• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Мечтата на всяка домакиня
Credo - напреднал
keymaker написа:
Най вероятно , но аз не съм чакал да се вмирише , на всеки 40-45 дена я минавам на шлайфа по 2-3мм. от двете страни и след 3-4 шлайфа и показвам какво означава да преминеш в газообразно състояние ( в камината и през комина). Материал дал господ ,ма много бавно съхне пущината му. :mrgreen:
Дам бавничко съхне дървото и мен това ме спъва, другата година ако вървят нещата ще спретна една сушилна че сега съм като първобитните хора, чакам само да се изсуши и отвреме навреме летвичките ги мятам в една сдвоена от 2 печки раховец сушилня а там нит контрол имам нит средата е добра и мъка. Но върши някаква работа свалям няколко процента влага предпазливо.
Bradley - специалист
Минерално масло ползвам аз - в икеа е към 7/8 лева - мажа на всеки два месеца 3 дъски и го ползвам вече 2 години - ще изкара още няколко месеца.
Credo - напреднал
Bradley написа:
Минерално масло ползвам аз - в икеа е към 7/8 лева - мажа на всеки два месеца 3 дъски и го ползвам вече 2 години - ще изкара още няколко месеца.
И аз ползвам същото, опитвам се да намеря подобно на по-добра цена но безуспешно от доста време.
В баухаус има на белинка но е по-скъпо. Аз го изразходвам много бързо с едн грейн дъските щото попива яко направо не е за вярване, ако някой намери от някъде минерално масло, което да е специално за кухненски дъски, да пише, че аман от скъпотии. :shock:
Credo - напреднал
По между другото течния парафин май е същото като минералното масло за кухненски дъски но се съм сигурен, пък и няма да ползвам продукт на който изрично не е упоменато че е подходящ за кухненски дъски.
torbalan - Дървен философ
Хм. Аз не мажа с масла...

Имам Top Oil на Osmo, на него пише, че е предназначено за обработване на дървения за в кухнята, но пак не смея...

Да взема да я мина с шлайфа и да я намажа ли? Поне голямата...

И друго - там, където се е отлепило - как да го фугирам? Много е малко и няма да успея да го залепя...
lov - майстор
Мажете с течен парафин смело. Самия той се ползва и вътрешно за медицински цели. Не че няма и други алтернативи като например други хранителни масла. Слънчогледово олио зехтин и т.н. Но при по дълго време може да имат дъх на застояло ако не се ползват често и освежават редовно с материал за дегустация. :lol:
Credo - напреднал
torbalan написа:
Хм. Аз не мажа с масла...

Имам Top Oil на Osmo, на него пише, че е предназначено за обработване на дървения за в кухнята, но пак не смея...

Да взема да я мина с шлайфа и да я намажа ли? Поне голямата...

И друго - там, където се е отлепило - как да го фугирам? Много е малко и няма да успея да го залепя...
Там където се е отлепило можеш да запълниш с прозрачно поне Д3 водоустойчиво лепило moment/soudal/titebond III и с шкурка да си направиш прах от същото дърво че да стане като кит някои запълват пукнатините със смола
https://www.youtube.com/watch?v=iaIW798 ... Eu&index=6
Credo - напреднал
Credo написа:
Ето и един дебел 5см гигант, който направих наскоро за приятел. От бук и орех много яко импрегниран с минерално масло и пчелен восък. Дизайна си е мой

https://drive.google.com/open?id=0B9i4Z ... UtmZXJNMVE
https://drive.google.com/open?id=0B9i4Z ... mRzbDl4b1E

крачетата за дъските от този тип са важни. Имат 3 функции:
- спомагат дъската да съхне по добре и бързо (този тип дъски попиват лесно влага)
- повишават стабилността, да не се хлъзга или клати при леко изкривяване, което е възможно
- и с тяхна помощ -по лесно се хващат дъските, когато трябва да се местят.

Но аз предпочитам по-компактните дъски по-често ги ползвам по-лесно се мият направо на чешмата, пък и изсипвам директно от тях в купата за салата или в тенджерата наведнъж. Затова и най-често ползвам с дръжки, заради по голямото удобство при изсипване с помощта на ножа, а сутрин си закусваме направо от дъските, и аз както каза колега от форума не съм по миенето, дъската ми е удобна хем си режа на нея хем си ям на нея, ако обаче трябва да режа сериозни количества, което избягвам голямата дъска си е предимство.
EDI - майстор
До сега дъска не бях правил, ама като чета и ми се прияжда препечен суджук с препечен хляб и сиренце, поляти обилно с червено :-D , та ще взема в свободното време да спретна няколко проби, да видим какво ще излезе.
miroki - майстор
Изобщо не съм мазал. Ако са хванали нещо от салама и мезетата, това е. До следващото, постоянното миене с веро.
Щерката направо в мивката ги слага, понеже я мързи да мие и чака някой от нас. Едната се окриви леко от това.
Скоро ще сменям антиките, понеже в средната част скоро ще се пробият. Никога не са шкурени.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Качествената дървена кухненска дъска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: