Най - вълнуващия въпрос зимно време.
chavdata - напреднал
Ето какъв кабел ми подариха USB-RS232-WE-1800-BT-0.0 Converter
Изображение
Сега ще му запоя една букса RS232, ще удължа кабела и ще пробвам.
Ето и малко повече информация за кабела http://www.farnell.com/datasheets/814051.pdf и магазин https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/160260/
grants - специалист
Evgeniy написа:
grants написа:
Пробвах го .Изгаси веднага но не иска да запали при подаване на сигнал от стайния и си го върнах на RT
Най вероятно не си променил настройката за стаен термостат. И си чака сигнала на RT, освен на OD. Махни отметката на стаен термостат и ще сработи.
Благодаря ти Evgeny.Като смених на НЗ контакт и махнах отметката на термостат всичко си дойде на място.
Здравейте. Вече 5 години се топля с пиролизен котел Atmos DS25 S .През годините осигуряването на сухи дърва нужни за този котел става все по-трудно. Цената им расте непрекъснато, налага се минимум една година да съхнат и т.н. Обмислям варианта за биогориво. Варианти - пелетна горелка към котела или ползване на екобрикети. Четох в интернет и форумите различни статистики и анализи. Според тях присаждане на пелетна горелка към котел , който не е конструиран за това ще е 20-30 % по нисък ефект отколкото пелетен котел. Другият вариант – екобрикети се намират все по лесно, увеличи се предлагането им.
Въпросът ми е възможно ли е изгарянето на екобрикети в пиролизен котел. Кое би имало по голям ефект – преминаване на пелети или ползване на екобрикети. Ясно е напълно автоматичния процес при пелетите, но това за мен не е проблем защото вкъщи има постоянно човек, който може да обслужва котела.
vrangelov - специалист
ravramov написа:
...
Въпросът ми е възможно ли е изгарянето на екобрикети в пиролизен котел. Кое би имало по голям ефект – преминаване на пелети или ползване на екобрикети. Ясно е напълно автоматичния процес при пелетите, но това за мен не е проблем защото вкъщи има постоянно човек, който може да обслужва котела.
Здравей,

Възможно е. Пиролизните котли са направени да изгарят суха дървесина на цепеници и екобрикети. Суха е тази дървесина, която има влажност от 15-20% или с други думи стояла нацепена 2-3 години под навес.
За да са икономични пиролизните котли, освен със суха дървесина, трябва да горят и на пълна мощност, иначе казано да имат големи буфери вързани към тях. В твоя случаи са нужни 1500-2000 литра. Твоите колко литра са? Имаш ли трипътен вентил?
Пелетите и екобрикетите не са за хора,търсещи икономия.
Ти колко гориш и колко ти е голяма къщата? Има ли изолации и нови дограми?



Поздрави!
шоп - майстор
vrangelov написа:
ravramov написа:
...
Въпросът ми е възможно ли е изгарянето на екобрикети в пиролизен котел. Кое би имало по голям ефект – преминаване на пелети или ползване на екобрикети. Ясно е напълно автоматичния процес при пелетите, но това за мен не е проблем защото вкъщи има постоянно човек, който може да обслужва котела.
Здравей,

Възможно е. Пиролизните котли са направени да изгарят суха дървесина на цепеници и екобрикети. Суха е тази дървесина, която има влажност от 15-20% или с други думи стояла нацепена 2-3 години под навес.
За да са икономични пиролизните котли, освен със суха дървесина, трябва да горят и на пълна мощност, иначе казано да имат големи буфери вързани към тях. В твоя случаи са нужни 1500-2000 литра. Твоите колко литра са? Имаш ли трипътен вентил?
Пелетите и екобрикетите не са за хора,търсещи икономия.
Ти колко гориш и колко ти е голяма къщата? Има ли изолации и нови дограми?
Поздрави!
:supz: Много точно мнение. Просто няма какво повече да се добави към него
filmatoplo - майстор
Когато цената на горивото е еднаква ,надделяват други фактори - автоматизация ,по малко хамалогия и мръсотия .
vrangelov - специалист
Ако сравняваш какви пари си давал за дърва за камината и какви сега за пелети е така. Ако сравниш масов пелетен котел и пиролизен котел, какъвто има питащият, и ако той е подвързан правилно, цената на горивото за втория е наполовина на цената на горивото за първия.
gnt69 - майстор
vrangelov написа:
Ако сравняваш какви пари си давал за дърва за камината и какви сега за пелети е така. Ако сравниш масов пелетен котел и пиролизен котел, какъвто има питащият, и ако той е подвързан правилно, цената на горивото за втория е наполовина на цената на горивото за първия.
Имал съм и пиролизен сега имам и пелетен. Дървата струват 160 лева тон мокри мин. 50% , и им трябва 12 месеца сушене. Пелетите струват 170 лева тон сухи 10% влажност и ги гориш веднага. Така че пелетите са по евтини и с по малка хамалогия от дървата. Само трябва да случиш на котел и горелка.
vrangelov написа:
Ако сравняваш какви пари си давал за дърва за камината и какви сега за пелети е така. Ако сравниш масов пелетен котел и пиролизен котел, какъвто има питащият, и ако той е подвързан правилно, цената на горивото за втория е наполовина на цената на горивото за първия.
Това твърдение е абсолютно необосновано икономически.
gnt69 е дал добър пример, а докато цепим, нареждаме и чакаме дървата да изсъхнат, живота си върви. Ако не извършваме дейностите, плащаме другимо да ги извърши.
Модата на пиролизните котли отминава, така както и пелетните ще изветреят.
vrangelov - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Това твърдение е абсолютно необосновано икономически.
gnt69 е дал добър пример, а докато цепим, нареждаме и чакаме дървата да изсъхнат, живота си върви. Ако не извършваме дейностите, плащаме другимо да ги извърши.
Модата на пиролизните котли отминава, така както и пелетните ще изветреят.
Аз съм един от малкото тук, които се обосновават за това, което са написали.
Примерът на @gnt69 не е добър, защото е дал пример за мерене на дърва на килограм, а дървата се купуват на обем, а не на тегло, Иначе ще ни дойдат скъпи, както е станало при него. Ще ти ги превърна в кубици за да се обоснова. Ще направя пимера с букови дърва.
Един кубик букови метровки с влажност 50% тежат 781 kg. От където следва, че в един тон има 1,28 кубика. При 160 лева за тон, един кубик излиза на цена от 125 лева.
В моят район цената на дървата е 70 лева до вкъщи. Цепене и рязане от мен. Имам моторна резачка и хидравлична цепачка, ако платя другиму (в моя район около 15 лева на кубик) пак е много по-евтино от пелети. Пелетите са около 350 лева.
В един кубик сухи дърва има калории колкото 430 килограма пелети с 10% влажност. По-евтино ще е на пелети, само ако цената им падне под 162 лева, ама на дървените, не на слънчогледовите.



gnt69 написа:
Имал съм и пиролизен сега имам и пелетен. Дървата струват 160 лева тон мокри мин. 50% , и им трябва 12 месеца сушене. Пелетите струват 170 лева тон сухи 10% влажност и ги гориш веднага. Така че пелетите са по евтини и с по малка хамалогия от дървата. Само трябва да случиш на котел и горелка.

Зависи от гледната точка. Аз смятам за по-малка хамалогия и съм предпочел един-два дни да се занимавам с цепене и рязане на дърва и да чистя котела основно един-два пъти в годината, отколкото да внасям половин ден пелети (в което не виждам проблем) и през 3-4 дни да чистя основно котела и да му дишам пепеляка.


Поздрави

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: