• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
може би вие да ми помогнете със съвет?
Имам стара тухлена къща строена с тухли еднички и гредоред който не е в добро състояние. Прилагам и актуални снимки и проект за преустройство. Къщата се намира в Мърчаево (близо до София) където в близост беше епицентърът на голямото земетресение - тогава много монолитни къщи са пострадали но тази не. Основите са от камък-гранит, при подравняване на терена накарах багера да копне за де се открият и видя колко са дълбоки - стигат около 1.6 м дълбочина. Становището на конструктор е че къщата е стабилна
Първата ми идея беше да я реставрирам като използвам основната носеща конструкция и подменя гредореда, покрива, изолация, от вътре гипсокартон, разширя прозорците(като в проекта.) Изградя дренаж около къщата, което заедно с отстраняване на мазилки и изгнила дървения се надявам да премахне мириса на старо и мухъл в северните стаи на приземният етаж. Недостатък е, че не ме устройва разпределението на първият етаж. В проекта на първи етаж се премахва 1/2 от стена и се обединяват две стаи- но в този случай не знам до каква степен това би нарушило конструкцията на сградата и създало опасност - въпреки че конструктора каза че няма проблем.. Не искам да влагам бетон и гредореда бих го подменил с метална конструкция или стоманено-бетонни греди които да влизат изцяло в стените тип "зъб" от единият край до другият - и върху тях сух под
Втората да премахна цялата сграда като ползвам само основите върху които изливам плоча и нагоре от метална конструкция нова къща. недостатък- парите които ще вложа за да стигна до етап груб строеж биха ми стигнали за пълен ремонт на първият ми вариант.
Третата събарям вторият етаж и правя необходимото разпределение на първи етаж, след което плоча отгоре със няколко допълнителни вътрешни колони и върху нея изграждам с метална конструкция 100м2 втори етаж, така бих спестил едни 100м2 груб строеж за първи етаж и основи(което май си е сериозен разход). Особеност на терена е, че северната страна на къщата е като вкопана което не дава възможност да се изгради едноетажна къща - северните стаи ще са студени и мрачни
Къщата ще се ползва за вила а не за основно жилище и не искам да правя голяма инвестиция за втори дом (може би след години когато порастат децата ще се ползва за целогодишно живеене - затова и не искам да е прекалено малка), голяма част от строителните работи мога да извърша сам и не мисля да работя с фирми тъй като с тях по обясними причини всичко е с минимум по две.
Ще съм ви благодарен за съвети и препоръки
Поздрави
Снимки:
http://s250.photobucket.com/user/bulgar ... /Marchaevo
Последна промяна от marchaevo на съб яну 16, 2016 10:07 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Третият вариант най-много ми допада.Само че може да спестиш цяла плоча,а да направиш пояс върху стените на първия етаж върху който да се положат при изливането му, вкладните елементи за сглобяемата конструкция на втория етаж. Тук във форума някъде беше реконструирана така една къща.
egomen66 - майстор
VLADO66 написа:
Третият вариант най-много ми допада.Само че може да спестиш цяла плоча,а да направиш пояс върху стените на първия етаж върху който да се положат при изливането му, вкладните елементи за сглобяемата конструкция на втория етаж. Тук във форума някъде беше реконструирана така една къща.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XU-LaSJWEkc[/youtube]
VLADO66 - майстор
За тази къща става въпрос.Лично аз бих направил вторият етаж с еркер.Така къщата би се вписала в традициите и би изглеждала по-добре.
Страхотно :-D , точно това имам в предвид но не срещам подкрепа.... всеки ми казва бутай и строй наново.
Благодаря за клипчето :partyman:
VLADO66 написа:
Третият вариант най-много ми допада.Само че може да спестиш цяла плоча,а да направиш пояс върху стените на първия етаж върху който да се положат при изливането му, вкладните елементи за сглобяемата конструкция на втория етаж. Тук във форума някъде беше реконструирана така една къща.
Мислиш ли , че ако се направи пояс по стените, които се свърже трегери вътрешните стени е възможен монтаж на метална/дървена конструкция за модулна къща?
Относно клипчето аз също бих направил еркер, четирискатен покрив, а камъка на основите беше толкова красив и се вписваше в ландшафта и подпорните стени, защо налепи този Ивайловградски не разбрах
VLADO66 - майстор
Принципно е възможно,но трябва да се направи конструктивен проект и евентуално да се пуснат колони към основите.
krismarg - специалист
Значи основи 1,6м от гранит, строена с тухли единички, издържала силно земетресене, мнението на инженер конструктор е че е здрава.... и ти казват да я събаряш?
За ниски строежи до 2 етажа за противоземетръсни шайби могат да се използват тухли единички....Твоята цялата е такава. Не се вижда добре на снимките но май няма напукана стена.
Дай снимки отвътре, предполагам и вътрешните страни са с дебелина 1 тухла. Аз бих възстановил гредореда, пояс над втория етаж, по голяма стряха...
krismarg написа:
Значи основи 1,6м от гранит, строена с тухли единички, издържала силно земетресене, мнението на инженер конструктор е че е здрава.... и ти казват да я събаряш?
За ниски строежи до 2 етажа за противоземетръсни шайби могат да се използват тухли единички....Твоята цялата е такава. Не се вижда добре на снимките но май няма напукана стена.
Дай снимки отвътре, предполагам и вътрешните страни са с дебелина 1 тухла. Аз бих възстановил гредореда, пояс над втория етаж, по голяма стряха...
:supz:
Аз не искам да я бутам, но повечето фирми/хора които питам ми казват, че винаги да реставрираш/преправяш старо излиза по-скъпо.
Но както и да го смятам не ми се получава сметката ако запазя съществуващата сграда, за да я бутне багера ми иска 3000лв, разрешителни и проект за 200м2 сграда около 6000лв, груб строеж на 100м2 х 100евро = 20000лв тотал=29000лв за да стигна в изходна позиция която съм в момента. Знам , че сметките са кръчмарски...
Качих още снимки, благодаря на всички за включваният, приемам препоръки за строител който се занимава с такъв тип строителство.
  • 1
  • 2

Тема "Реставрация стара къща гредоред / или строеж на нова с метална конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: