Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
В.Войков - помощник
Здравейте имам въпрос относно Брашнестата мана която въпреки пръскането със Шампион и още един пак гроздето прашасва и се пука от кога трябва да се почне пръскането и със какво да се махне тази болест по асмата . гледам комшията направи пръскане със син камък още сега без да е рязано и при нас още има сняг и лед неми се струва нормално
:?
plamen6703 - майстор
В.Войков написа:
Здравейте имам въпрос относно Брашнестата мана която въпреки пръскането със Шампион и още един пак гроздето прашасва и се пука от кога трябва да се почне пръскането и със какво да се махне тази болест по асмата . гледам комшията направи пръскане със син камък още сега без да е рязано и при нас още има сняг и лед неми се струва нормално
:?
На мен също не ми се струва нормално, но никой не може да го спре да си ръси лозето с каквото пожелае и когато пожелае :)
Имам няколко декара лозов масив и да ти кажа, че всяка година го "загребвам" и като се затопли времето със сина с по една вила вадим отводите, връзваме и така.. Срещу брашнестата мана ползвам "Фалкон"... но едва като изкара леторасли... не мога да кажа, че напълно сме си решили проблема с брашнестата мана, но сме доволни от реколтата. По нашият край имаме един друг проблем и това е опазването на масивите от тъмнозелената "мана". Ако знаеш лек срещу такава "мана", казвай го, че като наближи да берем грозде нощем вампирясваме да не ни изпреварят тъмнозелените и да останем с пръст в устата.
EDI - майстор
Рано е, няма смисъл сега.Като се вдигне температурата, като първите леторасти стигнат 10-15 см, тогава.Аз пръскам само с ШАВИТ и редувам с КАБРИО ТОП и до сега никога не съм имал проблеми с която и да е мана.Имам асма, а не лозе.
preslav - майстор
Понеже не съм разбирач се доверявам на 2 мимиченца в една агро аптека, ако забележа проблем нося листо или там каквото е порзено и те определят следваащите мерки. От тях знам, че препаратите се въртят и повече от 3-4 пръскания с едно и също не се препоръчват. Направи ми впечатление, че в един и същи ред едно растение може да е болно, а съседното да му няма нищо, същата работа с асмите - очевидно има по-устойчиви сортове и по-болнави. Мисля си, че голямо значение в борбата с болестите има и правилната резитба, торене и други обработки.
Колкото до комшията ти и аз имам един такъв, цяло лято тренира с пръскачката, ама той и фитнеса е полезен.
В.Войков - помощник
От две години съм лозар тази за първа година имах хубава реколта със изключение на асмите там гроздето прашаса и се напука точно по време на зреене за съжаление дано го запазя за този сезон а тогава ще искам съвет за вино или оцет :weedman:
:partyman:
atanasov2004 - специалист
Сега не се пръска :) Сега почва да се реже...Профилактично можеш да напрашиш лозите със сяра на прах но по късно -края на април началото на месец май. Препарати бол :-D : Систан супер, Топаз, Байфидан, Фалкон, и т.н. Имаше и един препарат : Еклер 49 ВП - НО
умниците спряха регистрацията. Ако имаш познат да ти го донесат от Чужбинско :-D Може да не е законно , но е ефективно. Най близко от
Турция или Гърция. Аз лично си го правя като смесвам два препарата съдържащи съставките на Еклер 49ВП. Но така излиза малко по скъпо от готовите гранулирани препарати. Успех!
preslav - майстор
В.Войков написа:
От две години съм лозар тази за първа година имах хубава реколта със изключение на асмите там гроздето прашаса и се напука точно по време на зреене за съжаление дано го запазя за този сезон а тогава ще искам съвет за вино или оцет :weedman:
:partyman:
Аз дори не съм лозар, но си има хора, които са учили за това и спазвам препоръките им. За мен лозарството е скъпо хоби, но пък риболовът да не е евтино.
dimoni69 - напреднал
Заболеваемостта по лозите зависи от много фактори - местоположение , засенчване, устойчивост . Някои от по - новите селекции са много капризни . По подобие на пръскането на овошките със син камък няма лошо да се напръскат и лозите , след изрязване . Аз по това време ползвам и калиев перманганат . Така или иначе маните / като болести / прекарват зимния период основно по кората - редно е и там и па това време да им търсим цаката . Голяма грешка е да се чака филиза да порасне , за да започне пръскане . Прилагам схема за пръскане , пиша дати и препарати и трупам опит за следващия сезон . Прилагам примерна схема - - - - - -
http://agropal-bg.com/documents/2015/10 ... 2015_e.pdf
В.Войков - помощник
dimoni69 написа:
Заболеваемостта по лозите зависи от много фактори - местоположение , засенчване, устойчивост . Някои от по - новите селекции са много капризни . По подобие на пръскането на овошките със син камък няма лошо да се напръскат и лозите , след изрязване . Аз по това време ползвам и калиев перманганат . Така или иначе маните / като болести / прекарват зимния период основно по кората - редно е и там и па това време да им търсим цаката . Голяма грешка е да се чака филиза да порасне , за да започне пръскане . Прилагам схема за пръскане , пиша дати и препарати и трупам опит за следващия сезон . Прилагам примерна схема - - - - - -
http://agropal-bg.com/documents/2015/10 ... 2015_e.pdf
Много, Много благодаря за схемата ще я пробвам през новия сезон :partyman:
В.Войков - помощник
preslav написа:
В.Войков написа:
От две години съм лозар тази за първа година имах хубава реколта със изключение на асмите там гроздето прашаса и се напука точно по време на зреене за съжаление дано го запазя за този сезон а тогава ще искам съвет за вино или оцет :weedman:
:partyman:
Аз дори не съм лозар, но си има хора, които са учили за това и спазвам препоръките им. За мен лозарството е скъпо хоби, но пък риболовът да не е евтино.
АААза риболова не питай колко съм похарчил . :weedman:

Тема "Асми и рано пръскане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: