Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Plamen11 - напреднал
Здравейте!Бих искал да помоля за съдействие относно изясняването на един проблем.Шпакловах таван, при който се появиха пукнатини в ъглите.Помещението е към 20-25м2.По принцип първо търся причина някъде в мен, в начина на шпакловане, в материалите и т.н., а и в повечето случаи, ако има такива неща са следствие точно от недобро шпакловане, според мен.Премислям, но не откривам.Поне така си мисля.Става дума за панелно жилище.Таванът беше сложен.Стените бяха грундирани с белия грунд на Боро, който се разрежда 1:4.За фугирането на тавана използвах фугенфюлер, който не беше на бучки или нещо такова, и хартиената лента на кнауф за ъглите, както и за фугите.Лентата не съм прекъсвал.Върви цяло парче на дадена фуга и ъгъл.Предварително съм я навлажнил.Сместа не я правя прекалено рядка, нито прекалено гъста.Няма участък, при който да съм нанесал много стегнат фугопълнител.Ако някога се получи така, че да започне да стяга много, го изхвърлям, но това ми се е случвало много рядко.Обикновено си разбърквам толкова, че да не ми остане прекалено стегнат материал.Шпакловах, като нанесах слой фугенфюлер, след което лентата, притиснах със шпакла, за да излезе материал ( ако е фуга с фабрична фаска да хлътне малко ), а и да го обера.Старая се и наблюдавам да няма останал въздух.На фугите леко притискам, за да се получи лек канал.На този етап го оставям и след като е изсъхнало полагам една ръка, като ивицата е с широчина една нормална маламашка.Следват още две ръце по същия начин, всяка от които по-широка от другата, като се старая да скося и зануля добре, без да трупам излишен материал.Ползвам и прожектор поставен по-високо, за да ми помага за това.При ъглите етапите са същите.Оформям ги с широка шпакла, чийто страни сключват с основата прав ъгъл.Хубаво обирам материала, гледам да няма въздух, да ги оформя добре доколкото мога и т.н.Фугенфюлерът слиза надолу по стената около 20-30см.Накрая шлайфах с шкурка 220.Таванът, след шпакловането изглежда така.

Изображение

Проблемните пукнатини се намират по самия вътрешен ъгъл, като на места слизат на около 2-3см под самата лента.Лентата в тази част, която покрива стената е отлепена някъде, някъде доста лесно се отлепя, като подпъхна шпакла, а и на доста места има пукнатини там, където свършва самата лента.Прилича да е все едно не е имало сцепление със стената, но под нея, където също има фугопълнител, както и навсякъде другаде по стените, няма проблеми и шпакловката е хвнала добре.По тавана няма никъде проблемни участъци.На външната стена има трегер, който бях оформил с гипсова мазилка, след като завърших тавана.Там има едно място, където пукнатината върви по ъгъла, слиза надолу, подминава лентата с около 3см.Като изчегъртах малко ясно се вижда, че и самата мазилка се е напукала.Представлява нещо такова.

Изображение

Не мога да си открия грешката, ако има такава, поне не и чак толкова фрапираща, знам ли.Не виждам и проблем с използваните материали.Грундът също не мисля, че е проблемен, защото никъде по стените няма пукнатини или др.Тях ги шпакловах със сатен гипс, който изобщо не харесвам, но това е друга тема.След като не можах да открия някаква чак толкова фатална грешка у мен и материалите започнах да търся някакъв проблем в основата и тавана.Панелите знаете какви са.Имаше тук-там пукнатини, върху които сложих по-широко парче мрежа, на места се наложи леко измазване, защото имаше два съединени панела с немалка разлика един от друг.Започнах да мисля за някакви проблеми при изграждането на тавана, защото логиката ми подсказва, че би могло да се появят такива проблеми, ако тавана оказва някакво напрежение от слягане или друго, още повече, че пукнатините са само в частта на лентата по стената, но не и по тавана, т.е. начина на полагане и материалите са същите, защото ъгъла се оформя едновремено и по тавана и по стената.От това, което ми казаха за конструкцията, също не мога да намеря ясна и категорична причина.Основният таван е от бетон, без да е измазван, т.е. окачвачите са си хванати в бетона.Били са изпънати добре.Тук има проблем, че са ползвали пластмасови дюбел пирони, но според мен това би било проблем при определени условия и не би било причина за някакво слягане или др.Окачвачите са на около 60см един от друг.Нивото е взето с воден нивелир.Цд-тата са редени през 50см, а плоскостите гипсокартон напречно на тях, шахматообразно.За да бъдат цд-тата в една равнина са опъвани канапи.Никъде няма плътно прилепване, т.е. между листовете има лека фука, както и към стените.Човекът не можа да се сети точно дали цд-тата са фиксирани с копчта за уд-тата.Гипсокартонът е хванат и за уд-то.Като цяло аз знам, че в уд-то не трябва да се лови нищо,поне при това изграждане, макар и да не съм на 100% убеден, че би имало проблеми от това,а и съм виждал много хора да го правят, а и аз също съм го правил и не съм имал проблеми и затова отхвърлям и това като възможна причина за тези пукнатини.Макар, че ако цд-тата са фиксирани с винтове може би не е добре, но пък да се появят толкова бързо пукнатини и то без никакви резки температурни разлики, малко ме съмнява.Има нещо друго обаче.Навсякъде има и напречни паразитни парчета цд.До някъде са хванати с тази връзка мисля.

[img]http://строителниматериали.net/wp-content/uploads/2014/01/gis04-%D0%BA%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B0-300x300.jpg[/img]

На метса не са им стигнали и са свързани по друг начин.В двата края на напречните парчета цд са изрязани малки парчета от двете рамена, ако мога така да кажа, и се получава така, че част от основата минава върху основните носещи цд-та, като точно там напречните са хванати за основнитете с някакви винтове, вероятно с т.нар. копчета.Забелязах, че когато боядисвах тавана се чуваше шум, който го отдадох точно на тези напречни парчета цд.В участъците с пукнатини има движение, при нетолкова силен натиск, а там където няма такива, няма такова движение.Вероятно това е в близост до мястото където цд-то влиза в уд-то.Друго, за което се сещам сега е, че когато шпаколовах имаше места, които ме притесниха и сложих мастар за проверка.На няколко места имаше гърбици.Отначало си помислих да не съм натрупал много материал, макар че се старая и няма как да стане, поне не чак толкова много, но като проверих се оказа, че има зони, където нямаше никакъв фогопълнител.Предполагам, че или има голяма разлика между профилите и бягат от идеалната равнина или връзките между цд-тата са причина за тотва надигане.Времето между завършването на тавана и шпакловката е около месец.Май за друго не се сещам.Дълго стана, но гледам да дам максимално повече информация.Всякакви мнения биха ми били от полза.Мерси!
shipochki - напреднал
Някой , да е къртил с голяма машина след щпакловката?
Plamen11 - напреднал
Помислих си го, но по-скоро мисля, че не е.Така се случи, че доста хора в този вход правят ремонт, но над този апартамент никой не е къртил или избивал стени и т.н.Поне това ми казаха хората, като ги питах.Май човека спомена нещо за едните съседи, но те се падат в съседния вход и някак ми се струва, че е малко вероятно, знам ли.Блокът е близо до натоварен булевард, но не чак толкова според мен, че това да окаже влияние.Появили са се и някои пукнатини по терасата, обаче там вероятно е от друго.На места се наложи да се поизправи.Това го направих с циментова шпакловка.Гледах да не е на веднъж, така че всеки слой не е чак толкова дебел, но въпреки това не и тънък все пак.Не бях работел точно с този материал ( Вакол ).Такъв имаше и затова ползвах него.Изглеждаше добре, с фибри и т.н.След него сложих мрежа, като ползвах Билко.Нанесох един слой от него, след това мрежата, която притиснах и с излязлия материал едновремено шпакловах.След като изсъхна шпакловах втори път пак с Билко на нормално тънък слой.Уж да не използвам гипсов материал на терасата, че да няма пукнатини или други проблеми , ако има влага нещо, а накрая се появиха такива.Терасата е зидана немного добре, да не кажа лошо.Този, който я е зидал беше нанасял и той на места циментова шпакловка или лепило, за да се изправяло и т.н.Там вече може би са комплексни причините, но вътре в хола, на въпросния таван, изобщо не се сещам защо така се получи.Дано, ако има някакво слягане вече да е приключило.По стените ще има тапети, а в ъглите най-вероятно ще се сложат корнизи, от онези стиропорените.

Тема "Напукани ъгли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: