Всичко за този вид строителство.
kolcho - специалист
Tsilkov написа:
- студената вода по пода под изолацията за да не изстудява жилището.
Това по-горе може да се приеме / с уговорките за евентуалните ремонтни главоболия/ единствено ако подът е над помещение с гарантирани целогодишни положителни температури. Ако е под , изграден върху фундаментна плоча на земята, то подобно полагане на тръбите е нещо като постоянен абонамент за замръзване на водата в тях в периодите на продължително застудяване, като сегашното!
За мен оптималното разположение на тръбите е в стените, конструктивно трябва да се търсят най-късите трасета, за това особено важни са връзките на студената вода към мрежата, те трябва да се проектират и положат прецизно, така че да излизат точно на местата от стените, в които по най-къс път ще захранят консуматорите. Разположението на бойлерите, мивките и пр също трябва да се проектира така, че да позволява максимално скъсено трасе.
mindless - специалист
adonchevski написа:
Скоро ще ми копаят канали в стените за полагане на кабели в тръби. Стените са 80% тухла Поротерм 25 N+F, а останалото е бетон. Каналите ще се правят с фреза за канали и перфоратор. Доколкото прочетох, по-добре е тръбите да са гладки, а не гофрирани, за да може кабела да преминава по-лесно. Има ли неща които техниците биха ми спестили с цел да си "улеснят" живота?
20% бетон ми звучи доста, а за да направиш канал за тръба например с изолация е нужна около 5-6см дупка. Това в случай, че искаш да си изолираш тръбите естествено, но доколкото разбрах от мненията ти дотук явно ще го направиш. Та подобна дупка в армиран бетон е сериозно нещо и няма начин да не удариш арматурата, а това може да представлява проблем от конструктивна гледна точка. Опитай се да прекараш тръбите, през колкото се може по-малко бетон.

Колкото до тръбите за кабели, вероятно е по-добре да са гладки, а не гофре, но предполагам с тях ще се работи по-трудно, а поне според един електротехник приятел, ако тръбата направи 2 завоя под прав ъгъл независимо каква е, да смениш кабела през нея ще е приключение. За къси отсечки от разпределителна кутия до контакт и между кутии, няма да имаш проблем, но довеждащия кабел до таблото надали ще може да го подмениш, освен ако не сложиш чувствително по-дебела тръба.
Като цяло тръбата е, за да пази кабела не толкова да разчиташ, че после ще можеш да го подмениш. Реално погледнато един кабел, който е оразмерен правилно т.е. не се претоварва и не прегрява и е в тръба, би трябвало да изкара 50 години.
adonchevski - специалист
mindless написа:
20% бетон ми звучи доста, а за да направиш канал за тръба например с изолация е нужна около 5-6см дупка. Това в случай, че искаш да си изолираш тръбите естествено, но доколкото разбрах от мненията ти дотук явно ще го направиш. Та подобна дупка в армиран бетон е сериозно нещо и няма начин да не удариш арматурата, а това може да представлява проблем от конструктивна гледна точка. Опитай се да прекараш тръбите, през колкото се може по-малко бетон..
Реално не знам с точност колко е бетона. Дори не знам какво представлява изолирането на тръбите. Може би говориш за ВИК тръбите, докато аз за кабели?
Tsilkov - майстор
Чираче написа:
Tsilkov написа:
. Освен това да чакаш едни 10-ина секунди докато потече топлата вода е доооста неприятно.
Именно поради тази причина сега ще оправям грешката на майстора, и ще правя рециркулация. И ще имам топла вода в момента на отваряне на топлия кран на чешмата.
И ще имаш още една система за която да се грижиш, да хаби енергия и да шуми. Честно казано дори малките проточни бойлерчета (като Делимано) са по-разумни.
adonchevski написа:
Доколкото прочетох, по-добре е тръбите да са гладки, а не гофрирани, за да може кабела да преминава по-лесно.
По-добре да си сложиш класически мостов кабел в мазилката и да не се занимаваш с безсмислени упражнения.
kolcho написа:
За мен оптималното разположение на тръбите е в стените, конструктивно трябва да се търсят най-късите трасета,
Ако става въпрос за ВиК тръби класиката е точно в стените, но тя просто изключва лесно минаване през колоните и къси връзки. Моето предложение за ВиК през пода/таван на първо четене звучи като "да ме хванеш и да ми хвърлиш един бой за серсемлъка", но на практика дава по-добри резултати защото имаш изключително къси трасета без никакви сглобки в тях и потенциално няма от къде да текат. Остава тоя недостатък че текнат ли кърпиш под - но и мазилка да кърпиш с всичкото шкурене не бих казал че е по лесно и приятно.
При водопроводна разводка по стените най-неприятното е срещата с врати и колони - почват се едни 90 градусови сглобки, снадки..... и трасето става с едни дължини. Най-голямата идиотия (която е и опасна) пък е да "поразкъртиш" колоната защото там където къртиш е работното и сечение. Има един компромисен вариант да къртиш в самата и среда където не е толкова натоварено. И в двата случея при първия лек земетръс се виждаш в чудо :axe: .
Аз карам ВиК проектанта ми обикновенно да прави така - директни вертикали до баните които после се развиват в стени без колони или предстенки ако се налага. За отделни изводи (кухненски остров, перално, някоя тоалетна или гаражна мивка) тръбата минава по под/таван. Трасетата обикновенно стават обрани и без излишни гимнастики по тях.
adonchevski - специалист
Tsilkov написа:
По-добре да си сложиш класически мостов кабел в мазилката и да не се занимаваш с безсмислени упражнения.
Ами то добре, ама утре (след 15 г. например) като реша да сменя UTP кабела с оптичен или коаксиалния с по-ново поколение трябва да къртя.
kolcho написа:
Ако е под , изграден върху фундаментна плоча на земята, то подобно полагане на тръбите е нещо като постоянен абонамент за замръзване на водата в тях в периодите на продължително застудяване, като сегашното!
До коло пада температурата под фундамента според теб? Аз съм с ивични основи и отдолу е пръст и трамбовка с чакъл, филц и т.н.
Последна промяна от adonchevski на съб яну 21, 2017 3:22 pm, променено общо 1 път.
mindless - специалист
adonchevski написа:
mindless написа:
20% бетон ми звучи доста, а за да направиш канал за тръба например с изолация е нужна около 5-6см дупка. Това в случай, че искаш да си изолираш тръбите естествено, но доколкото разбрах от мненията ти дотук явно ще го направиш. Та подобна дупка в армиран бетон е сериозно нещо и няма начин да не удариш арматурата, а това може да представлява проблем от конструктивна гледна точка. Опитай се да прекараш тръбите, през колкото се може по-малко бетон..
Реално не знам с точност колко е бетона. Дори не знам какво представлява изолирането на тръбите. Може би говориш за ВИК тръбите, докато аз за кабели?
Да, за ВиК тръбите говорих, предположих, че става дума за тях.

Колкото до това да разчиташ след 15г. да смениш UTP-то и коаксиалния кабел, аз лично си сложих UTP, коаксиален и оптичен. Всички кабели вече са стотинки на метър, а както писах по-горе може да се окаже приключение да подмениш кабела, пък бил той в тръба.
Не възнамерявам на първо време да ползвам оптичния кабел, но предпочетох да го сложа докато правя инсталацията, вместо да мисля за него в перспектива.
adonchevski - специалист
В няколко клипчета на един руснак Артур Манцевич (https://www.youtube.com/channel/UCMpcfK ... MyQ/videos) виждам, че полага кабелите в канали направени в мазилката след самото и изграждане. Това се прави за да не се нарушават тухлите ли?

Например тук - https://www.youtube.com/watch?v=V1WFWTOAcnk
kolcho - специалист
Tsilkov написа:
При водопроводна разводка по стените най-неприятното е срещата с врати и колони - почват се едни 90 градусови сглобки, снадки..... и трасето става с едни дължини.
Подобно нещо може да се случи неизбежно само при реконструкция на части от съществуващи сгради. При ново строителство такава ситуация означава само едно - проектантът страда от тежка форма на професионално малоумие :wink:
Tsilkov - майстор
adonchevski написа:
Ами то добре, ама утре (след 15 г. например) като реша да сменя UTP кабела с оптичен или коаксиалния с по-ново поколение трябва да къртя.
1. След 15 години (примерно) е твърде вероятно всичката комуникация да е безкабелна.
2. Ако ти потрябва ново трасе от къде си сигурен че вече положените тръби ще ти вършат работа.
3. Помоли някой с ел. инсталация с тръби (аз вкъщи имам) да прекарате UTP кабел през две стаи с чупка и с направи сметка как ще успееш след 15 години.
kolcho написа:
При ново строителство такава ситуация означава само едно - проектантът страда от тежка форма на професионално малоумие :wink:
Ей верно ли ле - ти мноо го чаткаш проектирането? Я покажи един твой проект с решен тоя проблем. Кво викаш гънем стоманобетонната конструкция и стените не според изискванията на функционалността, статиката и икономичното строителство ами според водопровода - нещо като да ушиеш балтон според копчето :lol:
adonchevski написа:
Например тук - https://www.youtube.com/watch?v=V1WFWTOAcnk
Прави го заради стоманобетонните колони и/или това е реконструкция. Предполагам това му е изравнителната/хастарната мазилка и тепърва предстои финната.
adonchevski написа:
До коло пада температурата под фундамента според теб? Аз съм с ивични основи и отдолу е пръст и трамбовка с чакъл, филц и т.н.
Ако основите са ти изолирани по периметъра няма как да замръзне. Отделно никой не те кара да го забиеш в най-ниската част на пода а просто да мине от там. Тавана също е вариант ако имаш окачен таван и ако няма греди.
adonchevski - специалист
Tsilkov написа:
Отделно никой не те кара да го забиеш в най-ниската част на пода а просто да мине от там.
Имаш предвид да е в самия XPS ли ? Не го разбирам това с не най-ниската част на пода.

Тема "Трасета на инсталации в нискоенергийни сгради...." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: