• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Монтаж, топло и звукоизолации.

харесва ли ви темата

98%
да
275
2%
не
7

Общо гласове: 282

leonardo_vd - модератор
Поради множеството объркващи теми реших да направя за всяко едно изпълнение на мнонтаж ръководство "СТЪПКА ПО СТЪПКА"

Първото на което ще обърна внимание са необходимите инструменти.

1.Нивелир
2.Перфоратор или /ударна дрелка/
3.Винтоверт или /дрелка със променящи обороти и реверс/
4.Ножица за ламарина
5.Чук
6.Макетно ножче/за рязането на гипскартона/
7.Ренаде за гипскартона /може и без него/
8.Прав ъгъл

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ........

Прикачен файл

02092006(010).jpg
02092006(010).jpg (148.2 KиБ) Видяна 42520 пъти
Последна промяна от leonardo_vd на нед сеп 03, 2006 7:26 pm, променено общо 1 път.
leonardo_vd - модератор
Първото нещо което трябва да се има напредвид е къде точно ще е стената, и колко ще е висока. Това е с цел да се подберат най-подходящите по дължина профили и гипскартон.


Необходими материали за 1 кв.м.

Плоча гипскартон минимум 12,5мм. дебелина = 2 кв.м.
UW профил 50/75/ или 100 мм широчина = 0.9 м.л.
CW профил 50/75/ или 100 мм широчина = 2,1 м.л.
Винтове 25мм. дължина = 29 бр.
Дюбел пирон = 2 бр
Вата минерална = 1 кв.м.
Фугопълнител за гипскартон = 0.7 кг.
лента армираща /мрежа/ = 3.8 м.л.

UW профилите се поставят на земята, като се фиксират с пирон дюбел . След каро имаме вече поставен профил на земаята ние вече знаем къде точно ще е стената. В двата края на стената с помоща на нивелир се пренася нивото /вертикално/ на стената върху тавана. След като имаме вече белези в двата края на тавана, ги свързваме с помоща на конец потопен в постна прахообразна боя / така наречената чертилка/.
Поставяме още един UW профил по цялата дължина на полкучилата се линия на тавана и така вече имаме и горното местоположение на стената.

Прикачен файл

03092006(005).jpg
Долен UW профил
03092006(005).jpg (111.73 KиБ) Видяна 42499 пъти

Прикачен файл

03092006(009).jpg
горен CW профил, който трябва да е закрепен на тавана, но в случая на снимката стената е на височина 2,60м.
03092006(009).jpg (89.38 KиБ) Видяна 42499 пъти
leonardo_vd - модератор
След като вече имаме долното и горното разположение на стената, от нас се иска само да го свържем със CW профили върху които се монтира и самият гипсокартон.
В краищата на стената /която изграждаме/ захващаме за вече съществуващитре стени по един CW профил като ги пъхаме в долния и горния UW профил. И Така поставяме профили на всеки 60 см. докато достигнеме края на стената.

Прикачен файл

03092006(006).jpg
Предварително оразмеряване на всеки 60см. там от където ще започнеме монтирането на картона.
03092006(006).jpg (145.06 KиБ) Видяна 42494 пъти

Прикачен файл

03092006.jpg
Проверка дали горния и долния UW профил са отвесни с помоща на вертикалния CW профил и нивелир. След като се убедим че е отвесен го закрепяме за съществуващата стена.
03092006.jpg (92.44 KиБ) Видяна 42494 пъти

Прикачен файл

03092006(009).jpg
Нареждане на всички CW профили през 60см./вертикално/ по цялата дължина на стената.
03092006(009).jpg (89.38 KиБ) Видяна 42494 пъти
leonardo_vd - модератор
След като имаме вече конструкцията на стената започваме с монтирането на плочите гипскартон.
Едно от важните неща на което трябва да се обърне внимание е това че средните профили на плоскоста трябва да се проверят дали са на точното място преди да се захванат за плочата. В противен случай може да срещнете проблеми при затварянето от другата страна на стената, защото плочите от едната и другата страна трябва да са с разминати фуги.
Или по-просто обяснено: Ако от лицето тръгнете с поставяне на цял лист, то от гърба на стената/другата страна/ трябва да започнете с парче 60см.

Прикачен файл

03092006(016).jpg
Лице на стената започнато с цяла плоча.
03092006(016).jpg (80.9 KиБ) Видяна 42488 пъти

Прикачен файл

02092006(015).jpg
гръб на стената. Тук затварянето трябва да започне с парче 60см. за да се получи разминаване на фугите.
02092006(015).jpg (81.54 KиБ) Видяна 42488 пъти
leonardo_vd - модератор
При вече монтирани плочи можем да пристъпим към фугирането.
По цялата дължина на фугата се залепя самозалепваща армираща лента както и в ъглите. Като при тях /ъглите/ се прегъва лентата та да залепне и за съществуващата преди това стена. Така се гарантира покриването на ъглите с лента и намалява риска за напукване. Фуго масата се нанася с маламашка поне 3 ръце за да се постигне идеално запълване на фугата и максимална гладкост. Ако след фугирането останат драскотини се прешкурва с шкурка , но не по малка от 180.

Ами общо взето е това. Ако има въпроси просто питайте. :)

Прикачен файл

03092006(019).jpg
Така трябва да изглежда стената преди фугирването.
03092006(019).jpg (77.18 KиБ) Видяна 42485 пъти
leonardo_vd - модератор
velsi написа:
Леонардо, не се сърди, но ако трябва по тези обяснения да рзботя няма да се справя. Замисъла е чудесен, но малко си претупал нещата. Не става ясно как се монтират CD профилите, с какво се захващат, как се процедира при "малките фуги", където два листа се срещат по тясната страна (слага ли се там профил или не? как се захваща). Как се процедира при обшиването, ако има отвори в стената? За врати и прозорци.... И още много въпроси, които обикновено възникват. За тебе те са ясни, но ако начинаещ се пробва по твоите обяснения... Струва ми се трябва да разасниш още много детайли и материала ще стане прекрасен.
Все пак съм написал че ако има неясности за всеки конкретен случай ще отговарям. А не при всички преградни стени има хоризонтални фуги.
Направил съм и видео клип, но не мога да оформя всичко за 1 вечер.
За това заключвам темата докато я завърша.
Стефан - майстор
Материала се получава добър, сигурно ще има и допълнения след въпросите. Но аз имам следното предложение - след избистряне на въпроса, целия материал да се обработи като статия, и да се постне тук. И да има възможност всеки да си го разпечата, и да работи/поне първия път/ като по учебник.
leonardo_vd - модератор
Стефан написа:
Материала се получава добър, сигурно ще има и допълнения след въпросите. Но аз имам следното предложение - след избистряне на въпроса, целия материал да се обработи като статия, и да се постне тук. И да има възможност всеки да си го разпечата, и да работи/поне първия път/ като по учебник.
Това ми е замисъла. Като завърша темата ще изтрия всички постове и ще оставя само същинската част. Така човек като отвори ще добие ясна представа за цялата процедура, но за да я оформя ми трябват въпроси за това къде се затрудняват при изпълнението.
Виждам, че си много навътре в нещата и евентоално можеш да ми обясниш как се поставя окачен таван от гипсокартон с конопа омесена в лепило на гипсова основа и се получавало нещо като шушулка. Един приятел който се върна от Испания ми каза, че там така слагали окачения таван.
leonardo_vd - модератор
Yordan Yordanov написа:
Виждам, че си много навътре в нещата и евентоално можеш да ми обясниш как се поставя окачен таван от гипсокартон с конопа омесена в лепило на гипсова основа и се получавало нещо като шушулка. Един приятел който се върна от Испания ми каза, че там така слагали окачения таван.
Нещо не разбрах.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Преградна стена - стъпка по стъпка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: