Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov написа:


Поздрави
И на тебе!
Имаш само два слаби момента, граничещи със саморазобличаване, но важното е да се чувстваш прав и добре.
gnt69 - майстор
vrangelov написа:
Аз съм един от малкото тук, които се обосновават за това, което са написали.
Примерът на @gnt69 не е добър, защото е дал пример за мерене на дърва на килограм, а дървата се купуват на обем, а не на тегло, Иначе ще ни дойдат скъпи, както е станало при него. Ще ти ги превърна в кубици за да се обоснова. Ще направя пимера с букови дърва.
Един кубик букови метровки с влажност 50% тежат 781 kg. От където следва, че в един тон има 1,28 кубика. При 160 лева за тон, един кубик излиза на цена от 125 лева.
В моят район цената на дървата е 70 лева до вкъщи. Цепене и рязане от мен. Имам моторна резачка и хидравлична цепачка, ако платя другиму (в моя район около 15 лева на кубик) пак е много по-евтино от пелети. Пелетите са около 350 лева.
В един кубик сухи дърва има калории колкото 430 килограма пелети с 10% влажност. По-евтино ще е на пелети, само ако цената им падне под 162 лева, ама на дървените, не на слънчогледовите.
gnt69 написа:
Имал съм и пиролизен сега имам и пелетен. Дървата струват 160 лева тон мокри мин. 50% , и им трябва 12 месеца сушене. Пелетите струват 170 лева тон сухи 10% влажност и ги гориш веднага. Така че пелетите са по евтини и с по малка хамалогия от дървата. Само трябва да случиш на котел и горелка.
Зависи от гледната точка. Аз смятам за по-малка хамалогия и съм предпочел един-два дни да се занимавам с цепене и рязане на дърва и да чистя котела основно един-два пъти в годината, отколкото да внасям половин ден пелети (в което не виждам проблем) и през 3-4 дни да чистя основно котела и да му дишам пепеляка.
Поздрави
Това за 781 те килограма за плътен или пространствен кубик е.
Калориите от 1 тон пелети са повече от на 1 тон дърва. Горенето на пелети е контолиран процес не е като горенето на дърва. Когато ти трябва топло котела се пали, когато ти трябва се гаси самичък.
Аз не можах да разбера кой слага на твоя котел дърва. Кой го пали. Аз казах че съм имал пиролизен котел 8 години и знам как се стопанисва. През първите 4-5 години ми беше лесно. Тъста го палеше и му слагаше и беше много лесно. Почистването го правех аз. През няколко дни пепела от котела и няколко пъти в сезона по основно котела.
Сега към днешна дата през 2 дни изваждам 2-3 фараша с пепел от котела както гори без да се цапам. И на 2-3 седмици правя почистване на котела за около 20 минути. На две - три седмици зареждам пелети в бункера. Засега съм на около 3 тона пелети слънчогледови но зима има още.
И аз така като теб имам приятели на пелети им виках е какво имам 15 минути ангажимент на ден да сложа дърва на котела и 10-15 слизания в мазата пусни вентилатора, спри вентилатора, като лягаш да го видиш как е , като станеш пак да го видиш и да му сложиш. Най важното нещо в къщата като лягаш мислиш за него като станеш пак за котела ти е мисълта. Но сложих пелетен котел и горелка и сега вече е друго. Котела вече не е най важното нещо, пали и гаси самичък. Не че не забравям да му изхвърля пепела и като го отворя прелива. Миналата година на два пъти засмуква въздух защото някой трябва да слага и пелети в бункера.
Повярвай ми по евтино и по лесно и по топло е на пелети. :partyman:
vrangelov - специалист
gnt69 написа:
Това за 781 те килограма за плътен или пространствен кубик е.
Калориите от 1 тон пелети са повече от на 1 тон дърва. Горенето на пелети е контолиран процес не е като горенето на дърва. Когато ти трябва топло котела се пали, когато ти трябва се гаси самичък.
Аз не можах да разбера кой слага на твоя котел дърва. Кой го пали. Аз казах че съм имал пиролизен котел 8 години и знам как се стопанисва. През първите 4-5 години ми беше лесно. Тъста го палеше и му слагаше и беше много лесно. Почистването го правех аз. През няколко дни пепела от котела и няколко пъти в сезона по основно котела.
Сега към днешна дата през 2 дни изваждам 2-3 фараша с пепел от котела както гори без да се цапам. И на 2-3 седмици правя почистване на котела за около 20 минути. На две - три седмици зареждам пелети в бункера. Засега съм на около 3 тона пелети слънчогледови но зима има още.
И аз така като теб имам приятели на пелети им виках е какво имам 15 минути ангажимент на ден да сложа дърва на котела и 10-15 слизания в мазата пусни вентилатора, спри вентилатора, като лягаш да го видиш как е , като станеш пак да го видиш и да му сложиш. Най важното нещо в къщата като лягаш мислиш за него като станеш пак за котела ти е мисълта. Но сложих пелетен котел и горелка и сега вече е друго. Котела вече не е най важното нещо, пали и гаси самичък. Не че не забравям да му изхвърля пепела и като го отворя прелива. Миналата година на два пъти засмуква въздух защото някой трябва да слага и пелети в бункера.
Повярвай ми по евтино и по лесно и по топло е на пелети. :partyman:
Това е за пространствен кубик, ненарязани и ненацепени дърва. Калориите в един тон дърва с влажност X са същите като калориите в един тон пелети със същата влажност. Та нали пелетите се правят от дърва. Нямам достатъчно достоверна информация за слънчогледовите пелети, но някъде в темата "разход на пелети" @LazarGanev e дал, че без много много чистене на котела от един тон слънчогледови пелети от 200 лева получава 3000kWh. Което е 6,6 стотинки за киловат. Харесва ми идеята за рядко чистене, но от рандеманът не съм впечатлен. Аз лично ще се боря за малко над или малко под 4 стотинки. Зависи как ще си намирам дървата.
Не съм съгласен с това, че горенето на пелети е по-контролиран процес от горенето на дърва. Смятам дори, че дървата в пиролизен котел ще изгорят с една идея по-пълноценно от пелетите в пелетна горелка.
Няма как котелът да си слага самичък. Не бих казал обаче, че е по-трудно да напълниш котела с дърва от това да сложиш почти същото количество пелети в бункера.
Това, че си ходил често до котела говори, че не си имал подходящият по големина буфер. Котелът е изисквал повече грижи и не е горял икономично. Същото, което съм написал на колегата @ravramov.
Вярвам ти, че сега ти е по-топло, евтино и лесно.

Поздрави
alex_serviz - специалист
Колеги, съвсем се отклонихте от темата! Ако искате повече дискусии - отворете друга тема "Сравнение работата на пиролизен и пелетен котел ( горелка )", да речем.
Преди време тук имаше пак безкрайни препирни дали Торч-а или Грейко-то са по-добри. Отвориха си тема за Торч и си дискутират там за него, което е коректно.
gnt69 - майстор
vrangelov написа:
Това е за пространствен кубик, ненарязани и ненацепени дърва. Калориите в един тон дърва с влажност X са същите като калориите в един тон пелети със същата влажност. Та нали пелетите се правят от дърва. Нямам достатъчно достоверна информация за слънчогледовите пелети, но някъде в темата "разход на пелети" @LazarGanev e дал, че без много много чистене на котела от един тон слънчогледови пелети от 200 лева получава 3000kWh. Което е 6,6 стотинки за киловат. Харесва ми идеята за рядко чистене, но от рандеманът не съм впечатлен. Аз лично ще се боря за малко над или малко под 4 стотинки. Зависи как ще си намирам дървата.
Не съм съгласен с това, че горенето на пелети е по-контролиран процес от горенето на дърва. Смятам дори, че дървата в пиролизен котел ще изгорят с една идея по-пълноценно от пелетите в пелетна горелка.
Няма как котелът да си слага самичък. Не бих казал обаче, че е по-трудно да напълниш котела с дърва от това да сложиш почти същото количество пелети в бункера.
Това, че си ходил често до котела говори, че не си имал подходящият по големина буфер. Котелът е изисквал повече грижи и не е горял икономично. Същото, което съм написал на колегата @ravramov.
Вярвам ти, че сега ти е по-топло, евтино и лесно.

Поздрави
Пак не разбрах за кубиците това са сухи отлежали 2 години дърва и един кубик е 781 килограма.
Не съм казал че винаги е било по изгодно на пелети. Имаше години в които съм купувал с тир дървата и тогава цената беше добра. Имало е години и в които не съм давал пари за дървата и тогава ми е било хептен евтино но стана все по трудно намирането на дърва хубави на изгодна цена.
Към днешна дата на слънчогледови пелети е по изгодно, по топло, по безгрижно отопление. Твоя котел и той има КПД да не си помислиш че ги хващаш 4 те киловата от кубик сухи 2 годишни дърва всичките. Преброй си за 24 часа колко пъти ходиш до котела.
За зареждането с пелети. Зареждам на 2-3 седмици бункера в зависимост от студа навънка. Към днешна дата съм изгорил от началото на сезона 01.10 3 тона пелети за около 500 лева. Топля къща 200 квадрата + 300 литра бойлер+ 40 квадрата мази които са отворени към къщата, типично отоплявам 150 квадрата защото съм затворил главите на 2 стаи за които не ми трябва отопление и се топлят инцидентно.
Ама всеки си преценява какво е по изгодно. Чакаме в отбора на пелетажиите. Ако не догодина подогодина и ти ще дойдеш.

Поздрави. :partyman:

Скараха ни се че пишем други работи в темата ама ще споменем и Грейкото да ги омилостивим.
Доволен съм от подмяната на Атмоса с Грейко. За всеки който се е топлил на дърва и въглища, обслужването на котела и горелката на Грейко е песен. Евтиното отопление се получава от горенето на евтини пелети с което Грейко се справя без проблем.
olelemaiko - специалист
gnt69 написа:
Чакаме в отбора на пелетажиите. Ако не догодина подогодина и ти ще дойдеш.
Само да вметна.За което се извинявам.

Почти съм сигурен , че той ще го прескочи този момент.Защото е един от малкото трезвомислещите хора във този Форум.Има много по добри решения за отопление.
vrangelov - специалист
Благодаря за комплимента, @olelemaiko! На същото мнение съм за прескачането на момента и за по-добрите решения.


Поздрави!
gnt69 - майстор
olelemaiko написа:
gnt69 написа:
Чакаме в отбора на пелетажиите. Ако не догодина подогодина и ти ще дойдеш.
Само да вметна.За което се извинявам.

Почти съм сигурен , че той ще го прескочи този момент.Защото е един от малкото трезвомислещите хора във този Форум.Има много по добри решения за отопление.
Бихте ли споделили с нас невежите накъде отива отоплението и какъв ще бъде следващия хит.
olelemaiko - специалист
gnt69 написа:
Бихте ли споделили с нас невежите накъде отива отоплението и какъв ще бъде следващия хит.
Не ме карайте , да се чувствам упрекнат.
Никъде не съм споменавал , че някой е невеж.
Темата е от друго естество.
Ако искам да споделя нещо различно от темата , ще отворя нова тема.
doobref - специалист
Колега gnt69, мерете си кубиците на определеното място. Тук не е място за дърва и пиролизни котли. Извинявай, но сбъгваш форума.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: