Всичко за дърводелството
radius - майстор
Те затова си измислиха "система" с финиш на маслена основа (Естетик), но как е с времето кой да ти каже.
preslav - майстор
шоп написа:
Пръскам ги само две ръце с лозарската пръскачка. Нищо повече! Това са ребра и двойна скара под метални керемиди за покрив. Не се виждат.

Има и кафяв Бохемит, но е с 10 лв по-скъп за туба концентрат от 5л.
Да вметна, че кафявото е само за удобство - вижда се къде си пръскал.
Ползвах Бохемита миналата година и не мога да кажа колко дълготраен е ефекта му, но съм решил периодически да повтарям подпокривното пространство, все си мисля, че стотина лева на 4-5 години са по-малко от смяната на цял покрив.
VLADO66 - майстор
Когато не е изложен на атмосферно влияние, няма нужда от повтаряне през определен период.Става дума за Форте-то
preslav - майстор
VLADO66 написа:
Когато не е изложен на атмосферно влияние, няма нужда от повтаряне през определен период.Става дума за Форте-то
Не мога да споря, липсва ми опит и наблюдения - мога само да разсъждавам доколко един вентилируем покрив не е изложен на атмосферни влияния. Спорите на гъбите се разнасят от вятъра, дори вятър не е нужен, а леко течение, хвърковатите гадове си снасят яйцата къде ли не, а ларвите им се хранят с почти всичко, пълзящите и лазещите разнасят с краката си всякакви зарази. Бохемитът е някаква смес от контактни фунгициди и инсектициди, с времето тяхната сила отслабва, а някои гадини дори се приспособяват - във всички случаи профилактиката е по-евтина от лечението.
Това са си обаче моите разсъждения - покривът, който се наложи да сменя не беше прояден от червеи, беше изгнил от проникващата под керемидите влага, но човек никога не знае от какво ще надебелее.
Чираче - майстор
pif4o написа:
... Дайте идея с какво да ги обработя да не ги ядат червяци и да се запазят с времето, над тях покрива ще е сандвич панел, дъски няма да има,:)
Решил си да е с дървени греди, твоя воля. Вероятно си си направил сметката, но без кръчмаря. :lol: Гредите струват пари, лаковете за обработка също. И през няколко години трябва да обработваш. Народа не напразно е казал: Де е Киро на кирия! :?

Ако беше ме послушал да го направиш с метални ферми, нямаше да съществува тоя проблем във времето. Обработва се само с грунд и автоемайллак. И забравяш....
preslav - майстор
Чираче написа:
pif4o написа:
... Дайте идея с какво да ги обработя да не ги ядат червяци и да се запазят с времето, над тях покрива ще е сандвич панел, дъски няма да има,:)
Решил си да е с дървени греди, твоя воля. Вероятно си си направил сметката, но без кръчмаря. :lol: Гредите струват пари, лаковете за обработка също. И през няколко години трябва да обработваш. Народа не напразно е казал: Де е Киро на кирия! :?

Ако беше ме послушал да го направиш с метални ферми, нямаше да съществува тоя проблем във времето. Обработва се само с грунд и автоемайллак. И забравяш....
И аз бих използвал желязо - дори и автоемайллак не е нужен там където няма слънце.
шоп - майстор
Чираче написа:
да го направиш с метални ферми....... И забравяш....
@Чираче, подхвана една интересна тема. Малко може да поспамя и да е извън темата, но предполагам ще е интересно и за други колеги пред които стои избор при направа на нов или ремонт на стар покрив..

Аз също дълго време умувах дали дърво или метал. И едното и другото си имат + и -

+ за метала: дълговечност, лекота, пожаробезопасност

+ за дървото: по-евтино, по-добра изолация, липса на конденз

Разбира се има още десетки + и -, като + за един обект може да са - за друг. Въпрос на конкретика.

Лично аз избрах дърво, защото върху съществуващ от 35 години покрив направен от разбичени импрегнирани влакови траверси правя втора двойна кръстосана скара, като между двата покрива има 20см минерална вата.
Заварките в този случай са изключени, конденза нежелателен, а изолацията препоръчителна.

В моя конкретен случай финансово се включвам в 2400лв дървения+ импрегнация, а при варианта Н 20 см НОСЕЩА скара от метал+ грунд ги надхвърлях значително тези пари.

Все пак при равни условия бих избрал метал! :supz:
pif4o - специалист
Чираче написа:
pif4o написа:
... Дайте идея с какво да ги обработя да не ги ядат червяци и да се запазят с времето, над тях покрива ще е сандвич панел, дъски няма да има,:)
Решил си да е с дървени греди, твоя воля. Вероятно си си направил сметката, но без кръчмаря. :lol: Гредите струват пари, лаковете за обработка също. И през няколко години трябва да обработваш. Народа не напразно е казал: Де е Киро на кирия! :?

Ако беше ме послушал да го направиш с метални ферми, нямаше да съществува тоя проблем във времето. Обработва се само с грунд и автоемайллак. И забравяш....
В краина сметка решихме да го градим с тухли, и покрива за по лесно под панелите на греди, хем ще си ги лакирам хем дървото ми е по "топло" като визия и усещане. Ся , дълговечно, здраво.... няма живея с орлите я, да му мисли тоя след мене ако не го кефи да го лакира през 5-6 год :) Аз след тоя проект повече нищо не пипвам в такива мащаби. Пък и на желязото не съм му турил чертата и за него има проект- стария за гаража, ама по на там.
По темата, тея дето градят викат да съм ги намажел с газ за горене пък после лак, хм.... че те ша станат като факли хахах, тоя импрегнант на колегата гачили по ме кефи, и след него един финиш и аре пак след 100 години ша ги лакирам :)
Чираче - майстор
pif4o написа:
, и покрива за по лесно под панелите на греди, хем ще си ги лакирам хем дървото ми е по "топло" като визия и усещане.
За визията и усещането си прав - въпрос на предпочитания. А една лека, евтина и здрава метална ферма може да се облече с чамова ламперия за около 8-10лв/кв.м., предварително обработена от всички страни 2 ръце ленен безир и 1 ръка яхтен лак. И отново забравяш. Но вече е късно за това. :?
preslav - майстор
Чираче написа:
pif4o написа:
, и покрива за по лесно под панелите на греди, хем ще си ги лакирам хем дървото ми е по "топло" като визия и усещане.
За визията и усещането си прав - въпрос на предпочитания. А една лека, евтина и здрава метална ферма може да се облече с чамова ламперия за около 8-10лв/кв.м., предварително обработена от всички страни 2 ръце ленен безир и 1 ръка яхтен лак. И отново забравяш. Но вече е късно за това. :?
Да не говорим, че сандвич-панела сам по себе си е една страхотна визия!

Тема "Обработка на покривни греди?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: