Много интересна и все по-често дискутирана тема.
hbachev - помощник
Майсторите няма да слагат фибрана, за него ще се мъча аз :? та в крайна сметка има ли смисъл от лепене, дюбели или направо после замазката ще свърши работа
nikolov333 - майстор
Дебели определено е безмислено..а за дебелината в повече, винаги има смисъл За лепенето мисля, че е по-добре да е лепен фибрана, най-малкото за да не кънти. Ако ползваш лепило е добре замазката да е относително гладка за да минеш с по-тънък слой, когато лепиш. Нивелацията се прави със замазката, но ако имаш големи разлики в нивата по стаите, може да ползваш фибрана с различни дебелин +- за да получиш приблизително еднаква дебелина на слоя замазка при нивелирането.
LazarGanev - "Велик майстор"
Чираче написа:
LazarGanev написа:
Аз пак си казвам мнението, че :cool:
Е тук вече се изложи....
Да, изложих си мнението, пък всеки си решава. Не говоря наизуст, а на база личен опит при спазване на технологии на водещи фирми. Ти на базата на какво се изложи? Собствени разсъждения, опасения и фантазии?
jekasus - майстор
hbachev написа:
или направо после замазката ще свърши работа
Така по идея трябва да се прави - https://youtu.be/Jtw7-0XAyQo?t=261
LazarGanev написа:
Не говоря наизуст
Точно в тази част леко изтървате технологии....
LazarGanev - "Велик майстор"
jekasus написа:
Така по идея трябва да се прави - https://youtu.be/Jtw7-0XAyQo?t=261
LazarGanev написа:
Не говоря наизуст
Точно в тази част леко изтървате технологии....
Чии са тези технологии, дето ги "изтърваме"?
jekasus - майстор
Водещи фирми са основно немски и в Немско отклонения по бетона са минимални, и те надали знаят за криво залят бетон в Българско, че да им дойде акъла за още една технология...
Иначе от опита - 5 см фибран не може да бъде притиснат от 5-10см замазка и обикновено замазкаджия е виновен, а не ВиК-майстор или кой-то там сложил фибрана или подобното.
Едни твои варненски колеги искаха да си пускат подово една седмица след полагане на замазка, така че основни знания куцат...
LazarGanev - "Велик майстор"
jekasus написа:
Иначе от опита - 5 см фибран не може да бъде притиснат от 5-10см замазка
:shock: Ако 100-200 кила/м2 не могат да огънат 5см фибран, значи и пластмасов дюбел на неподходящо място съвсем няма да може :) . Нито пък няколко топки лепило ще доближат фибрана до бетона повече от натиска на замазката, дори напротив, кухините така са по-сигурни. Да не говорим, че замазката, представляваща отделна плоча, трябва да е подвижна спрямо бетона! За къф чеп тогава трябва да фиксираме фибрана към плочата. За някой надник в повече? :cool:
jekasus написа:
Едни твои варненски колеги искаха да си пускат подово една седмица след полагане на замазка, така че основни знания куцат...
Не знам дали и на кого липсват основни знания. Знам, че газовият котел има функция "Изсушаване на бетон", но никога не ми се е налагало да я ползвам, така че не съм компетентен по този въпрос.
jekasus - майстор
LazarGanev написа:
че газовият котел има функция "Изсушаване на бетон"
На кой ден след полаягането на замазката? Иначе е термопомпа на Дайкин.
LazarGanev написа:
кухините така са по-сигурни.
Не съм казал нищо за дюбелиране или лепило, а показах с клипа, как се действа за да няма кухини под фибрана или подобни, дмек равна повърхност - равна изолация - равна замазка - последващо покритие никъде нямя да е компроментирано.
LazarGanev написа:
За някой надник в повече?
Като е крива замазката или стените - за моя сметка ли да ги оправям?
radius - майстор
Я пак сметнете: 1 кв.м. 5 см замазка тежи 100 кг. В моя пример горе имаме хлътнал бетон под фибрана с диаметър 50см . На тези 50 см ще тежат 19кг замазка. И да, фибрана няма да се огъне до бетона от замазката. Това съм го видял с очите си (6см фибран) и не може да ме убедите. А като стъпя на фибрана с 80 кг в точка, веднага виждам къде поддава и бия един дюбел. Това е смисъла от дюбелирането. Всеки си има глава и да преценява, само да си купи хубави дюбели.
LazarGanev - "Велик майстор"
radius написа:
Я пак сметнете: 1 кв.м. 5 см замазка тежи 100 кг. В моя пример горе имаме хлътнал бетон под фибрана с диаметър 50см . На тези 50 см ще тежат 19кг замазка. И да, фибрана няма да се огъне до бетона от замазката. Това съм го видял с очите си (6см фибран) и не може да ме убедите. А като стъпя на фибрана с 80 кг в точка, веднага виждам къде поддава и бия един дюбел. Това е смисъла от дюбелирането. Всеки си има глава и да преценява, само да си купи хубави дюбели.
Добре, съгласен съм, че ти на твоята топлоизолация може да си играеш да подскачаш върху фибрана за да намериш къде ще хлътне, но никой наемник няма да го направи и няма как да го искаш, и няма кой да го следи. Това, което може да се направи и е разумно, то е изолацията да се раздели на 2 слоя и обикновено се прави точно така - един слой плочи за подово и един слой подложка.
jekasus написа:
На кой ден след полаягането на замазката? Иначе е термопомпа на Дайкин.
Термопомпата също би трябвало да има тази функция. Не знам на кой ден, нито съм го правил, нито съм чел технологични инструкции
jekasus написа:
Не съм казал нищо за дюбелиране или лепило, а показах с клипа, как се действа за да няма кухини под фибрана или подобни, дмек равна повърхност - равна изолация - равна замазка - последващо покритие никъде нямя да е компроментирано.
Ти не каза, но някои казаха, че съм се изложил :wink: . Да, по твоя метод няма да има проблеми, остава въпроса дали си струва. На клипа действат много бързо и леко, предполагам, че и ти би действал така (не знам колко би струвало това) но като познавам една рота замазкаджии как действат, не се сещам кой от тях би действал с такава лекота и за какви пари. Но да уточним за публиката - това от клипа не е лепене, а подлагане на пясъчен разтвор, един вид тънка изравнителна замазка.
jekasus написа:
Като е крива замазката или стените - за моя сметка ли да ги оправям?
Не съм казал, но като технолог не бих избрал този метод от клипа, защото знам, че в 90% от случаите ще бъде компрометирано изпълнението му. Ако сам си изпълнител може да го избереш и сам да гарантираш качеството на изпълнение, но примерно Овентроп няма да напишат такава технология, защото не знаят как ще я изпълни бай х.й в Bg, Al или Ro :wink: . Затова са избрали метод, който да даде повече гаранция - не предлагат дебели изолационни плочи, пък и материалът не е фибран, а тежък стиропор, който лесно се огъва :wink:

Тема "Въпрос за фибран под тръби за парно и замазка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: