Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
  Meandor
Здравейте. Преди години моят дядо е направил поливна система, която се състои от сондаж с дълбочина 15 м, като водата започва от 10 м, и подземни тръби 1,5 или 2 цола (все още не зная кое от двете, защото не съм ги виждал) с дължина 50 м, като на няколко места има изводи от тях за поливане. Сложил е помпа Вида 4, висяща в кладенеца на метално въже по средата между водното ниво и повърхността. Помпата обаче вече не работи или поне работи няколко пъти след ремонтите на тамошния майстор и пак отказва. Въпросът ми е мога ли да я сменя с потопяема попма, например с някой от тези модели:
http://www.home-max.bg/potopyaema-dulbo ... 4-skm-100/
http://www.home-max.bg/potopyaema-pompa-3-skm-100/
Мисля че дебитът на видата е малко по-голям от на тези. И също нужно ли е да сменям всички тръби с такива с по-малък диаметър, тъй като потопяемите помпи имат изход 1 цол, или е достатъчна само смяната на маркуча, който качва водата от помпата до тръбите?
шоп - майстор
Може да смениш видата с потопяема помпа. Тръбите ако не са прогнили няма нужда да ги сменяваш.

Успехи!
miroki - майстор
Вида 4 е със 150 литра на минута дебит.
Тези със 40-45. Виж дали ще ти е достатъчно.
А ще имаш налягане доста повече. Поне 4 атмосфери повече.
Благодаря ви. Имам и един уточняващ въпрос. По-голямото налягане с по-малък дебит води по-скоро към капково, вместо гравитачно напояване, така ли е?
miroki - майстор
Не точно.
Проблем е, че капковите маркучи искат 1 атмосфера, а ти ще имаш над 4.
Досега видата едвам е вадела водата, понеже си на 15 метра дълбочина. А тя толкова може.
Моя кладенец е подобен на твоя, и засега също виси помпа вътре.
И не мога да намеря потопяема с по-малко налягане примерно 25 метра (2,5 атм.). А с приличен дебит. 60-100 литра.
То си имам регулатор за налягане, но е най-добре да не е толкова голямо.
Или са за 5 метра или за 50.
Хммм, още един ремонт на видата, за да осигури време за обмишление... :)
miroki - майстор
Зависи колко струва рмонта.
Комшията така си взе помпа за 40 лв. Тя взе, че 2 години не се предава. (Ценово се равнява помпа за 400лв. 20 г. Да не се предава).
vinkelmen - специалист
Meandor написа:
... сондаж с дълбочина 15 м, като водата започва от 10 м ...
... помпа Вида 4, висяща в кладенеца ...
Последно, сондаж ли е или кладенец? :)
Meandor написа:
http://www.home-max.bg/potopyaema-dulbo ... 4-skm-100/
http://www.home-max.bg/potopyaema-pompa-3-skm-100/
Мисля че дебитът на видата е малко по-голям от на тези.
Дебитът на Вида-та е много по-голям от на "тези". Ако водта в кладенеца започва от 10 м., а помпата е свалена по средата, значи Вида-та засмуква от 5 м височина, което означава Q 2,5 l/sec (150 l/min) при напор H 15 m (1,5 bar).
Технически данни: Вида 4
3-4 SKM са сондажни помпи и като такива се нуждаят от скорост на потока за охлаждане на двигателя. Когато са потопени във водоизточник с по-голям диаметър от предвиденото, водата не обтича двигателя. Тези помпи са с периферно работно колело за наистина чиста вода, без никакви механични примеси. Като всички периферни помпи те са със стръмна работна крива, т.е. всяка промяна в дебита води до голяма промяна в налягането. Допълнително трябва да се мисли за защита от сух ход и претоварване, защото съдейки по цената в пусковото табло с което са комплектовани, едва ли има нещо повече от кондензатор и ключ "вкл./изкл.".
В заключение - не бих препоръчал такъв модел помпа, при положение, че си има помпи за кладенци, които са с принудително охлаждане на двигателя, вграден поплавък, възможност за преминаване на твърди частици и пр.
miroki написа:
И не мога да намеря потопяема с по-малко налягане примерно 25 метра (2,5 атм.). А с приличен дебит. 60-100 литра.
То си имам регулатор за налягане, но е най-добре да не е толкова голямо.
Или са за 5 метра или за 50.
Има такива помпи.
Само че, между 60 l/min и 100 l/min, разликата е 2,4 m3/h , което хич не е малко, когато говорим за потопяема помпа за кладенец. Тоест, помпа с работна точка Q 3,6 m3/h и напор H 25 m и помпа Q 6,0 m3/h със същия напор ще са различни, като концепция и цена.
miroki - майстор
Благодаря за линка. Тези помпи не бях гледал. И доста се доближават до желаното.
Е, пак не намирам нито една, която да е 25 м.
и между 60 и 100 литра.
Най-близката е 33 метра и 120 литра. Но ако няма регулатор може да ми напука маркучите. На 13 метра ще вади по 100 литра вода, на 2 атм.
Търся оптималното от 0,5 до 1,5 атм на 13 метра. За да няма много работа регулатора.
vinkelmen - специалист
miroki написа:
Благодаря за линка. Тези помпи не бях гледал. И доста се доближават до желаното.
Е, пак не намирам нито една, която да е 25 м.
и между 60 и 100 литра.
Най-близката е 33 метра и 120 литра. Но ако няма регулатор може да ми напука маркучите. На 13 метра ще вади по 100 литра вода, на 2 атм.
Търся оптималното от 0,5 до 1,5 атм на 13 метра. За да няма много работа регулатора.
1,5 атм. = 15 м воден стълб. С тези 13, стават 28. Модел UPm 4/4-GE при 100 l/min прави точно 27,5 m напор. Повече от перфектно.

Тема "Смяна на помпа Вида 4 с потопяема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: