• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 34
От мобилни телефони до цифрови камери
самоход - специалист
....в Райковци и аз бих хванал това - нищо. Съжалявам. Голям баир - големи мъки. Причината не е в теб /по мое мнение, разбира се/.
zmiori - специалист
Да не правя нова тема. Ще попитам тук. Има едни пишки дет се врат в ЮСБ-итата на компютри и лаптопи за приемане на цифрова ефирна телевизия зза по 18-20 лв. Стават ли за нещо. Че кат ходя за риба или пътувам из Татковината да има да си чуя я новините я прогноза за времето
Благодаря предварително.
alabal - специалист
zmiori написа:
Да не правя нова тема. Ще попитам тук. Има едни пишки дет се врат в ЮСБ-итата на компютри и лаптопи за приемане на цифрова ефирна телевизия зза по 18-20 лв. Стават ли за нещо. Че кат ходя за риба или пътувам из Татковината да има да си чуя я новините я прогноза за времето
Благодаря предварително.
Ако имаш добър сигнал стават. Имам две такива пишки но купени направо от китайците по 10 лв. В предното ми жилище на 3 етаж , компютъра почти до прозореца почти нямаше проблеми с приемането. В новото на 20 м по далече ,на 1 етаж ,на баир, зад 2 стени - Нова и Бтв се губят понякога. Трябва да слагам антенката на рамката на вратата за да не я засенчват стените. Телевизионната кула ми е на около 1-2 км но нямам пряка видимост - има сгради.
gogyto - специалист
самоход написа:
....в Райковци и аз бих хванал това - нищо. Съжалявам. Голям баир - големи мъки. Причината не е в теб /по мое мнение, разбира се/.
Иначе горе по билото като съм ходил има, с таблета излязоха програмите.
Правих доста опити, две антени купих едната с усилвател и не стана, може би ако вдигна по високо антената може и да се получи, ама за сега карам от 45-ия градус ))
zmiori написа:
Да не правя нова тема. Ще попитам тук. Има едни пишки дет се врат в ЮСБ-итата на компютри и лаптопи за приемане на цифрова ефирна телевизия зза по 18-20 лв. Стават ли за нещо. Че кат ходя за риба или пътувам из Татковината да има да си чуя я новините я прогноза за времето
Благодаря предварително.
Имам и такова ще ти свърши работа освен ако не ходиш по планинските реки.
Пък и не са много скъпи няма да те събори цената ;)
самоход - специалист
..дано не е досадно.

Съждението, че в Райковци преди "цифровизацията" телевизия се е гледала от Ботев е не дотам вярно.
В Райковци се е приемал сигнал от местните селски аналогови ретранслатори от баирите над Вонеща вода и Войнежа.
И до двата ретр. трасетата са около 4-5 км. и са открити.
....така че, от Ботев и сега и преди не е било.
gogyto - специалист
самоход написа:
..дано не е досадно.

Съждението, че в Райковци преди "цифровизацията" телевизия се е гледала от Ботев е не дотам вярно.
В Райковци се е приемал сигнал от местните селски аналогови ретранслатори от баирите над Вонеща вода и Войнежа.
И до двата ретр. трасетата са около 4-5 км. и са открити.
....така че, от Ботев и сега и преди не е било.
Ops ... до някъде е вярно, до някъде не е!
Да имаше ретранслатор над Вонеща вода, с насочена на там антена (абсолютно противоположно на вр.Ботев) приема беше незадоволителен - лоша картина на моменти никаква.(падаме се в ниското без пряка видимост и слаба мощност на ретранслатора)
Докато в посока вр.Ботев приема беше много по-добър, особено на 2 Канал(Ефир2,БТВ).
Това не е точно от Райковци, а по скоро от вилната зона на Димовци.(около 500м пряко разтояние)
Какво е било положението точно в Райковци не знам, ще излъжа.

П.С.: Няма как да греша понеже каналите се ловяха на различни честоти.
самоход - специалист
Да, аз не съм прав. Извинявам се на форумците.
Подвел съм се по няколко факта спрямо точката в район Райковци:
Трасето до ретр. Вонеща вода е с дължина 3,74 км и има превишение от около 30 м на разстояние 1,3 км от точката на приемане. Честотата на втора програма е била 578 Мхц и над превишението минават част от трета френелова зона и цяла пета зона. Т.е., все едно приблизително засветяване с 1-1,5 вата при пряка видимост в отношение с излъчените 10 вата от ретранслатора (ама може и да са били 50 вата, щото новините трябваше да стигат до всички!:)).

Трасето до ретр. Войнежа е с дължина 6,1 км и има превишение около 62 метра на 940 метра от точката на приемане. Излъчването е било на 530 Мхц и за тази честота при това трасе, превишението се преодолява от 7-ма и нагоре френелови зони. Т.е., доволно слаб сигнал в порядък до 1% от излъчената мощност, но все пак е близо и с известна вероянтост.

Трасето до вр. Ботев е с дължина 62 км и на 2 км от точката на приемане има превишение около 160 м, през което минава 27-ма френелова зона за 498 Мхц (на тази честота се излъчваше втора програма от Ботев). 27-ма френелова зона носи енергия от порядъка на процент от промила, т.е. по-малко от десетохилядна и дори при излъчваните 40 киловата от върха, аз не съм в състояние да проумея какво се случва/случвало в точката на приемане по отношение на това трасе.

Ми, това от мен.

Пожелавам успех за прием на сигнал от Ботев поне на най-ниската честота на 41-ви канал.
gogyto - специалист
По професионален и пълноценен отговор надали съм чел до сега.
Благодаря за което. :partyman:
hidrazin - майстор
Аааа.... той самолета си е много в час по тези неща. И не само по тези ... Бравос! =D>
:partyman:
самоход - специалист
Е, а`ре сега ......Бравос!
Имайте и малко милост...
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 34

Тема "Ефирна цифрова телевизия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: