Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Не са ли обознчени с цветове? Би трябвало да имаш жълто-зелен ама не винаги де.
Иначе с фазопоказател намираш фазата. Една пробна лампа.
С лампата между фаза и нула трябва да работи. Между фаза и защитен трябва да изключи ДТЗ-то.
Не е най-доброто но ще свърши работа.
:partyman:
vandu - специалист
nikolov333 написа:
Това, но има и по-евтини начини..Този ще ти върши работа за лесна проверка на цялата инсталация. :partyman:
Благодаря, ама са останали само 2 контакта, и затова не ми се ще да си купувам уреди които ще ползвам пак след 10-15 г.
Използван е мостов кабел, ама сега се сетих че под горната изолация може да имат втора която да е оцветена. За това не се сетих.
hidrazin - майстор
Естествено че има втора оцветена изолация.
Ако цветовете не отговарят е най-лесно да погледнеш в самото табло кой цвят за какво са използвали.
И да не забравиш да спреш ток ей!!!

Изображение
:partyman:
muhala - майстор
Има трижилни мостови кабели със следните цветове: черен, кафяв, син.
Варианта с пробната лампа е най-сигурен.
nikolov333 - майстор
vandu написа:
nikolov333 написа:
Това, но има и по-евтини начини..Този ще ти върши работа за лесна проверка на цялата инсталация. :partyman:
Благодаря, ама са останали само 2 контакта, и затова не ми се ще да си купувам уреди които ще ползвам пак след 10-15 г.
Използван е мостов кабел, ама сега се сетих че под горната изолация може да имат втора която да е оцветена. За това не се сетих.
Тя идеята на този уред е да си проверяваш профилактично инсталацията за лоши връзки и неправилно свързване на контактите, така че си е полезен инструмент за проверка, особено след "майстори" и ремонти от типа на "направи си сам".. :drinkers:
valentino76bs - майстор
nikolov333 написа:
Това, но има и по-евтини начини..Този ще ти върши работа за лесна проверка на цялата инсталация. :partyman:
Този уред ако го мушнеш в контакт с двупроводна захранване и е уфазен вместо занулен си показва ОК! Те са го написали ,че работи с три проводни инсталации ама аз от де да знам с ква е направена!
PCL82 - майстор
Наскоро отворих една ДТЗ за подвижни уреди на Kopp http://kvazer.com/electrical-kopp/44450 ... rfekt.html. Защитата се включва в контакт и има контакт за уреда, бутон за включване и бутон за тест. Тези защити имат някои разлики спрямо стационарните:

1.Защитата винаги изключва, когато остане без захранване. Т.е. при вцяко включване трябва да се пусне.
2. Има защита от прекъсване на PEN при двупроводно захранване на инсталацията. За целта и PE проводника минава също през токовия трансформатор, но насрещно на N и L.
3. Има защита от протичнане на вънщен ток за системата през РЕ или от разменени РЕ, N и L, като РЕ също се комутира от ДТЗ но с нужното предварение и закъснение със специална механика.

Точка 3 нарушва правилото РЕ да не се комутира като се измъква по две линии: специална механична конструкция и ДТЗ, която не е част от инсталацията, а подвижен уред. Т.е. не попада под регулациите за инсталации.

При търсене на подобна система за неподвижна инсталация нямаше резултати.

По никой начин не си мислете да ползвате трифазна триполюсна ДТЗ със срещупосочно комутиране на РЕ през единия полюс с цел защита от прекъсване на PEN. Защитата няма нужната механика, за да гарантира цялостта и приоритетността на РЕ.
alabal - специалист
Ще върши ли работа тази ДТЗ? А ако контакта е на двупроводна инсталация ?
PCL82 - майстор
За тази подвижната ДТЗ ще върши и при двупроводна инсталация. Контактът щом е занулен се явява масто на преход към трипроводна, защото кабелът след него е трипроводен.

Работи и ако зануляването не е свързано, но не бива да се ползва така, защото е опасно-може токът на отечка да протече през човека със всички рискове!
Ники274 - специалист
PCL82 написа:
Работи и ако зануляването не е свързано, но не бива да се ползва така, защото е опасно-може токът на отечка да протече през човека със всички рискове!
И сигурно повечето ползватели на ДТЗ не им е известно,но с времето тока на утечка се покачва,така че може да стане опасен за живота въпреки наличието на въпросното ДТЗ.
Изрично е упоменато в повечето ДТЗ-та да се тестват с тестовия им бутон поне ежемесечно.Това предотвратява покачването на тока на утечка и правилното функциониране на механиката в ДТЗ.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: