• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
предстой основен ремонт, като ще се подменя и старата ел. инсталация с нова. От токове и електротехника нищо не разбирам, но би ми се искало доколкото е възмоно, да си направя всичко сам и евентуално да си викна специалист да ми върже таблото. Ще пускам 3-проводна ел. инсталация, защото искам да сложа и ДТЗ(от която също хабер си нямам :? ).
Прочетох темата за ел. инсталация без разпределителни кутии и наистина ми допадна, само ако може да се потвърди, че наистина е безопасна, понеже имаше твърдения, че не е чак толкова.
Пускам и скица на къщата с отбелязани места за контакти и осветление. Не знам друго дали трябва да се отбелязва, но ако трябва, кажете какво и ще преправя. Дано съм я направил разбираема. Ще се радвам на всякакъв вид помощ :)

Изображение
hidrazin - майстор
nautilus33 написа:
... От токове и електротехника нищо не разбирам, но би ми се искало...
Ми отговора на въпроса е ясен.
Аз например не разбирам от самолетостроене. Затова си купувам билет и се возя.
Също така не лепя и плочки - наемам си някой за тази работа.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Ами да ти кажа, най добре е ще е да прочетеш още няколко теми, защото нещата са специфични и има много важни неща, които трябва да разбереш за да не стане беля.. И аз нищо не разбирах, като започнах моята инсталация, но след като изчетох, всичко изписано във форума и на още две три места, горе долу ми се изясниха нещата. Друга тема е изпълнението връзките в контактите и по инсталацията, та и там не е за всеки работата..
plamen6703 - майстор
От токове и електротехника като не разбираш нищо, защо искаш да се ловиш сам да си изграждаш инсталацията на къщата? Това е все едно аз да не разбирам нищо от шев и кройка и да се захвана сам да си скроя и ушия панталон. Сигурно ще сглобя нещо, но нали трябва и да може да се ползва и както се казва да мяза на нещо :-D
Съвети ще се изтрепят да ти дават, ще задаваш допълнителни въпроси, ще се съгласяваш... но като цяло инсталацията ще е такава каквито са ти знанията и уменията в тази връзка. Викни си квалифициран ел.техник, обсъдете какво искаш и заедно решете въпроса с изграждането на ел.инсталацията.
krasi92 - майстор
Инсталацията не е евтино нещо и ако я оплескал няма ли да те е яд на себе си.Защо питаш-във форума всичко е написано.
jekasus - майстор
Контактите са нахвърлени хаотично в стаите, в хола на втория етаж пък изобщо няма, в антре на първия също.
Разположението на контакти зависят от разположението на мебели, телевизори и други уреди, също трябва да предвидиш слаботокова за телевизия и интернет, да няма висящи кабели...
Щом искаш трипроводна и ДТЗ, значи и заземяване трябва да предвидиш в двора.
Единствения минус на инсталация без разп.кутии е че са по-малко кабели и по-малко пари за така наречени квалифицирани ел.техници, които основно са свикнали само по един начин да прекарват кабели...
muhala - майстор
Това е форум "Направи си сам", човека е попитал съвсем нормален въпрос. Казал е, че ще си викне майстор да му върже таблото.
Полагането на кабели не е ракетно инженерство.

Ето няколко съвета от мен:
Добре си се насочил към три-проводната инсталация!
Това, че ти трябва "истинско заземяване" при трипроводна инсталация е мит. Може да си направиш защитно зануляване. Три проводна инсталация не означава непременно заземяване и ДТЗ.
Връзването от контакт в контакт за мен е лудост. Повярвай ми трудно е да набуташ 6 кабела по 2.5 мм2 в една конзола.

Ето какво бих направил аз. Всъщност това направих в моя апартамент при основен ремонт.
Мостов или ПВА кабел : избора е твой. Аз предпочетох ПВ-А1 в гофрета.
Само не слагай мостов в гофре!
Не се оливай с контактите. Наистина си помисли къде и колко ще са ти необходими.
Пусни си по един токов кръг до всяка стая. Използвай 2.5мм2. Над всеки контакт - кутия.
Направи си спайките с два чифта клещи и запой с тинол след това.
Навий изолационна лента и гледай да не опираш кабелите един в друг.
Ако може не си замазвай кутиите. Грозно е, но е по-надежно. Аз ги замазах и ако се наложи да отварям, ще стане страшно.
Снимай полагането на кабелите и пази снимките.

Ако предвиждаш много консуматори в кухнята може да си пуснеш една линия 4 или 6мм2 до кухнята и там да си направиш поддтабло.
Ако не- един кръг 4мм2 за фурната и плота. Още 1-2 кръга 2.5мм2 за контакти.

Не прави изпълнения от сорта магистрала 4мм2, спусъци 2,5мм2 и предпазители по 20-25А.

Всяка линия, в която има контакт - 16А предпазител. Без значение колко са контактите. Максимума на контакта е 16А, за това трябва да е защитен с такъв предпазител.

Бойлер. Ако имаш и е обемен: 2,5мм2 са ОК. Ако имаш възможност (нерви и пари): 4мм2.
Пусни си осветлението на отделен кръг. Много е удобно. Имаш осветление дори и да свалиш някой предпазител.

Ако се топлиш на ток си пусни по два кръга за всекидневната.
GalinBelos - специалист
muhala написа:
Това е форум "Направи си сам", човека е попитал съвсем нормален въпрос. Казал е, че ще си викне майстор да му върже таблото.
Полагането на кабели не е ракетно инженерство.
И това го казва човека който грам не разбира от токове. Как може в толкова дълъг пост да не дадеш нито един правилен съвет ! Всичко което си написал е грешно ! Като не разбираш поне не давай съвети !
Nautilus33 , напаравата на инсталацията на една свуетажна къща не е занимание за пълен лаик . Ако искаше просто да си пуснеш един два контакта допълнително , иди дойди , ама цяла инсталация - забрави .
sts - специалист
Не е показано мястото на таблото на скицата.
Как ще се захрани втория етаж / до сега е бил захранен / с ново табло или без табло.
Не са показани местата на ключовете за осветлението.
Не е показано оборудването на помещенията за да се определят местата на контактите.
Не са показани мощностите на консуматорите.
Не е указан вида на отопление на жилището.
След като си изясните тези въпроси започвате от таблото да си чертаете скица/примерен проект/ с токовите кръгове до консуматорите в помещенията.
muhala - майстор
GalinBelos написа:
muhala написа:
Това е форум "Направи си сам", човека е попитал съвсем нормален въпрос. Казал е, че ще си викне майстор да му върже таблото.
Полагането на кабели не е ракетно инженерство.
И това го казва човека който грам не разбира от токове. Как може в толкова дълъг пост да не дадеш нито един правилен съвет ! Всичко което си написал е грешно ! Като не разбираш поне не давай съвети !
Nautilus33 , напаравата на инсталацията на една свуетажна къща не е занимание за пълен лаик . Ако искаше просто да си пуснеш един два контакта допълнително , иди дойди , ама цяла инсталация - забрави .
Би ли се обосновал.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Подмяна на старата ел. инсталация с нова?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: