Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nautilus33 - майстор
lov написа:
[...Той Шопа ти спомена как се процедираше на времето. Ръчна помпа и клатишм като луд.
При този метод смукателят трябва ли да опира до дъното на кладенеца, или трябва да е малко над него? Питам защото ще правя това упражнение другата седмица, че водния стълб е 70см, а комшията каза, че при него като пусне ел. помпата водата свършва за около 15мин, след което се пълни за още толкова. При кладенеца към който ще прикача ръчната помпа положението е било същото преди около 2 години. Оттогава не е ползван.
teon - специалист
lov написа:
Аз не знам какво разбираш и под дамар. Това не е нещо по особенно, просто пласт с по голяма порьозност и изграден повече от пясък.Глината и скалите са водо не проничаеми.
...от плътен монолитен каменен блок няма как да излезе вода...който е копал кладенец в скала е видял ,че обикновено това са каменни блокове с различна големина и форма отстоящи на различно разстояние един от друг(1-2-5-10-20......мм) м/у които е текла вода...с хилядолетията тези фуги са 'запълнени' с варовик и именно те са 'дамарът' от които се просмуква водата...
lov - майстор
teon написа:
lov написа:
Аз не знам какво разбираш и под дамар. Това не е нещо по особенно, просто пласт с по голяма порьозност и изграден повече от пясък.Глината и скалите са водо не проничаеми.
...от плътен монолитен каменен блок няма как да излезе вода...който е копал кладенец в скала е видял ,че обикновено това са каменни блокове с различна големина и форма отстоящи на различно разстояние един от друг(1-2-5-10-20......мм) м/у които е текла вода...с хилядолетията тези фуги са 'запълнени' с варовик и именно те са 'дамарът' от които се просмуква водата...
Май четеш като дявола евангилието. Пък от утаечен калцирал варовик когато потече вода ела да ми се обадиш. Водата в подпочвените пластове е относително спокойна и не тече кой знае с какви големи скорости. И няма и как да я накараме да тече по бързо. Единственото нещо е като осигурим по голям водосбор на всичките тези микропукнатини или каменно пясъчни наноси.
nautilus33 написа:
lov написа:
[...Той Шопа ти спомена как се процедираше на времето. Ръчна помпа и клатишм като луд.
При този метод смукателят трябва ли да опира до дъното на кладенеца, или трябва да е малко над него? Питам защото ще правя това упражнение другата седмица, че водния стълб е 70см, а комшията каза, че при него като пусне ел. помпата водата свършва за около 15мин, след което се пълни за още толкова. При кладенеца към който ще прикача ръчната помпа положението е било същото преди около 2 години. Оттогава не е ползван.
Ръчните помпи могат и без смукател долу. Имат обратен клапан под буталото и той върши същата работа. Това е и тяхното предимство за такива цели че ако се наложи ремонт не се налага да се вади тръбата всичко е горе. А при метода с набиване на тръбата пък вообще няма начин да се сложи такъв. Тръбата веднъж набита повече няма вадене.
А ти като си с кладенец където и да я сложиш все тази. Стига да не я забиеш в дъното и да я запушиш. Не може да се сравнява една ръчна помпа с една електрическа като дебит. Едва ли ще насмогнеш на водата щом за 15 минути се точи. Е ако е с помпичка за шадраванче може да имаш шанс :lol:
А това какво ти разправя комшиятята много е относително. Не помня дали някъде не беше писал с каква помпа вади вода. Тука не важи максимата на Мечо Пух. Помпата се избира с поред дебита а не да вземеш най голямата и да я караш на циклична работа с почивки или да я душиш на изхода. Не стига че си дал повече пари ами тя си харчи и повече ток ама за нищо. Та това е първото нещо което се взема в предвид,
nautilus33 - майстор
Да, споменал в една друга тема. Той е с райдер, мисля, че 750 вата. Аз ще търся нещо до максимум 550. Иначе тръбата няма да се набива, понеже ще пускач полиетиленова тръба. Просто така ще ми е по-лесно. Иначе имам и поцинкована, но не искам да набивам понеже ме е страх да не пробия водоносния слой(мисля, че и ти ми беше препоръчал дз внимавам с набиването на тръба в кладенеца точно по тази причина). Само ще и сложа смукатрл, понеже имам намерение тука до месец дс взема и ел. помпа, и да си спестя една демонтиране и вадене на тръбата за монтаж на смукател.
teon - специалист
lov написа:
Май четеш като дявола евангилието. Пък от утаечен калцирал варовик когато потече вода ела да ми се обадиш.
...алооууу-ВСЕЗНАЙКОТО от ловеч- точно от утаечният калцирал варовик(дамара) се ПРОСМУКВА водата...за това в такъв случай се 'копа' кладенец(обем) а не се бие сонда...ако приоритетите са за много вода е друг въпрос...добре е всеки да си знае възможностите(ресурса) на терена,така че не ми давай акъл къде, какво, как и колко тече- анадънму :evil:..
lov - майстор
Гледал съм ги такива умници дето наляха един тон солна киселина да отворели дамарите в един сондаж. Та собственика още чака да му текне вода. :lol: Та определенията кой какъв е си ги дръж за себе си и се дръж прилично. Като толкова разбираш да си помогнал на питащия а не само да плюеш.
teon - специалист
lov написа:
Гледал съм ги такива умници дето наляха един тон солна киселина да отворели дамарите в един сондаж. Та собственика още чака да му текне вода. :lol:
...ако не вода- поне пари са текнали от кесията на собственика :) ...глупостта е необятна :sad:... ма тъй и тъй вече я ударихме на фолклор :lol: - гледах и аз едни такива(умници)- дето ашладисаха диня на джанка и после беряха бая дини(ядове)...едни други (пак умници) бяха кръстосали пчела с крава- дояха мед :razz: и т.н....
lov написа:
Та определенията кой какъв е си ги дръж за себе си и се дръж прилично. Като толкова разбираш да си помогнал на питащия а не само да плюеш.

...определенията- вече писах, няма как :? ...за приличното- има модератори, но за съжаление не си сред тях [-X ...
....признавам обаче, [-o< -на питащият- не помогнах [-X ..
kabakumcho - специалист
lov написа:

......
И с кладенците е същото. Само че там наноса се утаява на неговото дъно и след време се запълва и се налага да се изгребе. Има вероятност в същия този кладенец нещата да са подобни. намалял е водонсния пласт, а и се е позатлачил и са предприели варианта да набият тръбата по на дълбоко. Много по лесен вариант от колкото чистене на кладенец

Имам подобен проблем, кладенеца се е позатлачил, а и някаква трева има отгоре на повърхността. На всичкото отгоре и водния стълб е никакъв -около 30 см!
Кладенеца сега е дълбок 7 м, хидрофора е в шахта около 1 м дълбока, така че няма проблем с височината.
Проблем има само през август, иначе вода бол. Съседа има кладенец с един метър по-дълбок и може да полива денонощно.
Намерих един юнак да го почисти и да набие/вкара една тръба 34 см диаметър около метър надолу от сегашното дъно - нещо като утайник.
Въпросът ми е тази тръба трябва ли да се надупчи?
nautilus33 - майстор
Я и аз да питам нещо- 5мм рифелова ламарина, достатъчно дебела ли е за капак на кладенец, върху който ще има монтирана ръчна помпа и ел. мотор, и съответно от време на време и някой, който да изпомпва вода с ръчната помпа?
plamen6703 - майстор
Напълно достатъчна ще ти е ламарина с такава дебелина.

Тема "Проблем с кладенеца" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: