• 1
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 161
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Вече не пиша в комерсиалния форум, но заради mironcho-то ще направя изключение, като ще цитирам самия н-ЕГО..
Аз у нас съм си сложил ДТЗ на пералнята, но хладилника ми е без ДТЗ на дежурен предпазител преди главния.. :idea:
П.П.Между другото питай и emil679 ..той рядко пише във форума, но на ЛС помага.. =D> :partyman:
mironcho - специалист
nikolov333, изобщо правиш ли разлика между ДТЗ и "комбинирана защита от под и пренапрежение", както пише в цитирания от тебе пост!
Май наистина е добре да спреш да се излагаш в темите свързани с ел.инсталации!
mironcho - специалист
... Когато доводите не стигат започват обиди и емотикони в червено...

nikolоv333 нали се сещаш, че с горното не ставаш по-прав и/или по-умен.

Извинявам се на питащия за горното, което не е по темата и не е към него.
nikolov333 - майстор
Комплексарче.. добре, че ти си ни толкова "умен"..я по-добре вземи да се ориентираш кои консуматори са стационарни..http://sys.schneiderelectric.bg/forum/v ... .php?t=364 :rock:
П.П.До vgeorgiev. Хладилника задължително трябва да се изключва при почистването му, така че го имай пред вид..и гледай да не ти се налага да ползваш разклонители.. :wink: :partyman:
mironcho - специалист
nikolov ти изобщо чел ли си това, което е написано в посочените от тебе връзки или само се кефиш да ръсиш мозък и почваш да обиждаш, когато те хванат и ти посочат нещо не съвсем наред???
Именно в първата връзка (пак форум) е даден точно съвета, който даваш в последния си пост. За какво спориш, това с какво се различава от написаното от мен по-напред??? С какво помагаш на питащия ?
Аман от форумно образовани специалисти :toimonster:

приключвам с тази тема
hidrazin - майстор
Алооооо... какво сте се раздръвчили посред нощ? какво толкова го мислите?
Те Швайзер електрик са го измислили. Ето малко за размисли и страсти.
Мое да извикате и "професор" Вучков да ви прави компания. :lol:
Прикачен файл:
ДТЗ а хладилник.jpg
:partyman:
nikolov333 - майстор
Хвана ме..вярно е, че се кефя, но линка си е полезен, разбира се, когато се чете внимателно. :idea:
Ще цитирам най-важната извадка от него понеже представя проблемите, които има проектанта:
"И все пак, аз като проектант мога да знам къде какъв уред/консуматор ще има само на технологичен проект, докато в едно жилище в най-добрия случай знам къде са печката, хладилника и бойлера. И поради факта, че съм длъжен да спазя закона, но и собствените си виждания и знания за електро безопасността, като същевременно се съобразявам с техническите параметри на съвременната техника.
И така от една страна имам наредба, която твърдо ме задължава да поставям защитен прекъсвач (както са кръстили ДТЗ там) на всички подвижни консуматори, а обявява за ненужно поставянето на стационарни - като забележете не дефинира що е подвижен и що е стационарен консуматор. Т.е. задължава ме да използвам ДТЗ за защита на всички онези пластмасови електроуреди, с непроводим корпус, често с висок клас на защита, но да не използвам такава на мощни електроуреди, работещи с течности, разположени в агресивна среда, с метални корпуси.
От друга страна имам "стационарни" консуматори, които крещящо се нуждаят от защита срещу "дефектни" токове - всички нагревателни уреди базирани на закона на Джаул-Ленц, уреди работещи с течности в комбинация с нагреватели, двигатели , климатична техника и т.н. произведени КЪДЕ ЛИ НЕ.
Много от тези уреди си имат доста високи "естествени" токове на утечка в изправно техническо състояние..." :partyman:
nikolovvd - майстор
Според мен при техническите проекти, когато е ясно, че съотвентия консуматор ще бъде свързан от специалист със съответното образование, може би е оправдано свързването без ДТЗ през предпазител, захранващ съответния токов кръг.
От друга страна, мисля че става въпрос за професионална техника, снабдена със съответните защите и индикации.
Когато става въпрос за домакински електроуреди, проектанта няма как да знае, дали аз ще включа хладилника на мястото на фуртата или керамичния плот.
От друга страна колко от хората закупили жилище от т.нар. ново строителство разполагат със схема на ел.инсталацията?
За периода 2014-2015 през ръцете ми минаха 3 жилища, две от които в София. Навсякъде се ориентирах по сечението на проводниците къде да сложа фурната и керамичния плот, защото само там имаще по 4 квадрата кабел, а както знаете този кабел не се вкарва лесно в контакт и затова ползвах твърда връзка.
Във всички жилища обаче имаше ДТЗ, дори в тристайния в София имаше две.
Та както се писа по-горе, за предпочитане е да загубиш 40-50 кг. замръзено месо, от колкото 5 кг. живо месо!
А като ти се свиди толкова месото си купи един UPS 2000 VA и включи хладилника през него. Все ще изкара хладилника 10-15 часа без ток.
nikolov333 - майстор
Съгласен съм, но само ако успяваш да си замразиш месото, преди да се задейства защитата и редовно да контролираш задействствала ли е ДТЗ .. :-D
nikolovvd - майстор
Закачи му един стар GSM, че да ти прати SMS като се задейства ДТЗ.
У нас вече 2 години, от както съм в жилището, само веднъж се е задействала защитата поради пробив в един кондензатор на захранването на керамичния плот.
Обаче никога не се е задействала докато сме отсъствали, а хладилника винаги е включен.
Както и фурната, бойлера, плота, микровълновата, тостера, климатиците и сушилнята.
  • 1
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 161

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: