Много интересна и все по-често дискутирана тема.
ProvideR - специалист
Колеги,
мисля да правя същия под като този от линка отдолу. Площа, която ще правя ще е около 20 кв.м., но имам нужда от съвет. Предполагам, че ще са ми нужни около 1-2 кубика дърва, но по-важното са материалите за залепяне, лакиране, фугиране.

http://wonderfulengineering.com/heres-h ... wood-logs/

Всички дървета ще са отрязани с еднаква височина според праговете на вратите разбира се. Смятам да ги шлайфам преди залепянето, за да не набивам излишно прах във фугите. Притеснението ми идва с какви материали да работя предимно. Директно мога да ги залепя със силикон за пода (пода ще го изправям преди за започна каквото и да било), но не знам дали няма да започнат в последствие да се отлепят. По-голямото ми запитване е с какво да пълня фугите, защото именно там ще иде бая материал. Мислех си за смола, но наистина ще имам нужда от доста материал за 20 кв.м. фуги. Лакирането мисля, че вече не е проблем.

Моля, помогнете, защото мисля да започвам следващата събота.

Благодаря предварително!
nikolson - майстор
Той е фугирал със смес 80% фугин за плочки и 20% стърготини. Отгоре е с два слоя полиуретанов лак. Шайбите са 25мм дебели, шлайфани са предварително с телена вълна, след залепянето за пода са шлайфани на ръка отново. При реденето пише че е правено на 60 сантиметрови полета, макар че на снимките не изглажда така. Шайбите са редени плътно.
ProvideR - специалист
nikolson написа:
Той е фугирал със смес 80% фугин за плочки и 20% стърготини. Отгоре е с два слоя полиуретанов лак. Шайбите са 25мм дебели, шлайфани са предварително с телена вълна, след залепянето за пода са шлайфани на ръка отново. При реденето пише че е правено на 60 сантиметрови полета, макар че на снимките не изглажда така. Шайбите са редени плътно.
То плътно, ама бая фуга остава. Мисля, че това не е фугин, защото той се пука след време.
rendo - специалист
Гледал съм в едно заведение в София - ("дон домат" - Ул. Веслец - площадката на стълбите м/у подземния етаж и надземния) - там изпълнението е от греди 10/10.
Говорих с едни колеги които се занимават само с бутикови паркети и дървени подови настилки.
Те казаха следното:
Подбира се дървото - маха се кората от кръгчетата.
Лепят се или с лепило за паркет или със силикон.
Фугирането става с стърготини и лак (или смола)
След това се цикли и лакира -- тук имало специфика - изчаквало се до пълното втвърдяване на фугиращата смес.
За да стане ефекта на "огледало" се лакира по способа на "поливане" - т.е. - първата ръка се прави -за да пропие и при втората трябва много лак - буквално да "плува" в лак.

Става красиво и екзотично но излиза ...... безумно скъпо и от страна на играчката по направата му и след това от количеството лак което е необходимо за да го направиш като стъкло.
ProvideR - специалист
rendo написа:
Гледал съм в едно заведение в София - ("дон домат" - Ул. Веслец - площадката на стълбите м/у подземния етаж и надземния) - там изпълнението е от греди 10/10.
Говорих с едни колеги които се занимават само с бутикови паркети и дървени подови настилки.
Те казаха следното:
Подбира се дървото - маха се кората от кръгчетата.
Лепят се или с лепило за паркет или със силикон.
Фугирането става с стърготини и лак (или смола)
След това се цикли и лакира -- тук имало специфика - изчаквало се до пълното втвърдяване на фугиращата смес.
За да стане ефекта на "огледало" се лакира по способа на "поливане" - т.е. - първата ръка се прави -за да пропие и при втората трябва много лак - буквално да "плува" в лак.

Става красиво и екзотично но излиза ...... безумно скъпо и от страна на играчката по направата му и след това от количеството лак което е необходимо за да го направиш като стъкло.

Т.е. първо обработвам дърветата, залепям ги със силикон, чакай да втвърди и викам да циклят? Или трябва да съм сложил и фугината, че тогава да се цикли?
torbalan - Дървен философ
Циклиш веднъж, за да събереш трина...
После фугираш, после циклиш пак...

Освен, ако имаш предварително трина от някъде.....
rendo - специалист
Според мен е по добре да се цикли след като се фугира защото иначе ще падне пепел по фугите и после може да отлепи "фугина" .

Имай предвид, че това е доста екзотична настилка - съответно ще излезне доооооста солено :?
Много кръчмарска сметка ...
2 кубика материал - подбран да няма чепове, да е сух , да не е нацепен и пр...
Силикон - ще отидат поне 30 парчета Х 7 лв (може би по евтино ще е с паркетно лепило)
Смола за фугирането - не ми се мисли колко би струвало (може би по евтино ще е с лак и стърготини)
След това циклене .....
След това ако не отидат сумарно поне 20 литра лак ще е добре ....


За труда и клечането и занимавката не говорим .....


Май ще излезне на цената на бамбуков паркет :D
Pooh - майстор
rendo написа:
За труда и клечането и занимавката не говорим .....
Няколко пъти! :wink:
Само смолата и лака ще излязат златни. Това се прави в държави, където има сериозен дърводобив и тези неща са ... по-достъпни. Другият вариант е - хора, които не се стряскат от каквато и да е цена, стига да получат исканият резултат.
torbalan - Дървен философ
Защо да няма чепове и да не е нацепен?

Мен пък точно така ще ме кефи повече...

За смолата - вярно доста ще иде... Ще се търси цена на едро.

Материал чак три кубика.... Мисля, че кубик ще е достатъчен, ако не стигне - винаги може да се купи още.

Аз бих лепил с лепило за паркет. Топвам в кофата парчето да се намаца и го слагам на пода... Цопа, тупа, цопа, тупа... Мисля, че дори ще е по-лесно от обикновен паркет.
rendo - специалист
Няма лошо - да ти харесва с чепове - проблема е да не почне да цели след половин година ;)

Според мен "филиите" не може да бъдат много тънки защото ако са много тънки при цикленето ще се надробят или ще се натрошат - все пак това не е като душемето или паркета да е по дължина на нишките.... :?

Иначе - 20 кв/м - по 6 см примерно ... си е баш два кубика - все пак е дърво не се мери като бетона...
Майсторлъка според мен е че трябва да стане идеално гладко - т.е. да няма "вдлъбки" където са фугите - т.е. да стане гладко като стъкло което според мен се постига най-трудно

И така като се замисля бамбуковия паркет ще си излезне направо евтин .... :lol:

Тема "Съвет за уникален дървен под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: