на такива опасни товари, действащи от няколко години.
От европейския склад тази батерия идва на 43 Евро. Транспорта е 23 и ако вземеш повече, ще се разхвърля и върху другите стоки...
Изображение

Ако я зареждаш на Аймакса на баланс и я ползваш за 4 вата лед, тази батерия никога няма да се запали, но тя не е направена за такива неща.

ПП Аз ги ползвам по предназначение. Виж онова, дето се върти в подписа ми...
valqk - специалист
brum написа:
Хобикинг имат зверски цени за транспорта когато става дума за батерии. От няколко години е така. Иначе преди това бяха най-доброто място за поръчване на LiPo батерии. Сега с транспорта цената се вдига над двойно...

Иначе бялата букса е основно за балансиране на батериите по време на зареждане, не за защита от преразреждане. Аз както писах ползвам 4ри такива. За преразреждане следя по напрежението на батерията. 3 клетъчни са и съм си направил една малка платка която изключва консуматора при достигане на зададено напрежение на батерията. В случея - 8.7 волта под товар. За да се включи пак след това трябва напрежението да се качи над 11 волта. Та само с тази защита батериите ми са както писах на 4-5 години и са в цветущо здраве. Ползват се редовно лятото по палатки да захранват едни 4 ватови LED лампи.

А за зарядно за такива батерии - IMAX B6 със 220V захранване е екстра. Стига да е истинско :) . Доста лесно за работа, зарежда почти всичко. Има и вход на 12V (т.е. можеш да го закачиш за акумулатора на колата и да зареждаш каквото ти душа иска). С него си зареждам както NiMh и LiPo батерии, така и оловни акумуатлри.

Точно така - има си и 12в. Зарежда ОК - супер е. Е, само като го пусна да зарежда оловен акумулатор на 5А ток и се рестартва само, докато не смъкна на 4А, явно вграденото импулсно не устисква.

Има ли вариант да споделиш схема+платка за защитата (предполагам е като дадената по-рано с мощен MOSFET, обаче нямам кога да си проектирам платка и тн.) (предполагам нямаш готови платки за продаване)?
Фитилчо - майстор
Към зарядно съм се насочил и аз към това.


Както писах, НЕЮ съм с тока приятел и много от нещата , които говорите не са ми ясни :|
Фитилчо - майстор
Баси нищо не стоплям, честно !


Ама вие обяснявате все едно си говорите с някакъв От БАН, аз казах, че съм бос

Някой ще перефразира ли, щото - НЯМА НИКАКВИ ЗАЩИТИ, БЯЛАТА букса и тнт , за мен са далечна индия :? :|
Фитилчо - майстор
Значи, да кажем, взел съм две батерии от цитираните.
Купил съм си Аймакс Б6

КАКВО ОЩЕ МИ ТРЯБВА ?
brum - майстор
valqk написа:
Има ли вариант да споделиш схема+платка за защитата (предполагам е като дадената по-рано с мощен MOSFET, обаче нямам кога да си проектирам платка и тн.) (предполагам нямаш готови платки за продаване)?
Ъъъъ, схемата е мощен MOSFET за SMD монтаж, TL431 и няколко резистора. Май имам няколко платки, последният път се презастраховах и направих 10тина. За продаване - не. Ама за подаряване съм навит. Но трябва да си в София за целта :) . Ако искаш пиши на едно ЛС и ще се разберем.

Иначе трябва да видя дали си пазя протелските чертежи на платката и схемата. Ако да - ще ги сложа тук.
Фитилчо написа:
Някой ще перефразира ли, щото - НЯМА НИКАКВИ ЗАЩИТИ, БЯЛАТА букса и тнт , за мен са далечна индия :? :|
Иначе по питането за защита - тия батерии не трябва да се преразреждат, защото с преразреждане ги унищоваш много бързо. Не трябва и да се презареждат, защото дават фира. Те т'ва е :) .

Всички винтоверти с такива батерии имат защита. Т.е. ако ще рециклираш такава батерия и вържеш новата на място на старат аняма какво да го мислиш. Само гледаш да сложиш същият брой клетки :) . Ще си ползваш старата защита и старото зарядно.
Фитилчо - майстор
Искам да сложа ЛиПо батерия и да я създам НАНОВО !
Защото старата е NiCd
bigdragon - майстор
Фитилчо написа:
Значи, да кажем, взел съм две батерии от цитираните.
Купил съм си Аймакс Б6

КАКВО ОЩЕ МИ ТРЯБВА ?
За кои батерии става въпрос?

Ще ти трябва и една пищялка, която да слушаш какво ти казва...
https://www.youtube.com/watch?v=UCjnMjd3-3g
https://www.youtube.com/watch?v=JryMOh2Ek7A
Зареждаш на Аймакса на баланс, захранваш машината през яката букса, а на бялата букса слагаш пищялката и си ти. Когато писне, зареждаш и на ново....

Ако е сдвоената батерия 2 по три клетки, ще ти е по трудно зареждането и контрола с пищялката. Ще ти трябват две пищялки. Ако въобще машината издържи по-високото напрежение.
И пак. Купи си една 5 клетъчна.
Фитилчо - майстор
Така вече е по ясно :-D
Трябва ли някаква друга електроника/платка/нещо освен пищялката :?

Ще са две баКтериите, да, по 11.1 волта. Ще ги зареждам с АйМакс, ще купя по една пищялка за всяка батерия, ама май трябва да ги зареждам всяка поотъделно... :? Малко ли е времето за заряд на тези баКтерии :roll:

Мисля, че ще ги носи машинката, те са няколко машинките де, затова си заслужава интервенцията и смятам да инвестирам в нея :razz:

Захранвам на яката а Зареждам през бялата ли? :?

Батериите трябва да са вързани паралелно ли за да си сумират тока?
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 22

Тема "Преработка с Li-Ion, Li-Po, LiFePo4 батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: