Проявете вашата изобретателност.
hidrazin - майстор
Lisko написа:
Явно нещата са се променили, щото когато бяхме деца бакпулверът беше амониев бикарбонат.
Не се бъркай. Когато бяхме деца и сега, амониевия бикарбонат се продаваше (и сега се продава) под търговското име "Амонячна сода".
:partyman:
Lisko - майстор
hidrazin написа:
Lisko написа:
Явно нещата са се променили, щото когато бяхме деца бакпулверът беше амониев бикарбонат.
Не се бъркай. Когато бяхме деца и сега, амониевия бикарбонат се продаваше (и сега се продава) под търговското име "Амонячна сода".
:partyman:

Ааа добре, успокоих се. Рекох, че е изчезнал тоя ценен аксесоар :)
hidrazin - майстор
Ами явно не е изчезнал. :-D
Доколкото знам, майсторите правят разлика и знаят кога да използват бакпулвер и кога амонячна сода.
bulhomes2 написа:
Младите не знаят, но някога киселото мляко с продаваше в стъклени бурканчета. По соц времето с капачки от алуминиево фолио....
Изображение
:partyman:
infomar
bulhomes2 написа:
infomar написа:
сода каустик.. кислол.. и... за сега удържам фронта.
Химията не ми беше любимата наука, но една реакция помня. Основа+Киселина=Сол+вода. Сода каустик нали е натриева основа? А кислола - някаква киселина? Поотделно ли ги ползваш или заедно?
По отделно - основно кислол. Работата му не е по-различна от скъпите препарати . Разбира се на проветриво.
preslav - майстор
bulhomes2 написа:
infomar написа:
сода каустик.. кислол.. и... за сега удържам фронта.
Химията не ми беше любимата наука, но една реакция помня. Основа+Киселина=Сол+вода. Сода каустик нали е натриева основа? А кислола - някаква киселина? Поотделно ли ги ползваш или заедно?
И на мен химията не ми беше стихия, доверявам се на твоите спомени. От там обаче идва въпроса към БГ мамата публикувала тази рецепта за какъв и е да добавя още сол и още вода?
Инфомаре, кислола може да ти помогне срещу варовити отлагания, а запушванията най-често се дължат на замръзнали мазнини и механични отпадъци. Мазнините най-добре се разтварят и отмиват със содата каустик. Смесването на кислола със содата ще доведе до бурна екзотермична реакция с отделянето на газ, ако киселината и основата се смесят предварително те взаимно ще се неутрализират т.е. в канала ще налееш сол и вода.
Ако се работи разумно, със слаби разтвори и малки дози не е проблем кислола и содата каустук да се смесят в канала - няма да има БУМ, но задължително с предпазни средства.
LazarGanev - "Велик майстор"
Готовите препарати, които се продават по магазините не са нищо по-различни - сода каустик + киселина + някакъв инертен материал (обикновено морска сол), но са в сух вид. Сипват се в канала, заливат се с вода, протича екзотермична реакция с отделяне на газ, водата започва да ври, сместа повишава обема си и при това разширение помита всичко със себе си. Морската сол е удобен инертен материал, защото след като си свърши работата се разтваря и заминава в канала без да се отлага. Така че рецептата на Бг Мамите е много подобна, само че маминизирана към домашни условия :wink:
infomar
http://dnesnovinite.com/2017/04/19/%D0% ... %B7%D0%B0/
От тук е рецептата, но може да я има и на други места.

Казаха ми, че е една таблетка от миялна машина вършела подобна работа, но не съм пробвал.
hidrazin - майстор
Толкова ли няма препарати за канали че да се занимавате с тези глупости с бакпулвера?
И не, готовите препарати не са смес от сода каустик + киселина...
Те или са основа или са киселина в зависимост от това какво ще се чисти.
Ако проблема е в котлен камък(варовик) се използват препарати с киселина.
Например това е 13% солна киселина и е много скъпо:
Каналин 13% 1 литър
Това пък е натриева основа и пак е скъпо:
КАНАЛИ - препарат за отпушване на канали
Както се вижда имената им са почти еднакви но съдържанието е коренно ралично.
Определено е много по-евтино и ефикасно да се купуват само съставките - солна киселина или основа.
За основата е препоръчително да не е натриева основа(сода каустик) а калиева или мнооооого по-добре литиева основа.
Има и малко по-специализирани препарати с по-сложен състав. Например ТУБОФЛО за студена и за гореща вода.
Състав на това за студена вода:
ODIUM ΗΥDROXIDE
SODIUM CARBONATE
TERPINOLENE
Състав на това за гореща вода:
SODIUM NITRATE
SODIUM ΗΥDROXIDE
ALUMINUM(GRANULATED)
NAPHTHA(
PETROLEUM), HEAVY ALKYLATE
SODIUM GLUCONATE
TERPINOLENE
CI PIGMENT GREEN 7
:partyman:
torbalan - Дървен философ
hidrazin написа:
...
Определено е много по-евтино и ефикасно да се купуват само съставките - солна киселина или основа...
Хидра, при цена от порядъка на 60 стотиннки до 2 лева за опаковка, предпочитам да си спестя притесненията свързани с работата с концентрирани киселини и основи...

Между другото - дадоха ми някакъв препарат за отпушване на канали... Прилича ми на суха натриева основа, но нямам идея какво е...

Не знам как отпушва канали, но перфектно изми мивката на барбекюто...

До сега всяка пролет я миех с кислол (разредена солна киселина) и тя почерняваше... След измиването следваше шлайфане...

А сега - направо светна :)
lov - майстор
Ми те много хора не знаят че сода за сапун, натриева основа и сода каустик са едно и също нещо. Той Хидрата е показал съдържанието разните му там препаратчета но аз си твърдя че по добро от кристалната натриева основа няма. Търговското и наименование е всъщност сода каустик на люспи. А защо според мен е по добра. При разтварянето им във вода е съпроводено с екзотермична реакция и съответно силно повишаване на температурата. А колкото е по висока температурата толкова по активна е тя. А когато я залеем пък с гореща вода се вдигат доста високи температури дори и при керамични тръби които иначе няма как да загреем точно на мястото на запушването. И не знам защо някой казва че е скъпа като килото и е около 3 лева и може да се намери дори в всяка една агроаптека че и хелезария.

Тема "Отпушване на мръсен канал с бакпулвир." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: