• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Kasap - специалист
Не устоях на поредното изкушение:

Изображение

Изображение


Ръкопашно кован и заточен от жив китайски майстор. Стомана 4Cr13.
miroki - майстор
В къщи имах подобно оборудване, за съжаление бях малък за да се науча на ножове. Повече работех с мяха за въздух. Докато сложихме прахосмукачка. Мисля бях сглобил половин котел за вода.
Като видях ковача и ми стана сантиментално вероятно от празниците.
Trakehner1 - специалист
Аз в момента ползвам Мора 4261 като основен нож и Мора CB6XF.

От 4261 съм изключитено доволен, размерът му ме шокира първоначално, но в следствие на използването мисля, че пак бих купил такъв размер. Добър баланс, много сигурна дръжка, която ми се струва, че позволява дори по-сигурен захват като е мокра, и най-вече - прекрасно острие. Извивката отпред прави рязането дори на твърди неща като сухи колбаси детска игра. Всъщност, за първи път ползвам толкова голям готварски нож и много ми харесва, че само трябва да го бутам напред за да реже, а не да натискам като с други ножове. Това, което не ми харесва при него е, че като режа по-дребни кръгли неща, като краставици и прочие, се набират по острието - дразнещо е. За лук обаче пък е предимство - изпуска лютив газ само от едната си страна :)

СВ6 също ми допада доста - дръжката изглежда несъразмерно голяма, но е много удобна, реже много леко и е подходящ и за сирена, не лепнат по него. Този обаче, за разлика от 4261 ми направи впечатление, че се износва доста по-бързо, на 5-6 месеца трябва да го заточвам. Стоманата е различна - до колкото разбрах, 4261 е 12C27, но този не.
Bradley - специалист
Мора CB6XF трябва да е закалена на по-ниска твърдост по спомен (около 2 единици по-ниско от 4261, т.е. 55-56HRc), за да бъде острието полугъвкаво - говоря по спомен, може и да бъркам -трябва да се проверят каталозите...
Bradley - специалист
Като изключите - пословично лошият ми ингилизки - в клипчето се вижда какво може да бъде намерено като сатъри в китайският магазин на Пиротска/София

https://www.youtube.com/watch?v=BhVuLfn ... StefanWolf


надявам се да ми остане време да им направя (в крайна сметка купих два ръждилника - един голям и един малък) нови дръжки, да ги позашлайфам на ръка и разбира се - заточа...
Bradley - специалист
Изображение
Изображение

вижда се заварката с опашката
Изображение

сап хикори от томахавка на колд стиил
Изображение
Изображение

грубо и набързо разпробиване
Изображение

двукомпонентен епоксид на поксипол
Изображение
Изображение

ке го чакам 24 часа да стегне хубаво
малко шлайфане
две ръце ленено масло
почистване на острието и заточване

за 20 минути работа - толкова
marian1 - майстор
Здравей Bradley
моля те, понеже виждам, че си вещ в заточването, обясни за заточването на кухненските ножове посредством острието на друг нож. Имам спор с....естествено :lol: скъпата ми упорита половинка - правилно ли е, не е ли, има ли поза от това, излишно ли е ... и там каквото се сетиш за полезно по тази тема за заточване на кухненски нож.
огромно благодаря!
torbalan - Дървен философ
Kasap написа:
Не устоях на поредното изкушение:
...
Ръкопашно кован и заточен от жив китайски майстор. Стомана 4Cr13.
Прати един линк, от къде си го поръчал, че по принцип си търся подобно сатърче...
Bradley - специалист
По принцип - ако единият нож е с по-добра и по-високо закалена стомана, то срещата м/у гърба на твърдия с острието на друг по-мек би се отразило на другия по-мек, по-ниско закален нож с оглед на т.нар. пластична дефомация, която ще петърпи по-мекия нож, когато срещне по-твърдия - нещо като ефекта, който има при използване на масат, НО

1. трябва да се знае кой нож как е закален
2. и да има известен ефект, то той е краткотраен и в дългосрочен план, по-скоро би навредил на ножа
3. използването на подобен контакт острие с/у острие аз лично намирам най-малкото за опасно, да не говорим за безполезно (имаш два ножа - единият е по-добър (по-качествена стомана, по-добре закален и прочее) и малко по-остър от другия, а вторият е по-тъп, с по-мека стомана, по-зле закален - да осъществиш умишлен контакт м/у острието на що-годе режещия ти нож с острието на изтъпения ти нож ще доведе до следното - ще имаш два прилично затъпени ножа :butthead: :butthead: :axe: :axe: :butthead: )
4. след което й покажи темата за заточването - да види как за 2/3 минути с камък от кварталната железария всички ножове у вас ще са остри и да приключва спора

Поздрави
marian1 - майстор
Благодаря много Bradley .... нямаше ефект дори и ти :?
Нема убеждаване таз жена! :lol: :lol: :lol:

П.С. Касапе много ли чини тоз сатър... аз не за мен, за един приятел питам :-D
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Всичко за кухненските ножове!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: