• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Всички въпроси за вилата.
kborisov - специалист
Имам въпрос:
Тръбите за канализацията, направо да ги заливам в плочата, или да оставя място около тях?
Май поне за сифона на пода, трябва да оставя място, иначе ще ми трябва 1 куб. замазка?
kborisov - специалист
Никой ли няма мнение?
Тръбите са вкопани в земята под плочата. Мисля си, че ако ги залея в плочата и нещо се размърда дори малко, ще се спукат, а ако са свободни може да си мърдат по малко?
EDI - майстор
Заливай ги.Ако са монтирани правилно и както трябва, няма да имаш проблеми.
kborisov - специалист
Остана да налея бетона. Оставих място само за сифона на банята, да не копая бетона после.
За първи път връзвам арматура. Добре че има ютуб :)
Прикачен файл:
Kofrazh0.jpg
Прикачен файл:
Kofrazh.jpg
kborisov - специалист
Излях бетона на основата - 1.3 куб.м. Бетонобъркачката се справя добре - 21 бъркала за 6 часа (съвсем сам).
Помещението ще бъде 2 на 2 на 2.6 м. - с две врати, и отгоре бетонна плоча, евентуално ще е площадка за тераса.
Сега се чудя за стените:
1) Ширина на стената: 120, 200 или 250 мм ? То е ясно, че повече е по-добре, но има ли смисъл? Няма много място и помещението ще се стесни при по-дебела стена.
2) Колебая се между тухли четворки и керамични блокове с верикални кухини?
3) Бетонни колони или бетонен пояс по средата на стената?
kborisov - специалист
Чета за тухлите и се обърквам все повече - всичко освен единичките не е носещо, а колони не ми се правят, пък и не съм оставил железа от основата.
Гледах един грък как си строи къщата - само тухли четворки, няма колони, на средата на височината отля един пояс от бетон и нагоре пак тухла, но нямаше плоча а гредоред.
Ако почна с единичките, има да ги пренасям половин година и да зидам още толкова.
Дайте акъл, с какво да направя стените, че да мога да излея отгоре плоча?
kborisov - специалист
Разсъждавам си:
Основен критерий ми е теглото, че се носят на ръка на 100 метра. Та плътните единички отпадат.
По големите по-бързо се зидат.
Итонга няма да удържи на влагата - температурите дори и лятото варират между 6 и 35 градуса, а и не ми харесва.
И като гледам, ще почна с forati 8.
Каво значи "неносеща" стена? Всяка носи поне собственото си тегло. Няма да правя 3 етажа отгоре? Една плоча все ще удържи.
Andisi - специалист
Неносеща стена значи точно това което си казал, не носи нищо друго освен себе си. Нарича се още преградна. Всички тухли ще издържат плочата отгоре им, въпроса е какво става ако има трус, натрупване на сняг и т.н. Какво ще стане ако тухлите се спукат, кое ще държи плочата? Наскоро изливах 2 колони 25х25х230см и един трегер 25х25х160см и ми отиде по-малко от половин кубик бетон, който с транспорта ми излезе към 80 лева и 25 лева за желязо. Наляхме го 3-ма човека за 1 час. Та моя въпрос е заслужава ли си сега да спестиш от колони и после да се чудиш какво да правиш ако стане нещо?
kborisov - специалист
Не е въпроса да се спести нещо, а до физическа възможност:
- имам 52 съботи и недели годишно, а в половината е зима или вали дъжд, в някои съм зает - остават ми 30-тина дни на година за работа;
- техника стига на 100 м. от "обекта", после само с ръчна количка (1 кубик бетон ми е 3 дена доставка на материали и 1 ден отливане);
- нямам бърза работа и не ща да се занимавам с "майстори".
Все пак не искам да е паянтово и ще гледам да направя каквото трябва за да е достатъчно здраво, но без излишъци :)
Част от постройката (около 60 см.) ще легне на стара плоча и може да има движение между двете - това също ми е проблем.
Ако реша да правя колони - как да ги свържа с основата, че вече отлях плочата отдолу?
шоп - майстор
kborisov написа:
Ако реша да правя колони - как да ги свържа с основата, че вече отлях плочата отдолу?
Можеш да монтираш закладни метални планки от 5-6 мм ламарина с анкери за плочата и със заварка да тръгне арматурата за колоните. Тъй като помещението е малко и няма да имаш етажи нагоре може и само с перфоратор да пробиеш плочата и да набиеш вертикалната арматура на колоните, после бигли, зидария, кофраж и наливане.

П.П. Иначе добре се справяш. Бавно, но сигурно. Завиждам ти благородно за гледката и спокойствието около обекта.

Успехи!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "Пристройка (Барбекю с пещ и баня)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: