• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
crez - майстор
Най-лесният и евтин начин е дървена скара с летви 50/25мм. Опъваш канап на двата диагонала, нивелираш и започваш да завиваш с видии 4 летви покрай стените и през 50 см. с разчет на размерите на ГК,фугите с лепяща лента. Дървото не мърда, но металните профили реагират на температурни р-ки и пука.
anuwar88 - специалист
Pooh,

Стаите са две. Горе долу по 23 кв.м. и двете. Дължина 5,85 м х ширина 3,8м. Има лека чупка в последния 1м по ширината, т.к. покривът е скатов, но ъгълът, който се образува е доста тъп. :-D

Crez,
Дървена скара с летви правихме на покрива, но за ГК не бях чувал. :?

Колко пада нивото в най-добрия случай? 20 см? Повече?
anuwar88 - специалист
Така, и още един глупав въпрос - СКАТЕН ТАВАН

защо не правят двойна скара? CD-тата направо на ребрата и на тях ГК ...
PIP - майстор
Преди 3-4 години правих тавански етаж изцяло с гк само на дърво. Скосения покрив гк между гредите 50см отстояния, 8см каменна вата 80кг/м3. Плоския таван е на еденична скара и/или директно на гредите според зависи, 30см минерална вата. Отстоянията при плоския таван са 60см център, гк навсякъде е 12.5мм. Скарата на стените е на 60см, летвите са 50х32мм. Фугирах с фюгенфюлер основно, но съм ползвал и другия материал (не се сещам името), който е уж за без лента, но не го препоръчвам. На половината вътрешни ъгли ползвах хартиена лента, за останалото само акрилен силикон, понеже вътрешните ъгли са ми най-трудни. Накрая цялостно шпакловане с ф2 мисля, че се казваше на кнауф. За 200м2 гк с изключение на няколко вътрешни ъгли между скосения таван и стените, където ползвах материала за без лента нямам никакви пукнатини. В момента правя още близо 500м2 (етаж и половина) изцяло с гк с тази разлика, че летвите са 55х27мм на стените и 55х32мм на таваните. Единствено съжалявам, че направих скарата за тавана през 60см (окачвачите са през 80см), но ще видим, на таванския етаж нямам никакви проблеми за тия години. Ползвам само гк 12.5мм.
Последна промяна от PIP на пет апр 08, 2016 9:52 am, променено общо 1 път.
anuwar88 - специалист
Егати, не стига, че без двойна скара, ами и на летви ги редите. Те това е майсторлък :shock:
Като гледам не си скрил гредите, добре се е получило, браво. Щом няма и пукнатини по фугите значи е възможно. :roll:
crez - майстор
anuwar88 написа:
Егати, не стига, че без двойна скара, ами и на летви ги редите. Те това е майсторлък :shock:
Като гледам не си скрил гредите, добре се е получило, браво. Щом няма и пукнатини по фугите значи е възможно. :roll:
ДА, единична нивелирана скара и ГК директно лепяща лента и не е мръднал тавана " Дървото не мърда, но металните профили реагират на температурни р-ки и пука." от опит.
Прикачен файл:
_thb_01_157x108.png
_thb_01_157x108.png (16.21 KиБ) Видяна 6571 пъти
А от тук изчислявам как да наредя ГКhttp://www.zhitov.ru/bg/drywall/
Pooh - майстор
crez написа:
Дървото не мърда
За втори път го казваш, смяташ ли, че ако го повториш още няколко пъти, ще стане вярно? Дървото, за разлика от метала е ЖИВО и му влияят много повече фактори. Едва ли ще може да се намери СУХ дървен материал, подходящ за конструкция, на цена по-ниска от металните профили ... дори и "фирмените" ще дойдат по-евтини, от подходящи летви за случая. :wink:
anuwar88 написа:
Така, и още един глупав въпрос - СКАТЕН ТАВАН

защо не правят двойна скара? CD-тата направо на ребрата и на тях ГК ...
Защото, производителите си мислят, че навсякъде хората работят с хубав дървен материал и са дали опция и за единична скара (като при предстенна обшивка, но по-нагъсто), а реалноста е нещо корено различно - гнили, влажни и изкривени греди, които с години си "търсят мястото".
Аз пак не разбрах, тавана наклонен или хоризонтален ще бъде?
anuwar88 - специалист
Pooh написа:
Аз пак не разбрах, тавана наклонен или хоризонтален ще бъде?
Опа, не съм видял, че ме питаш. :?

Направо прилагам снимката. Червената част е хоризонталната, синята е скосената, ако не се вижда ясно.
Дължина 5,9 м., ширина 3,60 м. Синята част е на ниво 1,90м. , така че не виждам как мога да постигна изправен таван без скосяване.
В момента е каратаван. Идеята ми е да го сваля, колкото и голямо мазало да е ...

Изображение
  • 1
  • 2

Тема "ГК на гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: