• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
оф 58 по лесно се настройва ама 52.в ютуб има 2-3 клипа .
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Съжалявам, че пак досаждам, обаче имам още няколко въпросчета. Тук, има ли начин да се влезе в нещо като меню? Защото натискам ОК, със стрелката нагоре пробвам на 123 или169 или 0 и пак ОК, но открючване ЙОК.
Изображение.
Някой знае ли функцията на тази степен на работа?
Изображение
Това ми е избраният режим на работа.
Изображение
Параметрите са следните:
02 - старт шнек раб - 0m40
03 - старт макс време - 17m00
04 - старт вент - 35 %
06 - разг шнек раб - 0m02.8
07 - разг шнек период - 0m30
09 - разг вент 41 %
10 - гори шнек период - 0m35
11 - гори шнек раб.1 - 0m05.5
13 - гори шнек раб.5 - 0m10.5
15 - гори вент.1 - 40 %
17 - гори вент.5 - 44 %
20 - авт. рестарт - 0h00
21 - авт поч период 0h10
22 - авт поч време - 0m10
28 - стаен терм режим
Котел - стоп
Пауза - 0m
33 - вент почистване - 99 %
40 - EXT.: -NO-
P00/FAN2 % I= 0
41 - време 2m16
Това са всички. Липсват 00 и 01, както и 12 и 16. То и други липсват, но не вярвам да са толкова важни в моя случай. Снощи работи на 3та степен и при зададени 60 гр, поддържаше 55гр без модулация. Днес ще го пробвам на 4та степен. За да вдигна мощността, при тези парметри вентиратора от "17" на колко процента да го направя? Засега е това. На отзовалите се Благодаря, а на всички весело посрещане на 2017та.
Относно функцията, и аз си блъсках главата доста, достигам до заключението, че е някакв тестов режим, защото прави един цикъл, пали, разгаря, модулира, гасне, продухва и спира и дотам, така ,че предполагам , че е тест на единичен цикъл на работа, аз не го ползвам, с марели РВ 40 съм и контролер као твоят. Дано съм помогнал.
Прикачен файл:
1483290647412838113207.jpg
Работна степен, достигнато задание в модулация, разход- 34кг, два чувала и половина на 24 часа
1483290647412838113207.jpg (103.76 KиБ) Видяна 4087 пъти
siderovbg написа:
Започна се отоплителният сезон и започнаха пак проблемите с тоя боклук "Mareli" или "Golden fire". Днес започна едно непрестанно "прегрял" и няма тръгване или ако тръгне, бачка малко и пак спира. Вместо t=20, пише A=20. Някакви идеи да имате ?
Здравей колега ! оправи ли проблема с аларма 'Прегрял Пел" на Марели то и аз имам същия проблем. Датчика за температура от обратно горене го елиминирах ( дадох накъсо изводите му ) но от време навреме ( вече все по често ) вдига тази аларма , а тя се чисти само със задържане на бутона за включване/изкл. от клавиатурата .
bobikat - помощник
Rmen72 написа:
Относно функцията, и аз си блъсках главата доста, достигам до заключението, че е някакв тестов режим, защото прави един цикъл, пали, разгаря, модулира, гасне, продухва и спира и дотам, така ,че предполагам , че е тест на единичен цикъл на работа, аз не го ползвам, с марели РВ 40 съм и контролер као твоят. Дано съм помогнал.
Прикачен файл:
1483290647412838113207.jpg
За много години и благодаря за отговора. Ако знаеш как ми помогна, поне ме успокои, като написа, че е нещо като тестов режим и описа режима му. За Нова година не бях в града и казах на детето да го остави в този режим. Вчера ми звъни, че изчистил котела, запалил го и спрял на "почистване" без да върти брояч, и то след час работа. Казах му да го остави на 5-та степен и от тогава досега не е имало проблеми. Каква площ отопляваш? Защото от 30-ти до днес ми е лапнало 6 чувала, но първия етаж (около 140 км2) го спрях и оставих да грее за втори етаж + бойлера 150 л и темперарута по стайния 22 градуса. Одеве пуснах и първия етаж и ще видим до утре товса време колко ще лапне.
П.С. Гледам при теб на 5-та степен вентилатора е на 41 %. При мен е на 44%. Така са го настроили сервиза на Марели. От Сандански. Ти свалял ли си твоя вентилатор? Чудя се дали да свалям моя за да вдигна малко мощността.
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Rmen72 написа:
Относно функцията, и аз си блъсках главата доста, достигам до заключението, че е някакв тестов режим, защото прави един цикъл, пали, разгаря, модулира, гасне, продухва и спира и дотам, така ,че предполагам , че е тест на единичен цикъл на работа, аз не го ползвам, с марели РВ 40 съм и контролер као твоят. Дано съм помогнал.
Прикачен файл:
1483290647412838113207.jpg
За много години и благодаря за отговора. Ако знаеш как ми помогна, поне ме успокои, като написа, че е нещо като тестов режим и описа режима му. За Нова година не бях в града и казах на детето да го остави в този режим. Вчера ми звъни, че изчистил котела, запалил го и спрял на "почистване" без да върти брояч, и то след час работа. Казах му да го остави на 5-та степен и от тогава досега не е имало проблеми. Каква площ отопляваш? Защото от 30-ти до днес ми е лапнало 6 чувала, но първия етаж (около 140 км2) го спрях и оставих да грее за втори етаж + бойлера 150 л и темперарута по стайния 22 градуса. Одеве пуснах и първия етаж и ще видим до утре товса време колко ще лапне.
П.С. Гледам при теб на 5-та степен вентилатора е на 41 %. При мен е на 44%. Така са го настроили сервиза на Марели. От Сандански. Ти свалял ли си твоя вентилатор? Чудя се дали да свалям моя за да вдигна малко мощността.
Тъъъй , сега да почнем отначало : С котел 35 киловата съм и горелка РВ40 и контролер - на снимката - оригинален котел и горелка на Марели. Отоплявам двуетажна къща без изолация /на мазилка/ с тавани на гредоред на 2 етаж - строителство около 68 година - послал съм минерална вата на таван. Управление - със стаен термостат програмирани температури за цялата седмица. Температура в жилищната площ - 23градуса ден и 20 градуса нощ. Имам 5 големи радиатора тип 22 и 6 по малки - половината алумин , другата панелни тип 22. Задал съм старт на помпа при 50 гр. , температура във водна риза 56 градуса , забравих да кажа , че нямам подвързан бойлер, засега. разхода ми е два чувала и половина на 24 средно аритметично за седмица. Относно настройките - да пипал съм , почти навсякъде и беше голяма мъка докато го наместя/имай предвид , че не съм бос относно отоплителни инсталации и горелки/, чесно казано голяма мъка са точно тези модели, сега се мъча да намаля количеството шлак, така , че да ми се налага да чистя поне на 2 дена, щото сега чистя всеки ден./малък жокер - количеството шлак зависи от температурата на горене на пелетите, ако е по- височка - повече шлак - тоест по високи стойности на въздуха - повече шлак/ отнесох се!!!Нямам външно продухвани и се чисти само на вентилатор. давам ти данни за настройките с които работя:степен 1 - пелети пуска по 3.3 сек- период 36 сек вентилатор - 41% ; степен 5 - пелети пуска по 6.9 секунди - период 36сек. вентилатор 45%. Имай предвид , че съм повишил степените на въздух за всички степени с 2 и също така съм повишил отношението пелети /въздух на 100/102 /. Сега и за МОДУЛАЦИЯТА - идеята при модулацията е котелът да запали след команда от стайният термостат и постепенно сам да увеличи степените на работа до достигане на зададената температура във водната риза и след това сам да намали степените на работа така че да поддържа зададената температура до достигане на температурата в стаите и команда стоп от стайният термостат, след това котелът се изгася , продухва и минава в режим на готовност за следващо палене! Модулацията помага за това да намалиш разхода на пелети и да вкарваш само толкова топлина , колкото ти е нужна да поддържаш зададената температура във водната риза - ако не е правелно програмирана горелката - температурата се покачва повече от 5 градуса над заданието и влиза в аларма ПРЕГРЯЛ!!!!! и се загася или работи на максимална степен и не достига заданието за температура във водната риза. дано поне малко съм помогнал- и да няма смисъл да влизаш из подменютата и да настройваш за степен 3 - тя /горелката/ сама си ги смята по заданието на кривата от точка 1 до точка 5 и ти дава готовите стойности за степен 3 :) И да поясня - за горната снимка - виждаш котел работил близо 1 час , със достигната температура и вода във водната риза 56 градуса - в момента работещ на степен 1 със 41% въздух, долният ред на индикатора показва заданието на степента на горелката - горният ред показва моментната стойност на степента на работа на горелката.Котелът ще продължи да поддържа 56 градуса във водната риза като сам увеличава степените на 2 или3 и после обратнона 2 и 1 ва докато не достигне течпература в стаите 23 градуса и стайният не каже на котела стоп, топло е спри исе изчисти:):):)
Rmen72 - напреднал
rumenborovanski написа:
siderovbg написа:
Започна се отоплителният сезон и започнаха пак проблемите с тоя боклук "Mareli" или "Golden fire". Днес започна едно непрестанно "прегрял" и няма тръгване или ако тръгне, бачка малко и пак спира. Вместо t=20, пише A=20. Някакви идеи да имате ?
Здравей колега ! оправи ли проблема с аларма 'Прегрял Пел" на Марели то и аз имам същия проблем. Датчика за температура от обратно горене го елиминирах ( дадох накъсо изводите му ) но от време навреме ( вече все по често ) вдига тази аларма , а тя се чисти само със задържане на бутона за включване/изкл. от клавиатурата .
Аларма ПРЕГРЯЛ , няма нищо общо със датчика за обратен пламък , аларма прегрял значи , че котелът е дигнал +5 градуса над заданието за температура във водната риза ! Успех ! :):):)
bobikat - помощник
Благодарско. Аз се боря да достигна зададената температура на водата, но все не се получава и горелката работи на максимума. 5-та степен. Ето снимки от преди малко. Направих ст1 - по 5 сек и вент. 40 %, ст5 - по 10 сек и вент 44 % и шнек почива 30 сек. Изглежда малко съм увеличил мошността, или така ми се струва, защото съм задал макс темп на водата 70 гр. Ако задам 60 гр, то тя никога няма да стигне до 60, ами ще е 55-56 и пак си работи на 5-та степен. Засега гледам е близо 60, ще видя след час колко ще покачи, ако не спре от стайния термостат.

Изображение

работи от 2 часа близо.

Изображение
Изображение
Забравих. 2 х 140 м2 и бойлер 150 л. Дали заради бойлера, или инсталацията е много като обем, та затова толкова бавно загрява?
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Благодарско. Аз се боря да достигна зададената температура на водата, но все не се получава и горелката работи на максимума. 5-та степен. Ето снимки от преди малко. Направих ст1 - по 5 сек и вент. 40 %, ст5 - по 10 сек и вент 44 % и шнек почива 30 сек. Изглежда малко съм увеличил мошността, или така ми се струва, защото съм задал макс темп на водата 70 гр. Ако задам 60 гр, то тя никога няма да стигне до 60, ами ще е 55-56 и пак си работи на 5-та степен. Засега гледам е близо 60, ще видя след час колко ще покачи, ако не спре от стайния термостат.

Изображение

работи от 2 часа близо.

Изображение
Изображение
Забравих. 2 х 140 м2 и бойлер 150 л. Дали заради бойлера, или инсталацията е много като обем, та затова толкова бавно загрява?
ЯП - голяма кобутарура - трудно се загрява - за тези кубици нали ти е сметнат котела, щото при 240 кв , малко малък ми се вижда 35 кв котел, ама зависи много то изолациите и топлинните загуби, инак ще я достигне и ще влезе в модулация, тоест сама ще почне да намаля и увеличава степените - за да поддържа 70 градуса - иначе - малко висока ми се вижда температурата на топлоноситела - но ти си знаеш - спред мен - старт помпа - 50 гр. температура във водна риза между 56 и 62 гр. - зависи от наляганията , дебит ан помпа и материал на тръби :)
Виждам и че не използваш управлението на горелката за бойлер за топла бода /БГВ/ - горелката има изход за електро клапан , който се слага на ихода на серпентината на бойлера и пуска вода към серпентината само когато температурата във водната риза е по висока от температурата на водата - ама това са допълнителни гевезалъци :) И също , ако тстайният изключи котела преди да е достигнал 70 градуса - няма как да влезе в модулация - така че губиш ползите от модулацията - получава се котела работи на макс и стаите се стоплят преди да е достигнал заданията във водната риза и термостата го гаси - няма модулация т.е. няма икономии
bobikat - помощник
Котела е 48 кВ, горелката 52. Когато реших да сменя виадруса за марели, от голден файър ми препопръчаха тези кВ. Преди виадруса беше 32 кВ, ама без бойлер и бързо вдигаше температурата до 60. 70 са ми много, знам. Одеве свалих на 60, и модулацията включи на 3-та, при 60 гр и сега работи на 4-та степен при 59 гр на водата и зададени 60. Още 1 градус да вдигне в хола и спира. Съдейкки по някои други колеги, 60 кг на 24 часа (12-14ч работа на горелката) ми се сттруват добре, преди харчих 50-70 кг Донбас при минусиви температури с 2 зареждания. Тук поне е чисто. Сега, когато свалих шнек почива 30 сек и на 5-та подава 10 сек, ми се струва съм увеличил малко мощността. Утре ще го издебна дали ще стига до зададени 60. Преди беше шнек почива 35 сек и подава 10.5 сек.
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Котела е 48 кВ, горелката 52. Когато реших да сменя виадруса за марели, от голден файър ми препопръчаха тези кВ. Преди виадруса беше 32 кВ, ама без бойлер и бързо вдигаше температурата до 60. 70 са ми много, знам. Одеве свалих на 60, и модулацията включи на 3-та, при 60 гр и сега работи на 4-та степен при 59 гр на водата и зададени 60. Още 1 градус да вдигне в хола и спира. Съдейкки по някои други колеги, 60 кг на 24 часа (12-14ч работа на горелката) ми се сттруват добре, преди харчих 50-70 кг Донбас при минусиви температури с 2 зареждания. Тук поне е чисто. Сега, когато свалих шнек почива 30 сек и на 5-та подава 10 сек, ми се струва съм увеличил малко мощността. Утре ще го издебна дали ще стига до зададени 60. Преди беше шнек почива 35 сек и подава 10.5 сек.
дааа- отука нататък ще се въртиш около тези стойности/ проба и ако новите дават по-малък разход ги оставяш - ако не връщаш старите и пробваш друго, всичко е строго индивидуално от котел помещения изолаци ит.н./ горе долу - трабва да го докараш на около 2 часа работа и половин до 1 час почивка на котела - това е най икономичният режим с най голямо КПД от него , ако мога още с нещо да помогна - питай, и имай предвид , че по нашият край земат по 250 лв само за настройка на горелка :)
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17

Тема "Горелка Марели РВ 52" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: