• 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
lov написа:
И я някой от хвалещите ги тука да вземе да се похвали колко пъти си прави пълно обслужване и дезинфекция. Дори съм убеден че някои не знаят че това се прави.
На първият ми климатик правих всяка година. Не защото имаше нужда, а от кеф.
Тези проблеми може да се случат, когато климатика работи много в режим охлаждане.
И не се ползва функцията за изсушаване на топлообменника след спиране на климатика.
Някои климатици я нямат, при други е лошо направена, но при трети е добре.
Аз не я ползвах на първият ми климатик. Както е на охлаждане, задавам 30гр., минимален вентилатор
и таймер да изключи след 20 мин. или повече. Така питата се изсушава и не съм имал проблем с мухъл, плесен, лоша миризма и т.н. Ако не работи много в режим охлаждане и се изсъшава питата след това, няма
откъде да дойдат проблемите описани по-горе.
wankata7108 - специалист
preslav написа:
lov написа:
Не че нямам климатици и за да не ме разбере някой на криво но ще спомена само защо вече в почти цяла европа спират използването им в обществени сгради болници и т.н. Причините са увеличените случаи на белодробни заболявания и че почти при 90% от случаите са причинени от гъбички или други токсини размножили се в климатиците. И я някой от хвалещите ги тука да вземе да се похвали колко пъти си прави пълно обслужване и дезинфекция. Дори съм убеден че някои не знаят че това се прави.
Ето сега въобще не се съгласих с теб и то по ред причини.
Нямам поглед върху котлите и горивата, които използват, но знам как пушат печките и камините при разпалването им - изобщо не е токсично, напротив можеш инхалации да си правиш на дима от неразпалени дърва, кеф ти въглероден окис, кеф ти формалдехид, кеф ти всякакви консерванти. Дали изобщо да споменавам разните му бои, с които ежегодно се мажат печките и кюнците. А какво да си приказваме за азбестовите уплътнения, които продължават да се ползват между печка, кюнци и комин.
Да, въдят се разни гъбички по климатиците, а дали не се въдят в мокетите? Ама мокетите изобщо не се коментират като инкубатори на зарази.
Трябва да се приказва внимателно, едностранчиво погледнати нещата показват, че изобщо не трябва да се топлим. Вчера бях в един специфичен Варненски квартал - в 17 часа имах чувството, че се намирам на централна гара по времето на парните локомотиви - Лондонските смогове бледнеят пред нашите достижения в 21-ви век. Логиката ми е много проста - решил съм да се тровя с климатик, но не тровя околните, а топлещите се на печки ми вмирисват прането, душата и живота като цяло.
Днес разговарях с един познат топлещ се на дърва - мнението му е, че тази година дървата заминават по-бързо т.е. миналогодишните 5 кубика може да не стигнат тази зима. Не виждам обаче някой от топлещите се на дърва, въглища, пелети и т.н. да е споделил какво е изхарчил до момента, а аз казах 46.42 за паяшки климатик в апартамент и 48.40 за добър инвертор в къща с калпава дограма, и на едното и на другото място живеят пенсионери на 76-86 години, не се оплакват, но не са и по потници.
Тук не става въпрос за хвалба или мерене на пишки, опитвам се да си сверя часовника, но референтните будилници мълчат.

Да ама с тия 46,42 и 48,40 какво топлиш колко помещения на брой .
preslav - майстор
wankata7108 написа:
Да ама с тия 46,42 и 48,40 какво топлиш колко помещения на брой .
Писал съм какво топля, ама тя темата стана огромна и явно не си чел от самото начало.
Интересна е стаята с 48.40 лв. защото миналата зима се е топлила на дърва, а сега на климатик. Единствената разлика е, че не се знае коя зима ще е по-студена. Миналата година дърва за 200 лв. не стигнаха, в по-топлите дни се включваше духалка, а сега от началото на отоплителния сезон се ползва само климатик. Въпросът за мен е дали ще надскоча тези 200 лв. за целия сезон.
koveslav - майстор
Проблема е,че климатика с всяка следваща година ще ти дава по-лоши рзултати.Износва се и си вдига консумацията.След няколко години,когато стане за ремонт е корестно и цената на машината или ремонта и да се вземе впредвид в реалната цена на отоплението.
Т.е. -все едно е дали ще ползваш оборудване за 5000лв и гориво за 5000лв или оборудване за 2000 и гориво за 8000лв-на финала за този период пак ще си дал 10000...Въпроса е ще имаш ли останало нещо от вложенията си в края на този период-ще е използваемо ли оборудването,или пак ще трябва ново. Чак тогава можем да кажем колко ни струва отоплението за определен период-като се вземат впредвид амортизацийте.В тази насока дървата пак са по-изгодни в сравнение с другите варианти-с най-дълготрайно оборудване се използват,а цената им както се оказа не е толкова висока,ако я сравняваме с другите горива.
Интересно ми е какъв е живота на пелетното оборудване и какви разходи ще има по него като поддръжка за период от примерно 10 години.Климатика е най-зле на тази тема.
GalinBelos - специалист
koveslav написа:
Проблема е,че климатика с всяка следваща година ще ти дава по-лоши рзултати.Износва се и си вдига консумацията.
По-голяма глупост не бях чел . Че има някакво износване - има , ама чак такова, че да можеш да го усетиш едвали .
lov написа:
Не че нямам климатици и за да не ме разбере някой на криво но ще спомена само защо вече в почти цяла европа спират използването им в обществени сгради болници и т.н. Причините са увеличените случаи на белодробни заболявания и че почти при 90% от случаите са причинени от гъбички или други токсини размножили се в климатиците. И я някой от хвалещите ги тука да вземе да се похвали колко пъти си прави пълно обслужване и дезинфекция. Дори съм убеден че някои не знаят че това се прави.
И като ги спират тия климатични системи как точно си климатизират големите молове през лятото ?
Гледам че и кметицата на София нещо роптае срещу отоплението на твъдо гориво , пък нищо не казва за климатиците .
Що така ?
Въздухът в София опасно замърсен - 9 пъти над нормата
Неблагоприятните метеорологични условия, съчетани с масовото използване на твърдо гориво и емисиите от автомобилите, вероятно са причината за опасното замърсяване, смятат от общината.
infomar
koveslav написа:
Проблема е,че климатика с всяка следваща година ще ти дава по-лоши рзултати.Износва се и си вдига консумацията.След няколко години,когато стане за ремонт е корестно и цената на машината или ремонта и да се вземе впредвид в реалната цена на отоплението........
На две стаи имам сложени през 1998-ма година OSAKA ELEKTRONICS KFR-34 GW/JNV/KFR-34G/JNL
не знам какво значат означенията, но до сега нямат никаква поддръжка - техник не са видяли... и топлят/охлаждат без проблем до -20 гр. на моменти. На тях не съм мерил консумациите скоро понеже в последните години не са много натоварени, но първите 15 - ежедневно.
Кажи сега какво да добавя за поддръжка?
То по тази логика в цената трябва да влезе и изолацията, дограмата... дали жената е дебела или слаба.... размерите на свекървата... :? Всеки човек излъчва температура и ако в стаята са 5 човека, ще се стопли по-лесно. :partyman:
atanasov2004 - специалист
С хубаво червено вино :-D :-D :-D
VelinPetrov - специалист
Колеги стига с това ЗА и Против климатиците. Както си имат предимства така и недостатъци, и не само те а всички видове отопление. Нека престанем с това ''Моето гардже е най-хубавото''. И климатиците си има къде са подходящи и къде и не.Освен всичко друго си има лични предпочитания на всеки потребител, това че на мен не ми харесват и не се топля на тях не значи задължително че не стават за нищо :)
koveslav - майстор
infomar написа:
koveslav написа:
Проблема е,че климатика с всяка следваща година ще ти дава по-лоши рзултати.Износва се и си вдига консумацията.След няколко години,когато стане за ремонт е корестно и цената на машината или ремонта и да се вземе впредвид в реалната цена на отоплението........
На две стаи имам сложени през 1998-ма година OSAKA ELEKTRONICS KFR-34 GW/JNV/KFR-34G/JNL
не знам какво значат означенията, но до сега нямат никаква поддръжка - техник не са видяли... и топлят/охлаждат без проблем до -20 гр. на моменти. На тях не съм мерил консумациите скоро понеже в последните години не са много натоварени, но първите 15 - ежедневно.
Кажи сега какво да добавя за поддръжка?
То по тази логика в цената трябва да влезе и изолацията, дограмата... дали жената е дебела или слаба.... размерите на свекървата... :? Всеки човек излъчва температура и ако в стаята са 5 човека, ще се стопли по-лесно. :partyman:
Не ти разбрах хумора.Говорим за вложени средства и смисъла от тях.Моите LG след 5-6 сезона започнаха да гълтат значително повече ток.Според техниците-нормално стареене,износване на компресорите.Работят,не са отказали,но аз тогава преминах на друго отопление,а климатиците ги ползвам само за охлаждане през лятото.Нещо смешно ли има в това? Колко ще ми струва да ги възстановя до старата им консумация,няма значение,така ли? Важното е да си спомням колко са били най-ниските сметки. Нещо като щрауса,дето си заровя главата в пясъка и си мисли че се е скрил.
Всички дограми стареят,но изолацийте защо да не влизат в сметките?Колко живот имат? Нормалната конвенционална мазилка има безпроблемен живот поне 50-60 години.Сегашните минерални измишльотини ще ни карат да си ремонтираме боите и мазилките на къщите си по-на често от боите на колите. Колко икономии ти дава изолацията спрямо себестойността си? Никой не смята,нали,важното е да сме модерни и къщата да е в еди какъв си цвят.Ебати далаверата.И след 10-15 години хайде пак на фасадата,че нещо 20 годишната гаранция издиша.....А всичките тези пластмасарии с които изолираме ще оживеят ли до тогава.....И пак едни хиляди-хиляди левове за бои и мазилки,дето няма да ги смятаме,ама ще твърдим че имаме икономии.Ами честито.
В такива филми ни вкарват с тези нови строителни моди,че ще си проклинаме старините от дертове,а икономически ефект-на куково лято.Важното е да сме в играта и нашето да е по-голямо от на комшията :D Не изключвам и себе си от тези безсмислици,които всички правим с къщите си,но далаверата не е за нас и никога няма да бъде.Бъдете сигурни!
Важното е да сме щастливи :D
dragozow - майстор
Моите LG след 5-6 сезона започнаха да гълтат значително повече ток
Объркал си "марката" ако това може да се нарече такава. Имам вкъщи 3 машини от изхвърлените на 100V, никаква консумация не вдигат от година на година.
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: