• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Всички въпроси за вилата.
kborisov - специалист
Имам въпрос:
Тръбите за канализацията, направо да ги заливам в плочата, или да оставя място около тях?
Май поне за сифона на пода, трябва да оставя място, иначе ще ми трябва 1 куб. замазка?
kborisov - специалист
Никой ли няма мнение?
Тръбите са вкопани в земята под плочата. Мисля си, че ако ги залея в плочата и нещо се размърда дори малко, ще се спукат, а ако са свободни може да си мърдат по малко?
EDI - майстор
Заливай ги.Ако са монтирани правилно и както трябва, няма да имаш проблеми.
kborisov - специалист
Остана да налея бетона. Оставих място само за сифона на банята, да не копая бетона после.
За първи път връзвам арматура. Добре че има ютуб :)
Прикачен файл:
Kofrazh0.jpg
Прикачен файл:
Kofrazh.jpg
kborisov - специалист
Излях бетона на основата - 1.3 куб.м. Бетонобъркачката се справя добре - 21 бъркала за 6 часа (съвсем сам).
Помещението ще бъде 2 на 2 на 2.6 м. - с две врати, и отгоре бетонна плоча, евентуално ще е площадка за тераса.
Сега се чудя за стените:
1) Ширина на стената: 120, 200 или 250 мм ? То е ясно, че повече е по-добре, но има ли смисъл? Няма много място и помещението ще се стесни при по-дебела стена.
2) Колебая се между тухли четворки и керамични блокове с верикални кухини?
3) Бетонни колони или бетонен пояс по средата на стената?
kborisov - специалист
Чета за тухлите и се обърквам все повече - всичко освен единичките не е носещо, а колони не ми се правят, пък и не съм оставил железа от основата.
Гледах един грък как си строи къщата - само тухли четворки, няма колони, на средата на височината отля един пояс от бетон и нагоре пак тухла, но нямаше плоча а гредоред.
Ако почна с единичките, има да ги пренасям половин година и да зидам още толкова.
Дайте акъл, с какво да направя стените, че да мога да излея отгоре плоча?
kborisov - специалист
Разсъждавам си:
Основен критерий ми е теглото, че се носят на ръка на 100 метра. Та плътните единички отпадат.
По големите по-бързо се зидат.
Итонга няма да удържи на влагата - температурите дори и лятото варират между 6 и 35 градуса, а и не ми харесва.
И като гледам, ще почна с forati 8.
Каво значи "неносеща" стена? Всяка носи поне собственото си тегло. Няма да правя 3 етажа отгоре? Една плоча все ще удържи.
Анонимен1
Неносеща стена значи точно това което си казал, не носи нищо друго освен себе си. Нарича се още преградна. Всички тухли ще издържат плочата отгоре им, въпроса е какво става ако има трус, натрупване на сняг и т.н. Какво ще стане ако тухлите се спукат, кое ще държи плочата? Наскоро изливах 2 колони 25х25х230см и един трегер 25х25х160см и ми отиде по-малко от половин кубик бетон, който с транспорта ми излезе към 80 лева и 25 лева за желязо. Наляхме го 3-ма човека за 1 час. Та моя въпрос е заслужава ли си сега да спестиш от колони и после да се чудиш какво да правиш ако стане нещо?
kborisov - специалист
Не е въпроса да се спести нещо, а до физическа възможност:
- имам 52 съботи и недели годишно, а в половината е зима или вали дъжд, в някои съм зает - остават ми 30-тина дни на година за работа;
- техника стига на 100 м. от "обекта", после само с ръчна количка (1 кубик бетон ми е 3 дена доставка на материали и 1 ден отливане);
- нямам бърза работа и не ща да се занимавам с "майстори".
Все пак не искам да е паянтово и ще гледам да направя каквото трябва за да е достатъчно здраво, но без излишъци :)
Част от постройката (около 60 см.) ще легне на стара плоча и може да има движение между двете - това също ми е проблем.
Ако реша да правя колони - как да ги свържа с основата, че вече отлях плочата отдолу?
шоп - майстор
kborisov написа:
Ако реша да правя колони - как да ги свържа с основата, че вече отлях плочата отдолу?
Можеш да монтираш закладни метални планки от 5-6 мм ламарина с анкери за плочата и със заварка да тръгне арматурата за колоните. Тъй като помещението е малко и няма да имаш етажи нагоре може и само с перфоратор да пробиеш плочата и да набиеш вертикалната арматура на колоните, после бигли, зидария, кофраж и наливане.

П.П. Иначе добре се справяш. Бавно, но сигурно. Завиждам ти благородно за гледката и спокойствието около обекта.

Успехи!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "Пристройка (Барбекю с пещ и баня)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: