Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
hidrazin - майстор
nikolson написа:
Въпросната рецепта е копирана от друг форум.
Копирано е от оффроуда. Малко пояснения.
Уротропинът е инхибитор - предпазва метала от разтваряне. Солната киселина разтваря не само ръждата но и част от метала.
Ако се обработва някое дебело парче джелезо дето не е критично може спокойно да се мине и без уротропина.
Като казахме уротропин - това е основната съставка на сухия спирт.
Демек да си купите сух спирт и да разтворите една таблетка или кубче.
Поне преди години сухия спирт го правеха от уротропин.
VLADO66 написа:
В случая няма, но съм чел някои рецепти за растителна защита по тамошните форуми.
Рецептите за растителна защита нямат нищо общо с конкретния случай.
Та нали все пак тези препарати са предназначени да трепят я членестоноги, я бацили, я гъби....
То не само в Русия но и у нас не може да се купят някои от тези химикали. Поне не всеки човек.
Ще ти издам и една тайна. :-D У нас има препарати за растителна защита дето също не ги продават на всеки.
:partyman:
hidrazin - майстор
И да допълня че предния стана дълъг. Някои предполагам знаят че спряха от продажба препарата Регент.
Наистина отличен препарат и това пакетче от грам струваше мисля левче.

Изображение

Сега абсолютно същия препарат ни го продават на цена около 60-80 лева за грам във вид на капки против бълхи за кучета.
Ето например 250 мл от този препарат струва 40 кинта и съдържа 0,625 грама Регент.

Изображение

:partyman:
gogo7777 - майстор
Кво да кажа за сребърният хлорид....700-800 кинта за кило /последни спомени от 2013г./. Аз си го произвеждах сам и ми стъпваше на 100-на кинта :lol: Подобен е случая и с комплексната златно-цианова сол. :wink:
hidrazin - майстор
gogo7777 написа:
Кво да кажа за сребърният хлорид....
Е кво да кажеш? Не ги разбираш ти работите. Как няма да е по-скъп от среброто бре?
Ми нали в него има и хлор - демек две в едно. Той и хлора пари струва!!! :lol:
Същото е и с златната сол - има азот, въглерод, калий. :-D
:partyman:
gogo7777 - майстор
:-D
Мога да дам още 100 примера, ама да не отклоняваме темата...
Борбата с ръждата не е само за нейното премахване, а и за забавянето и. Байцване, фосфатиране, оксидиране и т.н. Тенекия, на която и е премахната ръждата в кисел разтвор, се обрича на още по-бърза оксидация ако не се третира с други разтвори или не се нанесе защитен слой от друг метал, било то по химичен или електро-химичен метод. Корозията на металите е обширна материя. :)
Фитилчо - майстор
Ако искам да не ми разяжда метала, трябва да сложа повече уротропин ли?
Трябва да възстановя един струг и там има доста отговорни сглобки и не мога да си позволя да яде метала.

Изопропанолът и изопропиловият алкохол са прекрасни обезмаслители, както и амоняка ;)
Така и така ще ходите за химии :wink:

Всъшност май ще се възползвам от първата рецепта, тази със солната киселина ми се вижда опасна малко.

Само се чудя, дали с първата рецепта ръждата пада изцяло или се превръща в черен филм?

Ето това ще обработвам
Изображение
lov - майстор
По тая машинка вообще нямаш работа с киселини и всякаква друга химия да чистиш ръжда. Освен някаква смивка да свалиш старата боя и обезмаслители за чистене на клеясалите масла. Останалото е търкане на ръка с телените четки скоч брайт и каквото се сетиш още.
Много добре изглежда старчето май и в бонус си получил всички допълнителни приспособления.
Успех с реставрацията и като го завършиш да го покажеш. :)
Фитилчо - майстор
Обясни се защо? Мислиш , че ще преебе частите ли .... ?
Идеята е следната:
Разглобяване на съставните му части. Киснене в обезмаслител да падне старата гняс.
Изплакване и избърсване
Киснене в "нещо" за премахване на ръждата+агитиране механичнои с телени четки през това време.
Изплакване и подсушаване.
Сваляне на старата боя с терминатор
Грундиране на боядисаните части
боядисване
Лъскане/полиране на небоядисаниъе части
Сглобяване внимателно и с кеф с подмяна на нужните неща и нови тимкен лагери на мотора+пълна ревизия на същия.

Иначе да, там са скоростите, въртящ център, патронник, друг плейт, четири челюстен патронник прат бърнед и тнт...
Чудесна машинка, съединител, метрични резби,самоходи в двете оси
lov - майстор
Току що направих подобна реставрация. При мен се наложи заради транспорта да го разглобя на основни възли. Честно казано нищо не ми помогна това, дори после загубих доста време докато оправя съосията. Купи 2-3 шишета газ за осветление и малко нафта и почвай да го цапотиш с четката. Сам ще се очудиш колко лесно пада мръсотията и ръждата. Все пак там основните неща са чугун а той не прави дълбока корозия. И тази ръжда по паралелите е нищожна.
Има един принцип в дъртата техника, че нещо работещо ли е не го барай само да си начешеш крастата да видиш какво има вътре. Щифтове клинове са си направили легла и по добре да не се пипат. Не че не може да сглоби отново но после докато всичко си иде пак на мястото минава време и все ще притягаш по нещо от някъде.
Почни го както те съветвам и после ще говорим.
Фитилчо - майстор
Задължително е да се получи това състояние, нищо под това състояние не е приемливо :razz:

Изображение


А това без разглобяване няма да стане , според мен...
Освен това, доста части трябва да се полират, включително самоходните валове, ръкохватките, патронника трябва да се мине на скочбрайт шайба... и още други неща...
Какво да правя при това положение?

Тема "борба с ръждата (от stan73)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: