Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
шоп - майстор
Не изчаквам, докато окрайча плоскостта и напиша едно двойно В латинско по средата минават 30-40 секунди и лепвам плоскостта:-)
preslav - майстор
andy_forresite написа:
Колко секунди се изчаква преди плочата ЕПС да се положи върху стената? Казвали са ми че има вероятност ако се сложи и притисне веднага след намазването пяната да се сплеска и да отиде на халос. На кое да се обърне внимание накратко?
Иначе аз съм ползвал точно видира дюбели, но постройката ми е от плътни тухли и става много добре.
Нали съм сложил линк към някакво клипче, нанасяш и поставяш на стената, леко притискаш и се подсигуряваш с един дюбел в средата на плочата. На ВИДИРА им е кофти пластмасата, разбрах го случайно, наредих изолация на тавана, но отложих във времето финишното покритие. След няколко дена намерих на земята една шапка на дюбел (откъснала се от стеблото), помислих си, че нещо аз съм се престарал, ама на другия ден още една шапка, после пак и така докато не смених всички дюбели с нови, но на друг производител. Представих си какво би се случило ако това е зад шпакловка и на външна стена, писах им, казаха ми, че съм некадърник, а аз се обърнах към КЗП. КЗП пък ми се обясниха, че можело само да натискат търговеца, но не и производителя. Пробвах да открия кой разрешава на ВИДИРА да произвежда и продава боклуци, но май не открих отговорни и вдигнах ръце.
andy_forresite - майстор
На стена нищо няма да стане като се скъсат главите. Дюбелът е с + -образно оребрение 3 мм и е на конус. Оребренията се забиват в тухлата, леко разширяват отвора и се заклинват в тухлата. Набиват се със сила. Не мога да се сетя как си ги извадил за да ги смениш. Било е излишно. Самото дюбелиране е излишно, но зависи как си лепил.
При стена, не таван, плочите EPS тежат перпендикулярно на дюбелите. Никой няма да ги дърпа навън. То с каквото и да си залепил и дюбелирал, като опънеш тоя стиропор, нещо ще се къса. EPS-а няма да остане там. Не и цял. Това вече не е монолитна стена, а някаква дъвка, която трябва да пазиш да не би да теглиш някой случаен лакът и да си имаш дупка в стената.
Много по-добри са от едни с пластмасов пирон, които изхвърлих. И по-скъпи бяха. Няма такива боклуци. Гледал съм как набиват пироните с чука. Еми 2-3 леки удара, то не са и удари, а почуквания и пиронът влиза. После дюбелът се мандахерца като го размърдам с пръсти. Държи като умрел свещ. Видирите не мърдат изобщо.
Имахме буря този месец със силен вятър и градушка. Сутринта със страх отидох да видя западната стена в частта й над съседния навес (навесът почти опира до стената). Имаше следи от ледените парчета над нивото на навеса, но EPS-ът си беше на стената. Оставил съм през 1 платно надстърчане за засрещане накъм южната стена.
djendov - специалист
andy_forresite написа:
При стена, не таван, плочите EPS тежат перпендикулярно на дюбелите. Никой няма да ги дърпа навън.
Грешно твърдение [-X
шоп - майстор
andy_forresite написа:
При стена, не таван, плочите EPS тежат перпендикулярно на дюбелите. Никой няма да ги дърпа навън.

Вятърът ще свърши тази табота. Както създава налягане така създава и под налягане и при една значителна площ всичко отлита.
preslav - майстор
andy_forresite написа:
На стена нищо няма да стане като се скъсат главите. Дюбелът е с + -образно оребрение 3 мм и е на конус. Оребренията се забиват в тухлата, леко разширяват отвора и се заклинват в тухлата. Набиват се със сила. Не мога да се сетя как си ги извадил за да ги смениш. Било е излишно. Самото дюбелиране е излишно, но зависи как си лепил.
При стена, не таван, плочите EPS тежат перпендикулярно на дюбелите. Никой няма да ги дърпа навън. То с каквото и да си залепил и дюбелирал, като опънеш тоя стиропор, нещо ще се къса. EPS-а няма да остане там. Не и цял. Това вече не е монолитна стена, а някаква дъвка, която трябва да пазиш да не би да теглиш някой случаен лакът и да си имаш дупка в стената.
Много по-добри са от едни с пластмасов пирон, които изхвърлих. И по-скъпи бяха. Няма такива боклуци. Гледал съм как набиват пироните с чука. Еми 2-3 леки удара, то не са и удари, а почуквания и пиронът влиза. После дюбелът се мандахерца като го размърдам с пръсти. Държи като умрел свещ. Видирите не мърдат изобщо.
Имахме буря този месец със силен вятър и градушка. Сутринта със страх отидох да видя западната стена в частта й над съседния навес (навесът почти опира до стената). Имаше следи от ледените парчета над нивото на навеса, но EPS-ът си беше на стената. Оставил съм през 1 платно надстърчане за засрещане накъм южната стена.
В същност вече двама са ти отговорили и аз няма какво да добавя, освен това, че май казах, че говоря за таван. Дябелите изкарах с клещи, хванах стеблото и без особено усилие ги измъкнах като гнили зъби от бетона.
Споделих лични наблюдения, а който иска да рискува може да кара на ВИДИРА, все пак икономисва по стотинка на дюбел.
andy_forresite - майстор
А аз говоря за в плътна тухла и твърдя че са екстра за целта.
radius - майстор
И на мен на пода, като се опитвах да прибера фибрана под подовото, ми изхвърчаха почти всички шапки на дюбелите Видира :axe:
andy_forresite - майстор
Пичага, едва ли ще послушаш точно мен, но ако ме слушаш/четеш - не слагай никакви дюбели. Не си троши тухлите да слагаш дюбели.
Ветровото натоварване е за високи стени (от 8-10 метра нагоре). Събери лев и опаковай всички стени от-до. Платната EPS ще са уязвими ако караш до някъде и спреш.
Освен това външната изолация има по-добър ефект при плътните тухли. Зид от голи "четворки" има по-добри топлоизолационни способности в сравнение с гола стена от плътна тухла (и пак зависи как е зидана), но при обличане с изолация нещата се обръщат с пълна сила.

А при мен, с керемидено червените без надпис видира на шапчиците, при набиване минават през стиропора 8 см, потъват докъдето ги зачукаш и така остават. След всяко почукване влизат по-навътре и не нищо не мърда. Може да отрежат напълно плочата ЕПС щото главите им са доста по-малки от тези с пирон и си минават през ЕПС-а като през дъвка. Наизуст, главите им са по 30 мм вместо необходимите 60+ мм. Но аз наслагах доста и от широките глави с пирон и после от тези. Дюбели има като за две стени ... малко се престарах, ама не ме кефеше как се мандахерцат някои от тези с пирон.
preslav - майстор
На плътните тухли вероятно не им трябва дюбел с пирон, но на кухите това е просто задължително. По принцип казват, че до 2 етажа не е нужно дюбелиране, но аз пък съм виждал EPS на първия етаж, който е отвян от вятъра - още по-шокиращото е, че дюбелите си стоят на стената с парчета от стиропора, а плочите са на земята. Изобщо този EPS малко не го долюбвам, освен ако не е с нужната плътност.

Тема "Въпрос за изолация ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: