Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Чираче - майстор
pif4o написа:
Естествено инак ша се отлепят от къщата :) Има арматура набита в стената и фусове направиха, маи така му се викаше на ями в стената.
НЕ арматура и фусове, а метални анкери. Без метални анкери ще се отлепи, и ще влиза вода в основите.
hidrazin - майстор
infomar написа:
Аз мисля, че има значение дали има изолация или няма.

....Ако имах течове, то температурата на водата в тръбата щеше да е постоянно +10 гр. и няма да замръзне.
Предполагам, че проблемът беше в не добре изолираната част около водомера.
...Ако има изолация около тръбата и по нея тече вода, след спиране на водата тръбата ще изстива по-трудно което ще е плюс при минусови температури през нощта, докато дойде денят с по-голяма консумация на вода.
Това дето си го описал потвърждава че няма смисъл от изолация в земята.
Ти говориш за водомери водомерни шахти. Там трябва изолация. В земята не.
Ако някой се е направил на скръндза и не си е заровил тръбата достатъчно дълбоко, да си носи раничката.
Няма никакво значение дали ще замръзне в полунощ, сутринта, на следващия ден ...
Също така това за по-бавното изстиване докато дойдел денят с по-голяма консумация ... :-D Хич и няма да го коментирам.
:partyman:
montoya - майстор
И въпреки всичко, не е ли по добре такова отклонение да се направи с полипропилен, въпреки, че дават полиетиленовата тръба за полагане в земята?
infomar
hidrazin написа:
infomar написа:
Аз мисля, че има значение дали има изолация или няма.

....Ако имах течове, то температурата на водата в тръбата щеше да е постоянно +10 гр. и няма да замръзне.
Предполагам, че проблемът беше в не добре изолираната част около водомера.
...Ако има изолация около тръбата и по нея тече вода, след спиране на водата тръбата ще изстива по-трудно което ще е плюс при минусови температури през нощта, докато дойде денят с по-голяма консумация на вода.
Това дето си го описал потвърждава че няма смисъл от изолация в земята.
Ти говориш за водомери водомерни шахти. Там трябва изолация. В земята не.
Ако някой се е направил на скръндза и не си е заровил тръбата достатъчно дълбоко, да си носи раничката.
Няма никакво значение дали ще замръзне в полунощ, сутринта, на следващия ден ...
Също така това за по-бавното изстиване докато дойдел денят с по-голяма консумация ... :-D Хич и няма да го коментирам.
:partyman:
За мен изолация трябва когато живееш постоянно в имота, в противен случай не е нужна. Ако е над метър дълбочина разбира се не е необходима, ако е изолирана от влага, изолацията предпазва и от корозия. Така мисля, не твърдя, че съм прав.
pif4o - специалист
Колеги не се разсейвайте :) Нищо не казвате за моята идея с двоина изолация на тръбата която ще върви вътре в бетона, а пък бетоновоза ще доиде утре, тръбите са положени арматурата също но по тръбите все още мога да правя промени така че колеги- моля Ви :) След това и да пишем вече ще е късно за всякакви промени :) В момента тръбите са в изолация от тая сивата меката където е на пръчки по 2 метра не знам как и казват, с дебелина 6мм, дали да и нахлузя отгоре още един кат и тогава бетона, сигурен съм че ако махна изолацията тея тръби (ако се опре някога до тях защото сега са само дублиращи резерви) ще замръзват лесно без изолация.
VLADO66 - майстор
Аз съм го направил така-двойна изолация възможно най-голямата дебелина и навих отгоре армирана лепенка, полагане в кофража и заливане с бетон.Само че тръбата трябва да е възможно най-качествена, че требе да издържи поне 50 години.Участъка е около 2 метра, от едната страна излиза от земя, а от другата, влиза в помещение.
gnt69 - майстор
Най добрия начин е да вземеш певп ф 40 да го сложиш като обсадна тръба вътре в него твоята тръба.
infomar
gnt69 написа:
Най добрия начин е да вземеш певп ф 40 да го сложиш като обсадна тръба вътре в него твоята тръба.
Това е добра идея, не съм се сетил... :? Ако ми се наложи, ще го внедря.
gnt69 - майстор
Но трябва и дълбочина, копаеш веднъж правиш го както трябва на мин 80 см, слагаш го в обсада да можеш да го смениш без да къртиш бетон. Да не се притесняваш ще замръзне ли или не, ако те няма в къщата 10 дни в най големия студ кой ще пуска водата. Абе ако се направи свястно живееш лесно, ако направиш компромис с нещо след 1-2-5 години ще се върне това в най неподходящия момент.

Тема "Дълбочина на заравяне в земята на външна водопроводна тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: