Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
става дума за бойлер на Елдом, който е на 10-ина години. От известно време(няколко месеца) защитата се пуска на няколко пъти. Преди месец я сменихме с нова, мислейки, че проблемът е от нея. Вчера, обаче, проблемът пак се появи. Трябва да махна пластмасовия панел отдолу на бойлера, за да имам достъп до защитата и да я рестартирам, ако мога така да се изразя.
Казаха ми, че проблемът не е от защитата, а от това, че бойлерът е натрупал много котлен камък и трябва да се чисти. Вярно ли е?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Вероятно. Може и друго да е, при всички случаи отваряй
FM STEREO - специалист
Или е котлен камък или мястото на сондите е разменено,най отгоре е сондата на термостата а под нея е сондата на защитата,ако е обратното за това изключва!
ben84 - специалист
А защо не термостат?
nikolovvd - майстор
nautilus33 написа:
Казаха ми, че проблемът не е от защитата, а от това, че бойлерът е натрупал много котлен камък и трябва да се чисти. Вярно ли е?
Много е вероятно, особено ако 10 години е работил без проблеми.
Натрупания котлен камък около нагревателя не му позволява да отдаде цялата си температура на водата и тя отива във фланеца, където е защитата и тя изключва.
Ако терморегулатора и защитата са в един корпус, обикновено са едни синички и защитата се възстановява от едно жълтичко палче отстрани, то проблема може да е и от нагорели кабелни обувки. Тогава трябва първо да смениш кабелните обувки и ако не се оправи положението тогава вече се сменя и терморегулатора.
Ако бойлера е със степени 1-2-3-4 и защитата изключва на 4, опитай да го ползваш на 3, ако нямаш време да се занимаваш сега. Ако и на 3 изключва трябва да намериш време да го отвориш, почистиш и оправиш за Зимана, защото е много неприятно да останеш без бойлер в студено време, а и ремонта става по-труден и неприятен.
nautilus33 - майстор
Благодаря за отговорите. Не е на степени 1,2,3 и 4, а на нещо като скала. Никога не сме го пускали докрая на скалата. Винаги едно деление по-ниско. Иначе сондата на защитата( много тънка медна тръбичка) просто се мушка в една тръба в средата на бойлера. Та, предполагам термостата е над нея. Иначе защитата се възстановява от едно малко копче в средата на тялото на защитата, просто се натиска. Ще видя как да го отворим, понеже е със серпентина.

ПП Мога да се пробвам на по-ниска температура да го пускам, но резултата надали ще се види веднага, тъй като проблемът не се появява при всяко пускане на бойлера, а от време на време.
nautilus33 - майстор
nikolovvd написа:
Ако терморегулатора и защитата са в един корпус, обикновено са едни синички и защитата се възстановява от едно жълтичко палче отстрани, то проблема може да е и от нагорели кабелни обувки. Тогава трябва първо да смениш кабелните обувки и ако не се оправи положението тогава вече се сменя и терморегулатора.
Днес пак същия проблем. Доста често почна да го прави май. Като отворих панела, погледнах и видях, че защитата и терморегулатора наистина са в един корпус( или поне така изглежда- от термостата излиза тънка жичка, която е по-тънка от тази на защитата, и взлиза в същия корпус, където е защитата). Кабелните обувки, не ми се видяха много зле, но за по-сигурно ще светна с фенерче. Междудругото кои кабелни обувки да гледам, или всички?
nikolovvd - майстор
Тези на силовата част, тъй като през тях минава доста ток, а от нагряването метала старее по-бързо и обувката започва да отваря и да не прави добър контакт. Следва нагар и още по-лош контакт, докато започне да се топи изолацията на обувката и кабела. При изключен бойлер, ако пипнеш жиците и изолацията ти се стори по-твърда (направо одървена), то е имало нагряване. Ако не е променила цвета си, то си в началния етап.
volf - специалист
Бойлери Елдом не са с комбинирана защита-термостат.Ако може снимай .
nautilus33 - майстор
Ето и снимки.
Водосъдържателят има доста ръжда всъщност, и чак като светнах със светкавицата видях, че има окисление или нагар по обувките. На снимките май се вижда.

Черният кабел е сондата на термостата. Синият и кафявият кабел са на копчето за вкл/изкл.
Изображение

Изображение

Изображение

Това е защитата, която се възстановява от черното копче.
Изображение

Двата черни кабела, които се виждат да влиза заедно в корпуса, са сондите на защитата и термостата.
Изображение

Тема "Защитата на бойлер Елдом се задейства често" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: