kozl написа:Живях няколко години в квартира с недостатъчна за отопление електрическа мощност. Всъщност тя мощността не топли, топли енергията, а енергията е мощност по време. Като пример мога да посоча обемен бойлер и проточен бойлер. На обемния му трябва по-малка мощност и повече време за да сгрее водата и да ползваш затопления обем, на проточния му трябва значителна мощност за времето в което ползваш дебит на затоплена вода.Климатика не го спираме никога! Спираме го само ако е топло , над 0 градуса и ако няма никой за повече от 30 часа. А в мойта стая радиатора го изключвам като ме няма.
Къде у вас е проблема. Използвате ли 24 часа (непрекъснат) режим на отопление или целта ви е вечер да сгреете средата, след като през деня няма никой и не е подгрявано, а средата изстудяла?
В квартирата си реших отоплението с печка на твърдо гориво. Влизаме вечер след работа и докато се разпали твърдото гориво, подгрявахме обстановката с газова печка с бутилка. Газовата печка отдава топлинна мощност еквивалентно над 10 киловата спрямо ел.отоплителна печка на реотани. Но харчи кислорода в помещението и овлажнява въздуха. То и твърдото гориво лапа кислорода....... С тия плътни дограми - ток и ТЕЦ, и котелчета с независима от помещенията вентилация
Трифон П.Трифонов написа:Както пипна стената и е студена ,дори вътре да е 20-22 градуса... Тухлите са напукани , а и дупките в тухлите не са изолирани с нещо. Като сменяваха прозорците , на 2-рия етаж видях,че са слагани чували от цимент на времето в тухлитеkozl написа: Всъщност тя мощността не топли, топли енергията, а енергията е мощност по време.Лека поправка-наопъки е,но принципно и с примерите си напълно прав.Липсва му мощност-енергия за определен период от време,през което къщата да се затопля. Наличната мощност се оказва недостатъчна да затопли , защото къщата издиша-няма нужната изолация.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 1%81%D1%82
