• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 51
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
Какво ще гори?
6osi6 - майстор
Паленето е същото, като при Грейко. Избираш от менюто "шнек" и натискаш, докато горивото стигне отворите на решетката. Ако са само въглища, от горе слагаш шепа пелети и малко вестници. Палиш и натискаш само "вентилатор", за да се разпали. До две три минути пелетите трябва да са се разгорели. След това пускаш в нормален режим "шнек + вентилатор".
При настройки - с пелети се пуска около 30-50% повече гориво в сравнение с въглищата, въздухът е по-малко с 5-10%.
boyanak - напреднал
Колеги,някой има ли инфо за тези контролери на варненската фирма НАТУРЕЛА ?Дали са надеждни?Виждам че имат всички модерни функции!Ето линк:http://www.naturela-bg.com/bg/product/5 ... n-displei/
fbr - майстор
ktch_1964 написа:
Да аз съм си направил дробилка за въглищата пак по идея от руския форум. Дробилката не е нещо сложно и всеки технически
грамотен човек може да си я направи. Моята я направих от стар двигател от авт. пералня , за редуктор монтирах ръчен гайковерт
Няма да е лошо, на снимки да се види. Че калибрираното гориво ми е на 200 километра. А от Топливо въглищата идват така, както са изкопани, някои буци са направо кремък, и са с размерите на тиква-гъдулка, с къртача трябва да ги чукаш, специално шило съм си направил, и с 3 кг чук ги млатя. Не мисля, че с редуктор от гайковерт ще е спорна работата. Не е идеална и чистотата при работа с въглищата. Какви фини прахови частици се вдигат във въздуха, страшна работа. Аз преди да вляза за пълнене, пръскам въглищата с пръскачката, пълня 12 кофи и докато не ги изгоря, не влизам . Представям си какво ще е, ако пусна и трошачка. Технологията трябва да се прецизира, и тогава да се купува горелка.
boyanak - напреднал
6osi6 написа:
Паленето е същото, като при Грейко. Избираш от менюто "шнек" и натискаш, докато горивото стигне отворите на решетката. Ако са само въглища, от горе слагаш шепа пелети и малко вестници. Палиш и натискаш само "вентилатор", за да се разпали. До две три минути пелетите трябва да са се разгорели. След това пускаш в нормален режим "шнек + вентилатор".
При настройки - с пелети се пуска около 30-50% повече гориво в сравнение с въглищата, въздухът е по-малко с 5-10%.
Аз напръсквам въглищата от бутилка от мин вода с нафта и готово!
boyanak - напреднал
klintan написа:
ktch_1964 написа:
За следващия сезон ако е живот и здраве мисля да закупя хубав полски контролер да е с ламбда управление.
В тази връзка исам да попитам как се държат тези контролери при спиране на тока или при токов удър.
Руснаците пишат, че някои модели при такива обстоятелства си променяли настройките сами и трябвало да се включват през
стабилизатор. Имам стабилизатор от стар черно-бял телевизор, дали ще стане?
Аз съм ползвал два полски контролера TIMEL и TITANIC ,и двата съм нямал никакви проблеми ,нито са ми губили настройки при токови удари и спиране на тока.От две години съм с полска чугунена горелка и досега никога не ми се случвало да заклини шнека и да скъса предпазния болт.Относно UPS моето мнение е че няма нужда аз нарочно съм спирал тока на контролера с часове ,като ми спира и помпата и няма никакви проблеми нито котела прегрява и веднага си се разпалва жарта .Горя Донбаски въглища и като я запаля октомври се гаси в края на април.
За спиране на тока,ако спре за повече от 2 часа въглищата изгарят,загасват и няма кой да подаде въглища и системата СПИРА :?
ktch_1964 - специалист
Колега fbr, не знам какви въглища ползваш, че са толкова едри. В моя град на топливо има само руски марка ДОМ и най едрите
парчета са колкото юмрук. Не мисля че купуваните от мен въглища са много качественни , но какво да се прави като са само
тези. Преди когато бях с Дакон дор 24 имаше донбаски които бяха хубави , но от няколко години няма , може би е свързано с
политическата ситуация там. Не мога да качвам снимки защото съм на вие с компютрите , но ако напишете в "ю туб" дробилка
угля ще ви излезнат много клипове на такива дробилки.
Radoslaw - специалист
Преди доста време,колегата ss_1,Пусна темата за Всегоривни котли и горелки.Тогава разбрах ,че Kostrzewa ползват самозапалване ,дори на въглища.още тогава ,ме впечатли и функцията Fuzzy Logic ,която в момента всички производители на контролери,внедряват.
Помолих го на няколко пъти,да даде малко отзиви,но той просто отби номера с няколкото изречения ,които написа.А иначе орева орталъка ,докато си пъсне котела за помощ ,тук във форума,а и в съседния,но едва ли има за какво да се учудвам,просто българина си е такъв.И тогава тръгнах по свой път.Разгеле,преди година и половина една от най големите фирми за производство на котли Mettal Fech
патентова система,за самозапалване за ретортните горелки,Екоенергиа.Само да поясня,големите производители на котли си поръчват
разработката на свои контролери и си ги ползват само те.И в България не е по различно.Сън Систем си имат свои контролери ,направени от Натурела.Не знам дали ги показвах тук във форума,но това са контролерите,които се ползват от посочената фирма.Особено последния е наистина изключителен.Платината,внедрен само преди няколко месеца и бях написал на вниманието на колегата @шоп,наистина може да управлява и соларната му система.Между другото има го и вече в България,бях приятно изненадан да го разбера.Няколко общи думи за контролерите.Самозапалва въглища,не третата минута въглищата ,бяха запалени.Знам ,какво ще ми отговорите да ,аз като си пусна вентилатора няколко часа,след спиране на горелката,те пак се запалват.Да ама не е така.Есента ми докараха едни въглища ,ужким от Бобов дол,ама май ,че се оказаха от Симитли.Мъка в големите студове ,не мога да дигнаи 50 градуса на котела.Преди седмица ,пробвам новия контролер,със същите въглища.Пламъка ,достигна ,метър нямаше ,но 80 см със сигурност.Не съм имал такъв пламък с нищо а какво ли не съм пробвал с тази горелка.А и я имам вече от 5 години.След 3 минути,контролера ,започна да писка и излезе съобщение ,изчисти си котела и контролера се изключи.Преди това с Титаника пламъка не можеше да мине и 20-30 см,дори на 10-11 степен на вентилатора.Оставям настрана управлението на трипътен и подово ,това са традиционни неща.Платината ,може да управлява буфер и соларна система.Може да управлява втори котел,как го прави не знам в момента .Може да управлява горивния процес на дърва.самозапалва ги с горелката,след което горелката се изключва.Вентилатора и съответно контролера ,започват да контролират горенето на дървата.При изгарянето на дървата,контролера се включва и самозапалва горивото ,което е в бункера на котела.Ламбда управлението,само видях ,как действа.При зададени 12% мощност на вентилатора,на 100 % мощност на горелката,вентилатора работеше,с 10%.В първия момент не можах да разбера ,какво става,но след това се сетих ,че контролера ги намалява в зависимост от показанията на ламбдата.В най скро време ,ще покажа снимки и малко повече информация,тъй като наистина с тези контролери ретортните горелки ,ще останат без конкуренция.

Прикачен файл

Kontroleri.jpg
шоп - майстор
С нетрпение ще чакам информация, наистина изглежда обещаващо

Предполагам няма как такъв контролер да е с цена под 500 лв :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 51

Тема "Ретортна горелка vs специализирана горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: