• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вичи - специалист
С два колектора (по добре) или с тройници. Горния - вход от котела, изходи за двата буфера, инсталацията и бойлера, ако имаш, долния обратно. Близо до буферите и тези участъци с по-голям диаметър тръби. Поради гравитацията ще се пълнят и празнят едновременно.
Комбинация от тези схеми:
http://www.atmos.eu/czech/images/zapojeni2/17.jpg
http://www.atmos.eu/czech/images/zapojeni2/18.jpg
шоп - майстор
@g.botev 1000 литра за 32 киловатова система са минимума като обем. По тази причина аз бих ги вързал последователно в системата, като между тях бих сложил 4-5 ватова циркулационна помпа. В този случай буферите ги разглеждаме като един 1000 литров и входовете и изходите е без значение на кой ще бъдат. На практика гледате физически къде ще е най-късото трасе и направата му с мин. бр. фитинги.

Разбира се може и други варианти, например с термодатчик и термозадвижка, която да пропуска загрят топлоносител към вторият буфер едва когато първият е зареден до 60-65-70 градуса.

Това е на пръв прочит. Не сте дали инфо за буферите. Имат ли или нямат серпентина и ако имат по колко бройки имат. Ако искате БГВ и имате подово или вентилаторни конвектори вторият по-сложен и по-скъп вариант може да се окаже много удачен с цел диферанцииране на температурите.

Успехи!
Излишни усложнения със скъпотии, Шопе. Подвързването на буфер и без това си е скъпо упражнение.
Втория линк от поста на Вичи и не поради гравитацията, а поради принудителната циркулация и правилното свързване ще се пълнят и празнят както му е редът.
emilvelkov73 - специалист
Вичи написа:
emilvelkov73 написа:
Да ама аз имам само 1 вход и изход в буфера като изключим серпентините.
Мисля няма как да вържа котела и инсталацията на тези вход и изход.
Можеш да пригодиш бойлера да работи като буфер по следния начин:
- Системата трябва да има два или три кръга със съответния брой помпи. Ако нямаш БГВ свързваш буфера успоредно на радиаторите с два тройника, ако имаш, по-добре с колектори и пак паралелно буфер - котел - бойлер - радиатори. Малък кръг - котел буфер. Голям кръг - буфер радиатори. Ако искаш бойлера да се топли от буфера при спрял котел - помпа и на този кръг, ако ще ти е достатъчно да се топли само когато котела работи - помпа(ако искаш приоритет) или вентил със задвижка. Тук няма правилно - зависи от консумацията на топла вода и обема на бойлера.
- Забрави за серпентините - те служат да разделят топлоносители при необходимост - циркулираща вода, антифриз, БГВ. Отоплението със слънчеви колектори е възможно, но в Африка. Това, за което говори колегата - разтоварване на соларната система в буфера може да стане и през горната серпентина на бойлера.
- Трябват ти вход и изход (имаш ги) и две гнезда за датчици - едното максимално ниско, второто на 20 - 30 см от горния край, идеята е докато запали котела и загрее собствената си вода да има резерв в горния край на буфера.. Може да се опиташ да напъхаш долния датчик в долната серпентина, така че да стигне до най ниската и точка, ако на дъното и има вода ще отчита по-точно. За горния подходящо място е където пише тн. Хубаво е най-отгоре, на мястото на анода да монтираш обезвъздушител - ако помпите избутат въздух до там и остане на сухо ще корозира.
- Управление. Тук колегата
gnt69 написа:
Горелката командва помпа отопление от котела до буфера.
или греши или не го е свързал правилно. Интиелското управление има клеми за свързване на горелката и такива за помпата. След като спре горелката, помпата работи още 10 мин, за да се охлажда котела догаряйки. Има и лампички, които показват какво работи. Котела само на мощност близка до максималната, там е с най-добро КПД и on-off , хубаво е в началото на сезона някой с газ анализатор да ти го настрои за тази мощност, ако си с едни пелети за цялата зима. Радиаторната помпа се управлява спрямо това как се контролира температурата в стаите. Помпите трябва да са подбрани правилно, за да не се тегли вода от буфера докато работят едновременно.
- Изолацията на бойлерите по принцип е по-малка, защото работят на по-ниска температура. Добре е да сложиш допълнително още 5 см.
- Имай предвид, че буфера се пълни отгоре при работещ котел и отдолу при неработещ.
- Задължително сложи кранове на входа и изхода на буфера и понеже попита, винаги може да ги изолираш, като спреш единия. От това няма смисъл, но ако държиш да го правиш ще ти трябва заместващ хидравличен изравнител.
Има още доста неща, но предполагам, че ги знаеш, ако не питай.
Колеги,да споделя и аз докъде го докарах с ОГРОМНАТА ПОМОЩ НА Вичи.
Моля да прегледате и да кажете нещо още,ако съм изпуснал.
Мисля,че на големия бойлер му трябва някакъв клапан,да спира водата когато не му работи помпата,
и не ми е ясно освен интиелския контролер за буфер дето пуска и спира горелката,
дали тя може да работи и само за бойлера лятото и какво ще я пуска и спира?
Прикачен файл:
Shema-Emil-boiler ot kotela.png
Shema-Emil-boiler ot kotela.png (68.4 KиБ) Видяна 2144 пъти
emilvelkov73 - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Натурела.

Аз съм с Натурела отскоро,и още не съм наясно и затова питам.
Като е зима и я командва интиела на какъв режим да е/отопление,БГВ или и двата заедно/
Зимата ако е на БГВ ще се пуска ли без интиела за буфер и т.н ?
emilvelkov73 написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Натурела.

Аз съм с Натурела отскоро,и още не съм наясно и затова питам.
Като е зима и я командва интиела на какъв режим да е/отопление,БГВ или и двата заедно/
Зимата ако е на БГВ ще се пуска ли без интиела за буфер и т.н ?
През зимата БГВ и Отопление, като даваш отметки на помпите и стаен термостат. Контролера на буфера, предполагам, ти е свързан на клемите за СТ.
През лятото БГВ.
Разгледах по внимателно схемата-при правилна настройка, Натурелата ще прави точно каквото искаш. Вграденият термостат за БГВ включва съответната помпа, когато в котела има топла вода, а горелката се включва когато температурата в бойлера спадне под настроената .
bogi_86 - напреднал
stojan83 написа:
Има за продан бойлер на сънсистем 500 литра със пробита серпентина. Бпилера става за буфер някои ако се интересува да пише.
Каква е цената и с какви размери е? Благодаря
Стоян Петришки - специалист
bogi_86 написа:
stojan83 написа:
Има за продан бойлер на сънсистем 500 литра със пробита серпентина. Бпилера става за буфер някои ако се интересува да пише.
Каква е цената и с какви размери е? Благодаря
продаден
emilvelkov73 - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
emilvelkov73 написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Натурела.

Аз съм с Натурела отскоро,и още не съм наясно и затова питам.
Като е зима и я командва интиела на какъв режим да е/отопление,БГВ или и двата заедно/
Зимата ако е на БГВ ще се пуска ли без интиела за буфер и т.н ?
През зимата БГВ и Отопление, като даваш отметки на помпите и стаен термостат. Контролера на буфера, предполагам, ти е свързан на клемите за СТ.
През лятото БГВ.
Разгледах по внимателно схемата-при правилна настройка, Натурелата ще прави точно каквото искаш. Вграденият термостат за БГВ включва съответната помпа, когато в котела има топла вода, а горелката се включва когато температурата в бойлера спадне под настроената .
Горелката ще я командва температурата в БУФЕРА, а не в бойлера.
Помпата мужду котела и буфера мисля да я командва интиелското управление което пали и спира горелката.
Та за това се чудя като изключа буфера лятото примерно,какво ще пали горелката?
Може би ако лятото махна отметката на стайния термостат дали ще пали по температура на бойлера като падне?
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: