• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 25
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
maxx271 - специалист
Avas_co написа:
maxx271 написа:
Искам да попитам мисля да си купя електроди Вежен но ми трябва обикновени да заварям желязо може ли да ми кажете тези дали са такива
Прикачен файл:
6b92c857250128cdb2b89a27488300b0.jpg
Защо не си купиш от магазина, тая кутия е сигурно на моите години, пък кой знае как и къде е съхранявана.
А, и Вежен са си все "обикновени" .

От магазина не струват по 10 лева кутията а и съм заварял с електроди от преди 30 години нямат нищо общо със сегашните пък и тези са опаковани .
Avas_co - майстор
Хм, то и аз изгорих бая от запасите на дядката, но той поне ги държеше в долапа на печката, и вярно май по-ги биваше от магазинския Вежен, ама... Вежен.
Това желязо къде го намираш, аз досега желязо в чист вид не съм срещал :? , все стомана.
maxx271 - специалист
Avas_co написа:
Хм, то и аз изгорих бая от запасите на дядката, но той поне ги държеше в долапа на печката, и вярно май по-ги биваше от магазинския Вежен, ама... Вежен.
Това желязо къде го намираш, аз досега желязо в чист вид не съм срещал :? , все стомана.
Не мисля че си струва да разплитаме темата толкова просто попитах с няколко думи дали тези стават да не са някакви стоманени да се набутам .Имам и стари електроди но не могат да заварят защото са стоманени .
Едва ли ще ги има точно тези в магазините от доста време затвориха завода в Ихтиман а тези които уж са Вежен завода е в Румъния до колкото съм чувал .Едно време се търсеше Българското и Руското
Чираче - майстор
maxx271 написа:
Avas_co написа:
Хм, то и аз изгорих бая от запасите на дядката, но той поне ги държеше в долапа на печката, и вярно май по-ги биваше от магазинския Вежен, ама... Вежен.
Това желязо къде го намираш, аз досега желязо в чист вид не съм срещал :? , все стомана.
Не мисля че си струва да разплитаме темата толкова просто попитах с няколко думи дали тези стават да не са някакви стоманени да се набутам .Имам и стари електроди но не могат да заварят защото са стоманени .
Едва ли ще ги има точно тези в магазините от доста време затвориха завода в Ихтиман а тези които уж са Вежен завода е в Румъния до колкото съм чувал .Едно време се търсеше Българското и Руското
Все си мислех, че в този форум когато някой задава някакъв въпрос е поне малко технически грамотен? Явно се лъжа.
maxx271 - специалист
Чираче написа:
maxx271 написа:
Avas_co написа:
Хм, то и аз изгорих бая от запасите на дядката, но той поне ги държеше в долапа на печката, и вярно май по-ги биваше от магазинския Вежен, ама... Вежен.
Това желязо къде го намираш, аз досега желязо в чист вид не съм срещал :? , все стомана.
Не мисля че си струва да разплитаме темата толкова просто попитах с няколко думи дали тези стават да не са някакви стоманени да се набутам .Имам и стари електроди но не могат да заварят защото са стоманени .
Едва ли ще ги има точно тези в магазините от доста време затвориха завода в Ихтиман а тези които уж са Вежен завода е в Румъния до колкото съм чувал .Едно време се търсеше Българското и Руското
Все си мислех, че в този форум когато някой задава някакъв въпрос е поне малко технически грамотен? Явно се лъжа.
Че кое ми е на неграмотното ти като си по в час кажи си мнението като си по грамотен ?
gogo7777 - майстор
Железните електроди са за желязо, стоманените за стомана. :)
maxx271 - специалист
gogo7777 написа:
Железните електроди са за желязо, стоманените за стомана. :)
Аз толкова правя разлика от двата вида просто попитах за конкретни електроди аз се изписаха толкова много ,че още малко и роман може да напишем не заварям всеки ден а на годината .
aig_welding - специалист
Прикачен файл:
elektrodi.JPG
elektrodi.JPG (28.55 KиБ) Видяна 2948 пъти
На етикета пише всичко което касае електрода - препоръчителен ток съобразно диаметъра, полярност на ръкохватка, предназначение и тип на електрода съгласно европейския (ISO 2560) и американския (AWS A5.1) стандарти.

Ето линкове към двата стандарта:
http://www.ceweld.com/en/content/en-iso-2560
http://www.ceweld.com/en/content/aws-a51-1991

@maxx271: Популярното наименование на електродите е "стоманени" и "обикновени (за желязо)" - предполагам за това питаш.
Техническото наименование на "стоманените" е базични, на "обикновените" е рутилови. "Вежен" са рутилови електроди.

Електродите от снимката са доволно стари и ако не са съхранявани добре, разбирай поели влага, директно отиват в боклука.

"ВЕЖЕН", "НОРД" и други бяха търговски марки за завода Ихтман, сега са марки на ЕСАБ (който купи завода Ихтиман, а после го затвори) и сега Вежен и Норд се произвеждат в Унгария.

Завода в Ихтиман заработи отново и има нови собствени марки. http://electrodi.net/en/

А за сведение на феновете отново имаме налични пълната гама от украинските електроди. :wink:
pansim - майстор
Малко информация на български

Прикачен файл

т1 (2).jpg

Прикачен файл

т1 (1).jpg
Avas_co - майстор
aig_welding написа:


А за сведение на феновете отново имаме налични пълната гама от украинските електроди. :wink:
Ще се обадя тия дни.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 25

Тема "Електроди мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: