Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mici - специалист
Здравейте,
Захванах се с една задачка, трябва ми подтряване на тоалетна седалка на безопасно напрежение, напр. 12 волта, viewtopic.php?f=4&t=56404
Правих запитване до фирма за реотани, но няма отговор. Мисля да пробвам да се справя сам, но съм малко бос в електротехниката и моля за съвет дали са ми правилни изчисленията:
Продават се открити реотани 350 вата, изчислявам съпротивлението им (при 220 волта напрежение):
P=U.I , I=U/R , P=U^2/R , R=U^2/P=220^2/350=140 ома
Два реотана, паралелно свързани, ще имат съпротивление 70 ома. Свързани на 12 волта :
I=12/70=0,17A , P=12.0,17=2 вата.
Ако това е вярно, 2 вата няма да загряват много, ще мога да сложа нагревателите в някаква шлаухка и да изолирам със силикон срещу влага и да монтирам всичко това от долната страна на седалката.
Та прав ли съм с изчисленията или това е неправилно и налудничаво ?
hidrazin - майстор
Ами използвай реотани по 2000W.
Тогава на 12V всеки от тях ще е по 5,5W.
:partyman:
moimoimoi - майстор
купуваш си един такъв нагрев https://vikiwat.com/product/17676/nagre ... zgrev.html

разпъваш го леко,така че да няма късо между навивките и му пускаш 12 волта и мериш ток,смяташ мощност и мериш температура и преценяваш достатъчно ли е топло
ако искаш повече мощност го скъсяваш и пак пробваш

незабравяй и един стопяем предпазител да сложиш
Zoro5 - специалист
При ниски волтажи като отоплител може да се ползва съвсем обикновен изолиран меден кабел , с подходящо подбрано сечение и дължина, вързан накъсо в едниния край. Кабела не трябва да е много дебел , например стават разни телефонни кабели с дължина 5-6 метра. И температурата да не се качва над 60-70о за да не се стопи изолацията(10-15-20 Вата на метър). Ще работят и с още по-ниски напрежения (3 до 6 волта например). 12 волта не е чак толкова малко за мокро помещение!
Формулата за съпротивлениe на проводник от мед е:
R[om]=0.0175/S[mm2]*L[m] (за двоен кабел дължината е двойна)
За да се усеща отоплението , мощността трябва да е поне 200-300Вт/м2 ( сметни си точно колко е седалката).
Преди години имаше българска фирма, която правеше такива нагреватели , но не я помня. Ползват се също и за огледала в баня (да не се изпотяват).
mici - специалист
moimoimoi написа:
...ако искаш повече мощност го скъсяваш и пак пробваш...
Да, и аз така мислех да постъпя, затова започнах с изчисления от най-ниската мощност. Но може би 350 вата ще е много малко... ще видим...
Благодаря на отзовалите се :prayer:
muhala - майстор
Бил съм в Япония много пъти. Голям кеф са техните кенефи. На колата нямам толкова копчета.
Сядаш, топличко. Акаш, не ти мирише, има лека вентилацийка. Мие ти дупарата. Пускаш водата, сама се измива. Четка не ти трябва.

Може да си намериш готова такава седалка
kolev_k - специалист
mici написа:
moimoimoi написа:
...ако искаш повече мощност го скъсяваш и пак пробваш...
Но може би 350 вата ще е много малко... ще видим...
Благодаря на отзовалите се :prayer:
С 350 вата ще си подпалиш задника,бе момче.Мисли ако го забравиш включено и жена ти седне на тоалетната.Ще скочи като жаба поставена на горещ котлон.Ама като искаш пробвай с 350+вата и кажи резултата!
shadow__01 - майстор
kolev_k написа:
С 350 вата ще си подпалиш задника,бе момче.Мисли ако го забравиш включено и жена ти седне на тоалетната....
Прочете ли, че ще го пуска на 12V, не на 230 както е предвиден да работи?
MamaMy - майстор
shadow__01 написа:
kolev_k написа:
С 350 вата ще си подпалиш задника,бе момче.Мисли ако го забравиш включено и жена ти седне на тоалетната....
Прочете ли, че ще го пуска на 12V, не на 230 както е предвиден да работи?
:lol: :lol: :lol:
Те ватовете дали знаят, че са по-слаби с понижаването на напрежението?
Ватовете са различни само в Китай :-D
plamen6703 - майстор
mici написа:
moimoimoi написа:
...ако искаш повече мощност го скъсяваш и пак пробваш...
Да, и аз така мислех да постъпя, затова започнах с изчисления от най-ниската мощност. Но може би 350 вата ще е много малко... ще видим...
Благодаря на отзовалите се :prayer:
Не бързай да благодариш, защото нищо не си разбрал от това, което ти е написал колегата.
Подсигури на задника си температура на седалката от 30-35 градуса...хайде 40 да са :-D
С 12 волта и 350 вата, кафе можеш да си свариш :-D ... Всъщност задника си е твой и ти решаваш дали ще го подгряваш или печеш :-D

Тема "Моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: