• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 45
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
MrMurdjo - майстор
Елипсовидността може да се дължи на други фактори също - механични луфтове или настройки на стъпки за милиметър.
Колко голяма е разликата в диаметрите?
Първо трябва да се елиминира вероятността от луфт в задвижването.
После да се провери точността на линейното движение по всяка ос.
После се проверява перпендикулярност. Един от методите - слагат се два листа фазер един върху друг и се правят четири отвора в ъглите на квадрат - колкото по-голям, толкова по-добре. След това единият лист се обръща по очи върху другия, слатат се два щифта с точен диаметър в два съседни отвора и се гледа дали другите два съвпадат.
tsenkov - специалист
Това с луфтовете е най-лесното.
Въпроса ми е системна ли е грешката или не.Колко е голяма?
И най-важното-какви умения има питащия и с какви инструменти може да работи и има. Има ли часовников индикатор и прав ъгъл или няма? Има ли точен шублер и може ли да мери с него? Питам не за да се заяждам а защото методиката на работа в двата случая е различна.
Пък и снимка на машината няма да е излишна.
emkata1976 - помощник
Г-н tsenkov, не го приемам като заяждане, а точно обратното. Нямам уреди за измерване, освен шублер, прав ъгъл и метални линии. Но и не държа на абсолютна точност. Експеримента с квадратите които споменава MrMurdjo - със сигурност няма да съвпаднат. Разликата в диагоналите е около 5мм на 55см кръг (измерено грубо с рулетка). Все пак мога да го пробвам. Единствения експеримент който съм правил е да направя 4 дупки в краищата на правоъгълник с размери 70х60см. Двете страни по 60см бяха точни. Едната страна, която трябваше да е 70см. - беше 70.5, а срецуположната 69см (измерено с метална линия от дупка до дупка). В понеделник мога да повторя с квадрат и да направя и диагонали. Ще се постарая да направя и снимки.
Скоро ще докладвам какви са резултатите.
Благодаря!
tsenkov - специалист
Ясно. Качи снимка на машината за да ти кажа къде да пипаш.
MrMurdjo - майстор
Тука според мен има някакво посукване. Даже и при липса на перпендикулярност между Х и У, трябва да има повторяемост. Т.е. правоъгълник или квадрат ще се получават съответно ромбоид или ромб, но страните две по две трябва да са еднакви.
emkata1976 - помощник
Изображение
Изображение

Не можах да реагирам по-рано и чак сега направих снимки. По късно ще кача и снимки от експеримент с квадрат 60х60см.
emkata1976 - помощник
Направих квадрат 60х60см и дупки в 4-те ъгъла. Дупките са по 1мм и са долепени до квадрата за да мога да меря от вътрешен до вътрешен край. Но са долепени само до перпендикулярите на портала, а на успоредните страни са в центъра. Ето и снимка:
Изображение

Следващите снимки показват растоянията на страните.
Едната страна перпендикулярна на портала:
Изображение


Другата перпендикулярна:
Изображение

Едната успорена:
Изображение


И другата успоредна:
Изображение
tsenkov - специалист
Първо трябва да се убедиш че няма луфтове както MrMurdjo писа. За целта:
-провери дали няма гайка която е разхлабена
-дали няма луфтове в лагерите
- дали няма луфт между винта и гайката.
Ако всичко е наред следва разглобяване на машината :
-снемане на двигателите по Х и У
-разкачване на гайките от конструкцията
-проверка на равномерноста на придвижване на порталите по Х и У
-проверка равномерноста на движение на гайките.
Ако има някакви проблеми се отстраняват нови части или с промиване на гайката или лагерите.
Сглобява се машината и се тества. Ако продължава да прави овал настъпва най-трудния момент: Откачане на оста Х от хоризонталната плоча и изместването и за да се корегира овала.Трябва да се разширят отворите на болтовете и започва една игра на проба и грешка до постигане на необходимото.
Направи си една програмка да пробива 4 отвора със свредло на върховете на квадрат 100. за да можеш да мериш със шублера диагоналите и страните му. Не изрязан квадрат защото при мерене може да деформираш ъглите и компрометираш измерването.Трябва да постигнеш разлика 0,01/0,02 . При внимателна работа се постига и 0,0.
Следва окончателно затягане на болтовете и отново проверка с квадрата. Сега вече може и с по голям.
emkata1976 - помощник
Благодаря за изчерпателните съвети. Скоро няма да мога да го направя, защото работя с машината ежедневно. Когато стигна до времето с тези упражнения, ще пиша за резултат. Иначе и аз си мисля, че ще се стигне до изместване на X от лагерите. Надявах се да има софтуерен вариант за корекция, ама май ми се е искало да мина леко и бързо :)
tsenkov - специалист
Направи един бърз тест. Пробий 4 отвора на 500 мм. един от друг. Измери разстоянието между диагоналите и кажи какво е. Ако е равно или се различава много малко мисля че се сещам къде е проблема.
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 45

Тема "CNC софтуер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: