Всичко за дърводелството
cvetankirilov - специалист
Илчо Илиев написа:
Успех в начинанията и преди всичко БЕЗОПАСТНОСТ!!!!!!!!!
Е тук не мога да не съм съгласен, много вниманиеееее
griffin - майстор
Колега с гледане, четене и проба-грешка се учи.
Ако имаш много голямо желание ще се научиш по-бързо, ако ли не ще ти отнеме повече време. Потърси си проектчета които са ти интересни като изработка или от които имаш нужда, това ще те дръпне в материята. Ако правиш грешки не се разочаровай, никой не се е родил научен :).
Като по-безопасно може да започнеш с неща, които не изискват електрически инструменти.
Ако трябва питай, ако знаеш английски това ще ти е от голям плюс, западните форуми и сайтове са пълни с информация и снимков материал.

Успех и не се заглеждай в дефектите ;) за другите хора те изглеждат като ефекти :-D .
Lisko - майстор
Само да напомня, че в тубата има огромен брой клипове правени от истински гении на дърводелството които са с обучаваща цел. Даже някои имат серии от такива клипове и става точно като курс.
Нямам предвид редки трикове, като например снощи гледах (и прилагах) - сменяне батерия на еди какъв си смартфон, които ще ги направиш веднъж-дваж - а полезни неща дето ще ги вършиш редовно.
Курсове на живо са много малко вероятни, поради малкия брой потенциални клиенти.
mavryt4o - майстор
С мерак и сръчност за година две мисля че доста неща научих и направих. Информацията ще си я набавяш според конкретен проект и така ще се трупат знания а после ще почнат на се припокриват.Щом имаш интерес към дърводелството значи не си пълен лайк и дори само от нета трябва да имаш основни познания пък ако имаш и познат най добре мен най-ме е яд че нямах от каде да видя и науча нещо на живо.Имам само един приятел дърводелец на който ходя на гости 2-3 пъти в годината и винаги научавам някой нова техника жалко че ми е далечко 160км .
griffin - майстор
колега, ако толкова държиш в нета има така наречените виртуални класове.
Ако ти се занимава поразгледай тук http://www.craftsy.com/class/shop-essen ... lPage=true
Не е като майатора да е до тебе, но все нещо, най вероятно ще може да си намериш и допълнителни обучаващи видеа за конкретни неща в интернет :-D.
Ученето от интернет има една отрицателна страна, няма да може да се разбираш с българските дърводелци хихи, термините на английски и български са различни :-D
gandonov - специалист
Благодаря на всички за отделеното време.

Ситуацията с дървообработващите курсове се оказа следната:
  • Продължителността на курса е 960 часа: 480часа теория и 480 часа практика.
    Теорията е on-line докумнетация и филми (използват платформата Moodle).
    Практиката за съжаление е само в Троян.
    Единствен вариант за практика в друг град е сам да си намериш такава фирма. Агенцията да сключи договор с нея и тя да те наеме за 2-3 месеца.
    След което има държавен изпит за придобиване на специалност.
Извод: Тези курсове са подходящи, ако човек реши да смени попрището и с това да си изкарва хляба, ... което не е моя случай.

Та в моя случай вариантите са "самообучение в интернет" или помощ от приятел.
Това с приятеля не е добър вариант. Не върви да се натреса неканен на някой дърводелец и да искам да се уча с любимите му инструменти.

След кратък размисъл над вашите предложения, стихнах до трети вариант.
  • Наскоро довърших основните дейности по вилата, та сега са останали предимно дърводелски работи.
    Има доста неща за правене, за които не разполагам с необходимите инструменти, увереност, знания и умения.

    Затова мисля да нахвърлям няколко скици и чертежи и да поискам оферта за изработка. Разбира се срещу заплащане.
    Единственото условие ще е да помагам и активно да се включа в изработката!
Ползите ще бъдат и за двете страни:
  • - Майстора ще заработи някакви пари и ще предеде знания на сродна душа,
    - а аз ще се сдобия с качествено изработен "проект" и ще придобия практически умения.
... така ще реша в какви инструменти още да инвестирам и ще имам увереността да се хвърля сам към следващата задача.

За първи проект мисля да заложа на външен дървен парапет.
С подобен дизайн.
Изображение
Парапетът ще е на двете страни на терасата (Г-образен). Общата дължина е 7-8., височина 1,1м. ...
Мисля, че това ще е добро начало за начално обучение. :)

По-долу съм качил 2 снимки на терасата където ще бъде монтиран парапета. (Съжалявам за качеството, само тези имам в момента)
Прикачен файл:
DSCN2983.JPG Изглед отпред. Става дума за терасата на 2-ри етаж.
Прикачен файл:
DSCN3016.JPG Изглед отзад. Мисля дали парапета да не се "спусне" по стълбите до първата площадка?
Допълнително ще направя по-добри снимки, скица и ще взема точните размери.
Къщата е на 15км от София в посока Божурище.
Ще се радвам ако някой от вас прояви интерес.
Като задължителното условие е активно да помагам!

Толкова за днес.
Ще пиша като си подготвя чертежите.
Още веднъж благодаря на всички за напътствията.

П.П. @griffin - от известно време чета сайта ти.
Браво. Сякаш си го писал за мен. :-) Поздравления за усилията.
Делян - специалист
gandonov,

не мисля, че идеята ти е подходяща. Майстора дърводелец ще ти покаже кое как става на професионални машини - абрихт, щрайхмус, струг, банциг и т.н., които машини, ако тръгнеш ти сам да си ги купуваш след това, за да майсториш, вече минаваш в полето на професионалистите и трябва да ги избиваш.

Имаш поле за изява - вила, на която да правиш парапет - купи си любителски инструменти и действай (гледай клипчета, питай във форума, чети теми). Машините си ги купувай една по една според това коя ти трябва, а не ги складирай просто, за да ги имаш. Говоря за елементарни машинки от рода на зеге, фреза, ренде, ексцентър или вибро шлайф, и разбира се ръчни инструменти.

Аз в момента вървя по твоя път и точно по този начин тази есен си спретнах един подобен парапет. Е, не е като изработен от майстор, но пък мене ме кефи, защото ми е първата собствена изработка с любителски инструменти и на полеви условия. По-късно може да кача снимки, че сега съм на друг комп.

И най-важното, всичко трябва да става бавно и внимателно...
gandonov - специалист
Делян, аз имам основните електрически и ръчни инструменти: ръчен циркуляр, ел. ренде, бормашина, флекс, верижен трион ... и доста ръчни инструменти. Но с тях се обработват малки детайли и точността не е добра.
За сериозен проект, какъвто е 7м. парапет, нямам необходимото оборудване и най-вече умения. За доста детайли от парапета си трябват други машини: абрихт за колоните, фреза за "нут и федер" сглобки на дъските и т.н.

С професионална "помощ от приятел" хем крайния резултат ще изглежда професионално изработен, хем аз ще се пробвам на висок клас машини, хем ще понауча туй-онуй. Накратко: 3 в 1 :wink:
Пък никой не е казал че задължително ще купувам професионални абрихт/щрайхмус/струг/банциг. Навярно ще се огранича до закупуването на някоя "хоби" версия на подобен комбиниран уред и не твърде скъпа оберфреза. ... но това ще го мисля в последствие.

Засега мисля да нахвърлям чертежи на 2-3 задачи и да потърся заинтересован дърводелец.
Хубавото е, че има достатъчно време за подготовка. Все пак е януари и времето не е подходящо за външни дейности. :)
А "вътрешните" дейности (предимно мебели) са по-сложни като изпълнение и не искам да започвам с тях.

Моля ако някой принципно е заинтересован от предложението да пише, за да му изпратя чертежите, и да не занимавам всички ви с простите ми задачки.

Приятен ден.
EDI - майстор
С инструментите, които имаш - ръчен циркуляр, ел. ренде, бормашина, флекс, верижен трион, и човек мога да ти направя :lol: .Машините са мултифункционални, стават за операции, дето през акъла няма да ти мине, че вършат.Та накратко, като начало нарисувай си проекта, пускай го тук и ще ти кажем как да го докараш.Ако за някоя операция, съгласно твоя проект някоя машинка липсва, ще ти дадем акъл какво да си вземеш според парите, които имаш.Ще те направим дърводелец, няма страшно. :partyman:
la_bamz - специалист
EDI е прав. Само може би абрихт/щтрайхмус би бил доста полезен за скороста на изработка. Ей това :
Прикачен файл:
^9832F8ACFD5AD1FF016B02AFFBE5635635138CE31469C55776^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
Прикачен файл:
^4B03EA611C74E4B94012A1E015DE6B8AF59D47B6490315496A^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
^4B03EA611C74E4B94012A1E015DE6B8AF59D47B6490315496A^pimgpsh_fullsize_distr.jpg (100.19 KиБ) Видяна 2729 пъти
сме го правили с циркуляр, фреза, трион и Абрихт(не че не може без него). Шкурено на ръка и едно малко лидълско виброшлайфче.
Така, че не се страхувай, мерак ако има ( а при теб има ) всичко се получва.

PS : Забравих да кажа и винтоверт, има над 150 видии :)

Тема "Практически курс по дърводелство?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: