• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 17
Всичко за дърводелството
vek - специалист
Вадим Владимиров написа:
"Не е важно аз да съм добре, важно е Вуте да е зле!"
Не стига,че човека ви е отворил очите как може да се изкарат допълнителни доходи, обяснил как се процедира -пак има недоволни. Това време, което отделил да ви просветли е могъл да го използва за собствено развитие.
П.с. На пътя да намериш 100 лева, пак е необходимо да положиш усилия да са ти в джоба. Най-малкото е да се наведеш!
Благодаря, радвам се че го оценяваш,
Е, не е страшно, че има и недоволни :-) Обикновенно те са по-малко от останалите, но са по активни и пишат повече по форумите. :-) Знам, че има много хора, които оценяват писаното и аз съм доволен от това. Каквото и да е отношението, и на едните и на другите може да им се роди някоя полезна идея и да си докарват по някой лев повече. Това е по-важно.
miroki - майстор
vek написа:
itilien написа:
........Тоест накратко казано вероятността копирането на нечий успешен продукт да доведе до успех и на теб не е особено голяма.
Е гати отчайващата картина ни нарисува ти :-) Мисията невъзможна 3.

Всъщност, в интерес на истината моя приятел, който споменах в началото имаше същите притеснения.
Колко ще са таксите, колко ще са разходите за материали, ами времето за изработка, ами пакетиране изпращане, ами кореспонденция....... и още 100 "ами"-та. :-)
И така се чуди 1 година доката накрая ножа опря в какала, та се реши да действа. И досега 5 години храни семейството си от продаване в ebay, etsy, има си и собстен сайт и продава и от него по малко.

Аз съм почитател на българската поговорка "Очите се палшат ръцете не"
Знам че хората се притесняват от тези 5-6 години които майсторите имат напред. Затова по-горе дадох човек започнал само преди 6 месеца и вече е доста успешен.
Ето го пак:
https://www.etsy.com/shop/TrabelsiWoodDesign
Айде да му направим сметка на една дъска за хляб.
Изображение


ПРИХОД от една дъска за хляб .... 40 $ = 71 лв

РАЗХОДИ
такса етси 3% = 1,20 $
такса листинг = 0,20 $
такса пейпал 3% = 1,20 $
-------------------------------
Общо ..............2,60 $ = 4,65 лв


Талпа 240х40х5 = 100 лв
Могат да излязат 24 дъски за хляб 2см дебели

За една дъска за хляб
дърво.................................. 4,00 лв
триони, шкурки, байц, масло.... 1,00 лв
амортизация на машини ......... 0,30 лв
Други ..................................0,70 лв
_________________________________________
Общо материали за една дъска....6,00 лв

Приход... 40,00 $ = 71,00 лв
такси ..... 2,60 $ = 4,65 лв
Материали ...........6,00 лв
______________________________
Разлика..............60,35 лв остават от прихода за една дъска след като се извадят материали, такси, амортизации и други.

Време за изработка - всеки майстор сам може да си пресметне за себе си.
Време за снимане:
Ако продукта не е уникален - снима се веднъж и снимките се ползват вечно.
Така че време за снимане при не уникален продукт е нула.
На мои неуникални продукти имам снимки от преди 7-8 години.
Но повечето от продуктите ми са уникални. Снимам почти всеки ден. Когато правиш нещо всеки ден едно и също се усъвършенстваш и то става лесно и автоматично, като да си направиш кафе. За един продукт ми трябват не повече от 2-5 мин да го снимам. Снимките са ми перфектни. Обработката на снимките ми отнема повече, към 15-20 мин докато ми харесат.
Време за самореклама - лайкване , форуми и др. Аз не ходя да лайквам никого, нито чатя по форумите на етси и ибей. Някой го правят , казват че помага, на мен не ми се занимава.
Време за кореспонденция По някога съм стигал до 40-50 писма да си разменя с клиент, но само когато е дал депозит за някаква поръчка. Имам си готови писма и само ги копирам за стандартните случаи. Средно за кореспонденция ми отива по 1ч. на ден. Радвайте се да имате кореспонденция това са си потенциални пари. :-)

Реклама
Не давам пари за реклама в етси. Преди рекламирах е ибей и бях доволен, но отскоро смениха правилата и сега не рекламирам и в ибей. Не препоръчвам да се рекламира и в двете.

РАЗХОДИ ПО ДАНЪЦИ
Аз съм за плащане на данъци. Това че управниците ни са престъпници не трябва да ни кара и ние да ставаме такива.
Правил съм си акаунт в PayPalза получаване на средства. По-скъпото не е % за изтегляне на парите. А наличната сума в сметката и таксите за подръжка. Само голям електронен магазин може да си го позволи. Почнах всеки 2-3 месеца да захранвам сметката с по 200лв, че да не свършват. Та имайте го в предвид!
itilien - специалист
Сметката е горе долу вярна, но правиш грешката да пренесеш успеха на дъска от интересно и популярно за дъски за рязане дърво, което тук не се намира, върху нашенски дървета, които не са чак толкова интересни и са доста масови. Потърси за орехови дъски за рязане и ще видиш, че изобщо не са толкова популярни, колкото тези от маслиново дърво. В сметката си пропуснал някои неща и си занижил други, но как да е. По-важното е, че тая дъска е толкова тъп продукт, че не знам как някой би прекарвал времето си в правене на подобно нещо нон стоп :) Интересните продукти са далеч по-сложни и времеемки, съответно и скъпи и пазарът за тях в етси е много по-малък.
Последна промяна от itilien на ср май 10, 2017 9:03 pm, променено общо 1 път.
Вадим Владимиров - специалист
Най-трудно се задоволяват бедните. Ако им дадеш безплатно, мислят че е капан. Ако им кажеш, че е малка инвестиция, те ще кажат, че не може да се изкара много. Кажи им да вложат много, ще кажат няма пари. Кажи им да опитат нови неща, ще кажат нямат опит. Кажи им това е традиционен бизнес, ще кажат трудно е да се пробие. Кажи им, че е нов бизнес модел, ще кажат че е МЛМ. Кажи им да отворят магазин, ще кажат, че е заробващо. Кажи им да стартират нов бизнес, ще кажат, че нямат познания. Те имат нещо общо: Обичат да се допитват до Гугъл, да слушат приятели, които са също толкова отчаяни като тях. Мислят повече от университетски преподавател и правят по-малко от слепец.
Просто ги попитай, какво те могат да правят. Няма да могат да отговорят. Моето заключение: Вместо сърцата ви да бият по-бързо, защо просто не действате малко по-бързо; вместо да мислиш за нещо, защо не направиш нещо. Бедните хора се провалят поради една обща черта: Целия им живот е свързан с Чакане.„

- Джак Ма (Али Баба)
itilien - специалист
А не знам, не съм от бедните :) Виж ако разчитах на дъски от хляб, можеше и да съм :)
vek - специалист
Вадим Владимиров написа:
Най-трудно се задоволяват бедните. Ако им дадеш безплатно, мислят че е капан. Ако им кажеш, че е малка инвестиция, те ще кажат, че не може да се изкара много. Кажи им да вложат много, ще кажат няма пари. Кажи им да опитат нови неща, ще кажат нямат опит. Кажи им това е традиционен бизнес, ще кажат трудно е да се пробие. Кажи им, че е нов бизнес модел, ще кажат че е МЛМ. Кажи им да отворят магазин, ще кажат, че е заробващо. Кажи им да стартират нов бизнес, ще кажат, че нямат познания. Те имат нещо общо: Обичат да се допитват до Гугъл, да слушат приятели, които са също толкова отчаяни като тях. Мислят повече от университетски преподавател и правят по-малко от слепец.
Просто ги попитай, какво те могат да правят. Няма да могат да отговорят. Моето заключение: Вместо сърцата ви да бият по-бързо, защо просто не действате малко по-бързо; вместо да мислиш за нещо, защо не направиш нещо. Бедните хора се провалят поради една обща черта: Целия им живот е свързан с Чакане.„

- Джак Ма (Али Баба)
Ооо, перфектно казано! :prayer:
Ще си го запиша това, защото ми се е налагало често да се опитвам да съставям нещо подобно, но това е събрано по идеалния начин.
В тая връзка да спомена нещо, което ми се случи наскоро. :-)
Бях на медицински преглед и в чакалнята всеки знае каква е обстановката - намръщени, тъжни, мрачни мърморещи хора.
По едно време дойдоха един дядо и дъщеря му. Той говореше високо, разхождаше се, шегуваше се с хората. Отначало го гледаха още по-намръщено. В смисъл "Тоя па, :? от къде на къде е толкова весел, да не е откачил". Но полека-лека преобрази цялата чакалня. Хората взеха да му се усмихват на шегите и накрая ги разсмя :-) Аз си мислех че е към 60 годишен. Дъщеря му после каза че е на 79. Каза че цял живот е бил непоправим оптимист. И в най-лошата ситуация ще намери нещо положително.
Та, така, има ги и такива :yawinkle: Оптимизма не само поддържа здравето, но и със сигурност ти осигурява повече успехи. Има и млади такива.... Но те рядко може да ги засечеш по форуми и фейсбук :yawinkle: Те са заети да се забавляват в реалния живот. Докато по форумите по-често са обратния вариант :yawinkle: за които чашата е винаги наполовина празна. :yawinkle:
itilien - специалист
Има пък и хора, дето лапат като шарани. Показваш му нещо, нахвърляш му сметки как ще напечели парите и той се втурва презглава, без да прави никакви сметки. Такова мислене вещае чести проблеми. Аз обаче съм инженер и съм научен на критично мислене. Когато трябва да реша дадена задача или да анализирам нещо, винаги обмислям проблемите, които може да възникнат. Не си казвам - ами то ще стане, няма проблеми, а търся всеки един възможен проблем. Това не е песимизъм, а аналитичност и критично мислене. Тя те предпазва от вземане на прибързани решения, грешки и бъдещи загуби. Същото е като чета ревюта на някаква техника или книги. Винаги почвам от най-отрицателните, защото често те съдържат най-полезната информация - проблемите, с които са се сблъскали хората.

Та пак да повторя основните проблеми, които виждам в бизнеса с дъските за рязане.
1 - вземаш за пример дъски от маслиново дърво, което е много популярно за такива артикули и автоматично пренасяш успеха върху дъски от друго дърво. Бързо търсене показва, че популярността на ореховите дъски е много по-малка. Освен това подценяваш цената на маслиново дърво, съответно надценяваш печалбата на примерния продавач.
2. Гледаш популярността на продавач, който се намира в Канада и има доста по-бърз и вероятно по-евтин транспорт от твоя. Дори само тоя факт може да направи сериозна разлика в продаваемостта.
3. Набутваш се в доста конкурентен пазар с неуникален и сравнително евтин продукт, в който за да си конкурентен ще трябва най-вероятно да свалиш още повече цените.
4. Ако искаш да успееш изобщо в това начинание, трябва да го извършваш като основна работа. Етси е повече пълен с примери за неуспех, отколкото за успех. Често причината за това е, че много хора си мислят, че става да го работиш като хоби.

Иначе казано - много неща са възможни, но трябва добре да си направиш сметката и ако има вероятност тя да излезе, да действаш здраво.
vek - специалист
Е-хе-хе. :lol: Няма перфектен бизнес. Няма идеални условия за изкарване на пари.

Иначе точките ти съдържат неверни неща :
1. казваш:
" вземаш за пример дъски от маслиново дърво"
Дал съм изделия и с обикновено иглолистно, от което се вижда не по малка печалба тук:
https://www.etsy.com/listing/477185749/ Люлка от обикновено не маслиново дърво за 112 $
Хайде направи ти разбивка колко ще струва изработката на това изделие в България.

2. казваш:
" Гледаш популярността на продавач, който се намира в Канада"
Дал съм много по-успешен продавач, който прави подобни неща и се намира в Тунис, Африка. https://www.etsy.com/shop/ZitounaWood

3 казваш:
"Набутваш се в доста конкурентен пазар с неуникален и сравнително евтин продукт"
Кой пазар не е конкурентен? Вече посочих, при приход 71 лв от продукт и само 11 лв разходи имаш огромен резерв да си намериш оптималната цена.

Няма идеални условия за произвеждане на каквото и да било.
Не става въпрос само за дърводелство или за онлайн продажби, а за всеки бизнес - от копаене на диаманти в ЮАР до шиене на сутиени в Карнобат.
Няма дейност от която да очакваш безпроблемно да се правят пари. Предполагам, че си съгласен с това?
Ако не си съгласен посочи ми един бизнес и веднага ще ти изброя 10 потенциални проблема, които могат да го провалят. Пък и не само аз всеки тук може да го направи.

Който иска сигурност и спокойствие ходи на работа, на заплата.
Останалото е за по-смелите или ако искаш, за по-неразумните. Точно те обаче движат света напред.

Знаеш ли какво е казал Албърт Айнщайн за лудостта? Лудостта, казва той, е да правиш едно и също нещо отново и отново и да се надяваш на различен резултат. Ако продължаваш да работиш все едно и също от години и не си направил пари, повярвай ми, няма и да направиш. Ако продължаваш да подхождаш с подозрение към всяка нова възможност, няма как да успееш. Ако продължаваш да се къпеш в „комфорта“ на сигурното, което не ти е донесло успех, никога няма да успееш.
itilien - специалист
Абе като цяло си прав, безпроблемни бизнеси няма :) Въпросът е да претеглиш добре проблемите и ползите. Аз съм свикнал да работя за работодател, най-вече заради сигурността. Защото това заплащане, което получавам гъза си да скъсам, пак няма да го направя от люлки и дъски за рязане :)
Иначе се занимавам и с други неща, които ми се ще да пробвам да продавам, но те са в другата крайност - сложни и бавни за изработка и ми отнема няколко седмици да завърша едно нещо. Та с това темпо не знам кога ще го добутам да имам достатъчно дори да опитам да ги продавам. Отделно, че етсито май не е особено подходящ пазар за неща над 150-200 долара.
vek - специалист
Разбрах, да съгласен съм. Това че залагаш на сигурно не е нито по-добро нито по-лошо от това да се рискува. Просто е различно :-) Хората сме различни и това е нормално.

Моите наблюдения за ибей и етси , че оптималната-максимална цена е 300 $ Над нея рязко намалява търсенето. Това си е мое наблюдение. Моите изделия са по 90 $ - 300 $ Но имам и такива които са 500 - 800 $ Те служат малко за психическо въздействие. Клиента като види, че продавам по 500 - 800 $ му е по-лесно да се реши да купи нещо подобно за 200-300 $.

Ето тук неща които отнемат повече време, но и са много по-скъпи:
https://www.etsy.com/listing/470871291
На това му иска 500 $ и е продавал подобни.
Изображение

Това са купи от чворове, по някои краища им викат възли може и друго. На английски му казват burl
Обаче за това трябва да се обикаля по-горите и селата. Чвора гние последен. така че дори паднало загнило дърво, може да се случи цялото дърво да е изгнило, а чвора да става за работа. Много видове дървета го образуват.
Аз съм работил от стара върба долу при корена. Някои дървета го образуват и високо по стеблото.
Цени се от американците защото има супер уникална текстура и е неповторимо.

Изображение

За голям чвор примерно 1-2м диаметър може да му стигне цената десетки хиляди долари в необработено състояние.

ето и този майстор: https://www.etsy.com/shop/JGFineWoodworking
Последна промяна от vek на пет май 12, 2017 12:59 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 17

Тема "Идеи за продаване в etsy и ebay. На добра воля :-)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: