• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
Всичко за този вид строителство.
djendov - специалист
Тея клипчета не са за нашите тухли. По-малко ю-туба и повече четене на препоръките на производителя.:
" За да се гарантира якостта на натиск и топлоизолационната способност на зидарията е важно хоризонтал-ните фуги да се запълват много добре по цялата им повърхност до ръба, като мин. дебелина на слоя разтвор да е 10 – 12 мм, Иззиждането на редовете от керамични блокове по височина става с разместване на зидарийните тела на 1/3 от дължината на блока. (минимум 10 см). Стените се изграждат последователно като се стремим височината на един ред тухли заедно със слоя разтвор да е 250 mm (височината на керамичния блок POROTHERM е 238 mm + 12 mm разтвор)."
Т.е. никъде няма да падне разтвора и никъде няма да има конвекция.
Това на клипа с мрежата не ми прилича на 12мм.
adonchevski - специалист
djendov написа:
Тея клипчета не са за нашите тухли. По-малко ю-туба и повече четене на препоръките на производителя.:
От същия този сайт на прозводителя съм посочил "Шейна за разтвор Porotherm 25 N+F Light". Явно никой не чете, а важното е да се блъска по клавиатурата ...
djendov - специалист
Хайде по-кротко де...сега и по клавиатурите само сме блъскали.
Писали сме едновременно. Сега видях за шейната, тука според мен наистина има "но-сенс". Може би трябва потребителя да избира - плътно фугиране и постигане на каталожните стойност, или шейна - икономия и неясен резултат.
Или сами се вкарваме във филма с тея конвекции и вманиачаване за ТИ. Аз ако изтупам едни 15см ЕПС, едва ли тая фуга ще промени много U на стената...
olelemaiko - специалист
adonchevski написа:
olelemaiko написа:
Това препоръка на производителя ли е , или си създал това впечатление от клипчето.
Ти не виждаш ли, че това е официално клипче на производителя. Различаваш ли моделите тухли? Това, което си показал не е за 25 N+F Light.

http://wienerberger.bg/produkti/sheyna- ... tion=false

"
Шейна за разтвор Porotherm 25 N+F Light

Шейната за зидарски разтвор улеснява дозирането и разпределянето на разтвора в две ивици, каквито са изискванията за блока Porotherm 25 N+F Light. По този начин се избягва преразхода на зидарски разтвор.
"

Да не говорим, че 90% зидат така строителите независимо от модела ...
Почваш да ме дразниш с тона си.
Питах те за препоръки от производителя , а не за вмъкната реплика в спецификацията за даден инструмент.
Това клипче е презентация на въпросния уред.
Много добре знам различните размери на техните продукти.
Много добре знам , че за едните производителя гарантира , че не е необходима изолация.
Всичко е търговска презентация.
Какво ти гарантира , че като полагаш зидарското лепило по цялата площ , ще запечаташ на сто процента кухините. Конвенцията на въздуха се запечатва от външните покрития .Изолация от вън , и каквото си решиш от вътре.
90% зидат , не само така , но и с обикновен варов разтвор.
Не използват зидарските изолационни лепила на производителя. При използването на този инструмент освен икономия се прекъсва и термо-моста от самия зидарски разтвор ако е обикновен , а не на производителя.
Във клипчето има рекламен момент , с идеята че може и по евтино.

И чети правилно какво пиша.Да не те пратя където трябва.
olelemaiko написа:
Иначе има различни технологии за полагане на зидарски разтвори.Единия си го споменал.
adonchevski написа:
Това, което си показал не е за 25 N+F Light.
Последна промяна от olelemaiko на съб фев 11, 2017 12:57 pm, променено общо 1 път.
djendov - специалист
MASTER написа:
Примерно когато пробивам отвори - ако тухлата е за външни стени, на които няма да се лепи стиропор ползвам специално свредло, като за плочки. Пробива се без удар, и без никакво усилие - за секунда свредлото влиза двадесет сантиметра навътре. Ако пробия по стандартния начин с удар - ще натроша стените и ще получа отвор с неправилна форма, почти двойно по голям.

А тухлите за стени, на които ще се лепи стиропор се дупчат с удар и здраво натискане.
Щом без удар се пробиват лесно, защо трябва при лепене на стиропор да ги трошим? Не е ли идеята да останат здрави стените, че като вкараме дюбела за ТИ да заклини добре?
djendov - специалист
olelemaiko написа:
...
Има логика в думите ти. Едва ли някой ще го изчисли, но имаме 2 случея:
1/ Полагане с шейна. Тя прекъсва термомоста на разтвора за фугиране. Остава конвекцията в зида.
2/ полагане с плътна фуга. Остава въпросния термомост, но се прекратява конвекцията ВЪТРЕ В ЗИДА.
Може и крайния ефект да е един и същ....
Аз продължавам да твърдя обаче, че тея валяци за полагане на разтвор, са за калиброваните тухли. Дето може и с пяна да се лепят. За нашите трябва 10-12мм дебелина на разтвора.
adonchevski - специалист
djendov написа:
Има логика в думите ти. Едва ли някой ще го изчисли, но имаме 2 случея:
1/ Полагане с шейна. Тя прекъсва термомоста на разтвора за фугиране. Остава конвекцията в зида.
2/ полагане с плътна фуга. Остава въпросния термомост, но се прекратява конвекцията ВЪТРЕ В ЗИДА.
Може и крайния ефект да е един и същ....
Много добре синтезирано! Ето това е същината и на мен също ми е интересно дали някой може да го сметне. Tsilkov, може ли да дадеш едно мнение по въпроса?
MASTER - специалист
djendov написа:
MASTER написа:
Примерно когато пробивам отвори - ако тухлата е за външни стени, на които няма да се лепи стиропор ползвам специално свредло, като за плочки. Пробива се без удар, и без никакво усилие - за секунда свредлото влиза двадесет сантиметра навътре. Ако пробия по стандартния начин с удар - ще натроша стените и ще получа отвор с неправилна форма, почти двойно по голям.

А тухлите за стени, на които ще се лепи стиропор се дупчат с удар и здраво натискане.
Щом без удар се пробиват лесно, защо трябва при лепене на стиропор да ги трошим? Не е ли идеята да останат здрави стените, че като вкараме дюбела за ТИ да заклини добре?

Е аз нали точно това писах - тези тухли са само, когато не се прави външна ТИ. Самите тухли са пълни вътре с изолация.

И между другото, може да прозвучи странно, но този вариант е доста по предпочитан. 90% от новото строителство е със такива тухли, без външна ТИ.
Hursa - майстор
https://www.youtube.com/watch?v=oBioR_56xos
В клипа е даден отвора за дограма, със щурца. Оформят от специални тухли отвора и поставят ивица изолация, по цялата периферия (освен от горе), която оставя само по около 4-5 см свободна от двете страни на зида. Дограмата "изцяло" на тази ивица изолационен материал ли "ляга", или периферията и трябва да е върху тухлите?
За конвекцията – мисля, че в сравнително тесните (четиристранно) отвори в тухлите свободната конвекция е ограничена – в такива тесни вертикални канали тя така или иначе се „разпада” на отделни „кръгове” по височина на канала и едва ли ще превишават височината на „тухлата”.
Между отделните редове и поради
Иззиждането на редовете от керамични блокове по височина става с разместване на зидарийните тела
се получават местни „пневматични” съпротивления, които допълнително предизвикват разпадането на свободния конвективен топлообмен в тези канали на отделни „кръгове”. Поради това мисля, че тази свободна конвекция в зида не е голям проблем.
(Според мен - по големи загуби може да даде това, че в дадения клип за шейната, отворите не са "шахматно" разположени - както при другите "модели тухли" на поротерм.)
adonchevski - специалист
Благодаря за отговора, Hursa!

Интересно, че на клипчето, кето си посочил, единият от методите на зидане е само с пяна по края на ширината на зида. Може би просто конвекцията, както казваш, не излиза извън рамките на височината на зида ...
Проблем евентуално има при Porotherm 25 N+F Light, но сякаш разместването при 25 N+F и 38 N+F Hi прави плътното покриване на тухлите с разтвор излишно?
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Тема "Изолация на стените" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: