• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
preslav - майстор
Моята няма програма за 500 гр. По подразбиране след включване в контакта отива на 1000 гр. и на средно изпичане - променям само изпичането да е на макс (така на мен ми харесва). Основно ползвам брашно тип 500, но съм пробвал и други варианти - там е въпрос на вкус, но хляб само от пълнозърнесто не става, по-точно става, ама за препокриване на покрива.
Рецептата, която ползвам дойде заедно с пекарната и ако се спазва точно резултатът винаги е един и същ превъзходен хляб.
Предполагам вече знаеш, че последователността на слагане на продуктите е от значение и за това ги изброявам по реда на слагането им във ваничката.
1. проверяваш дали бъркалката се върти - казах защо
2. слагаш бъркалката - защото булката се опита веднъж да прави хляб без бъркалка, ама нещо не и се получи
3. вода 320 мл. - по-лесно ми е да я изтегля на везната т.е. 320 гр.
4. сол - една малка мерителка
5. захар - една голяма мерителка
6. олио - 4 супени лъжици, може +/- 1, но май това се оказа оптималното
7. брашно тип 500 - 525 гр. - в началото го пресявах, ама сега ме домързява
8. суха мая Йоткер (за нея гарантирам) 1 и 1/4 малка мерителка
Слагаш и пускаш на посочените по-горе настройки, ако ти се занимава и ако те дразнят люспичките, които имаш на твоя хляб помагаш с дървена лъжица на бъркалката да си обере всичко (внимавай да не я заклещиш).
7-8 минути занимание, 3 часа пред компютъра и вадиш хляба.
Намери си назъбен нож за хляб (не от старите вълнообразни), прилича на трион с два реда зъби - дори и горещ хляб реже на тънки филийки.
Рецептата за циганска баница ще ти я дам друг път, после идва ред на тестото за пица, милинки, козунаци, сладка, лютеница. Когато се наловчиш ще ти предоставя рецепта за хляб с квас - тогава ще усетиш разликата.
olelemaiko - специалист
какво е името на таз пекарна.
preslav - майстор
olelemaiko написа:
какво е името на таз пекарна.
Кого питаш? Моята е Мулинекс с една бъркалка.
olelemaiko - специалист
питам тоя дет е пита какъв хляб си праим у дома.кат реши да пита първо да пита каква да си купи.да са посъветва. не му увира главата.се пита за неща.ама кога е късно.за пекарната говоря. то и за водата тъи стана.исхарчи едни пари за да ни каже че не си струва.ами да пита първо.да си думаме.кои каквото има да каже. и тогас да си реши.не вервам да има хора тук да го излъжат за питане. па може и да има.кат гледам пелетажиите как се надлъгват весело ми е.
infomar
За филтърната система която си направих не съжалявам за вложените средства. За да го направя съм мислил дълго време и съм го оглеждал от всички страни и не си мисли, че имам пари в излишък и се чудя какво да ги правя.
Пекарната е Kenwood BM 450 с една бъркалка, закупена нова но с козметичен външен дефект на почти половин цена, за което също не съжалявам. Попадна ми случайно в един магазин и нямах време за дълго обсъждане - прецених на момента и действах. Това ще е и подарък на жената.... (дето ме трае и ще каже -"Стига с тези работещи подаръци!").... отдавна бяхме мераклии за подобно чудо.

Днес ще пробвам същата рецепта с увеличено количество на прясното мляко и мазнината:
вода - 110 мл.
мляко - 110 мл..
олио - 1+1/2 супена голяма лъжица (30 мл.)
бяло брашно - 380 гр. тип 500
сол - 8 гр.
захар - 20 гр.
суха мая - 5-6 гр.

За меда не знам предварително ли се разтваря във водата или се слага с лъжица след брашното? Моята мед е захаросана а не течна. Безпокоя се дали ще се размеси добре с останалите елементи... или трябва да я втечня предварително и да я добавя преди брашното, въпреки, че захарта по принцип пишат, че се добавя след брашното :?
Димитър Димов - специалист
olelemaiko написа:
питам тоя дет е пита какъв хляб си праим у дома.кат реши да пита първо да пита каква да си купи.да са посъветва. не му увира главата.се пита за неща.ама кога е късно.за пекарната говоря. то и за водата тъи стана.исхарчи едни пари за да ни каже че не си струва.ами да пита първо.да си думаме.кои каквото има да каже. и тогас да си реши.не вервам да има хора тук да го излъжат за питане. па може и да има.кат гледам пелетажиите как се надлъгват весело ми е.
Вместо да се държиш като партиен секретар се научи да пишеш,понеже писането ти вярно е олелемайко.Ако не можеш да помогнеш на човека,аре у лево и напусни.От три включвания нищо по темата само простотии ръсиш.
olelemaiko - специалист
Димитър Димов написа:
Вместо да се държиш като партиен секретар се научи да пишеш,понеже писането ти вярно е олелемайко.Ако не можеш да помогнеш на човека,аре у лево и напусни.От три включвания нищо по темата само простотии ръсиш.
аз кат искам да говоря на шапката си ша ти са обадя.че тя по ша ма разбере.ти какво изръси за човека та му помогна.

https://www.youtube.com/watch?v=UwiLnEgkuD8

https://ivodoc.wordpress.com/2010/03/29 ... %BD%D0%B0/
Димитър Димов - специалист
olelemaiko написа:
Димитър Димов написа:
Вместо да се държиш като партиен секретар се научи да пишеш,понеже писането ти вярно е олелемайко.Ако не можеш да помогнеш на човека,аре у лево и напусни.От три включвания нищо по темата само простотии ръсиш.
аз кат искам да говоря на шапката си ша ти са обадя.че тя по ша ма разбере.ти какво изръси за човека та му помогна.

https://www.youtube.com/watch?v=UwiLnEgkuD8

https://ivodoc.wordpress.com/2010/03/29 ... %BD%D0%B0/
Нямам намерение да влизам в спорове.Ако питащият се интересуваше от направа на ръчен хляб с удоволствие щях помогна,но за такива чудеса като пекарните има философи като теб.
olelemaiko - специалист
Димитър Димов написа:
Нямам намерение да влизам в спорове.Ако питащият се интересуваше от направа на ръчен хляб с удоволствие щях ДА помогна,но за такива чудеса като пекарните има философи като теб.
еми стои си на дирника кат няма какво да кажеш.
wanderer - специалист
поредната тема която се запътва към рЯката....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Какъв хляб правите в домашната хлебопекарна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: