Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
kozl - майстор
Pooh написа:
kozl написа:
В старите конструкции всички плочи са в-у греди.
В новите - също! :wink:
Вероятно искаш да намекнеш за скрити греди с височина на плочата. Има. Но и те пък са се скрили, за да не пречат на реформаторите под тях :wink:
Явно зябравяш, че има плочи, които директо предават товара на вертикалните носещи елементи. Не всички плочи. Тук там :wink:
И не се заигравай с думите, защото слоред мен не си юрист, за да страдаш от професионални изкривявания и да теглиш локуми с думи
zack - специалист
Намърдах един щурц, над който останаха 3 реда тухли. височината на този вход ще към 2.25 м.,
а ширината 1.20 м. За да го сложа, махнах един ред тухли внимателно, като горните не помръднаха.
Сложих щурца, а над него запълних плътно с вароциментова мазилка. Би трябвало да няма проблеми, нали?
Щурцът се застъпва по 15 см. от двата края. Широк е 12 см. :partyman:

Изображение
zack - специалист
Привет :partyman:
Като съм почнал с въпросите, имам още един. Колебая се, тая стена между кухнята и тоалетната,
дали да не я изправя, да е точно под гредата, а не както е в момента? В кухнята стената е отместена,
там където е мивката. Почнал съм тотален ремонт, пък и като имам време, апартамента е празен
и мога да направя всичко. Та питането е, тази стена половин тухла, дали да не си дойде на мястото под гредата?

Изображение

Изображение
nikolov333 - майстор
Става, без проблем. И да подпрете щурца добре.. :drinkers:
kozl - майстор
Това май не е щурц, а си е част от гредата. И дограмата е за смяна.
И не можах да открия логика защо стената е зидана така :? Кухнятя се уголемила с 12 см. Дали това е идеята :? Има ли стоманобетонова колона накрая на гредата м-у двата прозореца? Лрозореца на банята навън ли гледа? Ако тъй, защо водопровода е на външна стена :? То и тръбите поцинковани са май за смяна :?
zack - специалист
kozl написа:
Това май не е щурц, а си е част от гредата.

Тази врата до кривото зидане ще се запушва. Идеята ми е да изправя стената и да е изцяло под гредата!
kozl написа:
И дограмата е за смяна.

Дограмата е поръчана - 6 камерна, 88мм., три стъкла, като външното е триплекс :mrgreen:
Че с тия близо 80 годишни прозорци в центъра на София не е много гот :rolleyes:
kozl написа:
И не можах да открия логика защо стената е зидана така :? Кухнятя се уголемила с 12 см. Дали това е идеята :?
Прозореца на банята навън ли гледа? Ако е тъй, защо водопровода е на външна стена :? То и тръбите поцинковани са май за смяна :?
Прозореца на тоалетната гледа навън. И аз доста се чудех, защо водата иде от там, ама както и да е.
Явно са изкопали канал в тухлената стена, поне така предполагам. Има време за тях.
И аз не мога да схвана, защо им е трябвало да стесняват тоалетната с около 15см. :?
kozl написа:
Има ли стоманобетонова колона накрая на гредата м-у двата прозореца?
Да, има колона от стоманобетон на стената на кухнята, в ляво от мивката. На външната стена, под самата греда.

P.S. В апартамента ще се сменя всичко - инсталация, дограми, ВиК и т.н. Само дюшемето ще остане,
поне така мисля, че дъските са по 3 см. високи и под тях има минимум 7-8 см. сгурия :mrgreen:
Дори и да се наложи да сложа нещо върху него, ще е много по-комфортно и тихо за комшиите под нас :mrgreen:
nikolov333 - майстор
kozl написа:
Това май не е щурц, а си е част от гредатa..
Няма как да е част от гредата..на 1-вата снимка се вижда добре. Имам предвид, че е по-добре да се зида от касата без кърпеж към стария зид, понеже няма да е стабилен ъгъла.. :idea:
П.П.Минал съм го тоя път и да ти кажа, най-кофти e ремонтa на старо, понеже се съобразяваш със съществуващото и трябва да предвидиш всичко в тези условия.. :vom:
kozl - майстор
nikolov333 написа:
kozl написа:
Това май не е щурц, а си е част от гредатa..
Няма как да е част от гредата..на 1-вата снимка се вижда добре.
По какво съдиш :? Аз лично не виждам паднала мазилка и тухли над щурц. Ако е щурц, вече е подкопан - липсва една тухла от подпорния зид.
Точно в София съм срещал при по-старите сгради мястото над вратата да е запълвано с бетон едновременно с изливането на вратата и така шуреца става монолит с гредата.
zack - специалист
kozl написа:
Точно в София съм срещал при по-старите сгради мястото над вратата да е запълвано с бетон едновременно с изливането на вратата и така шуреца става монолит с гредата.

Оказа се, че това на преден план е щурц. Над този щурц имаше 3 реда тухли и след това греда, висока около 30 см.
Махнахме го, защото решихме да изправим другата стена. Т.е. да минава успоредно на гредата.
Оказа се обаче, както пише по-горе, че другата греда в тоалетната е като споменатата по-горе. Отзад се виждат другите 2 врати.
Там гредата е 1 метър. Стига до касите на вратите :? И минава между банята и тоалетната, през коридора и отива към комшиите.
Такава греда не бях виждал :? Отделно като махнах касите на места се вижда арматурата.
Струва ми се, че е в повече. Имате ли представа защо е направено така?

Ето това на снимката. От там започва бетона и така близо 1 метър височина, по протежение на целия апартамент.
В дясно перпендикулярно на нея се вижда бетонен щурц. Там стената вече е изградена до него.
Изображение
Последна промяна от zack на нед мар 20, 2016 7:48 pm, променено общо 3 пъти.

Тема "Питане за преустройство на стар апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: