• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
BlackBox написа:
За 3 фазните уреди нулата не е задължителна.
По нулата тече ток, който е в следствие на дисбаланс на фазите.
Ако е балансирано натоварването, то може и без нула.
:? КОЛЕГА :lol: в трифазен контакт само балансиран товар ли се включва? А ако е трифазен, небалансиран товар в какво се включва?

Проблема е, че този контакт е от преди времето на задължителното заземяване и за това е само 3 фази и нула. По времето като е въведен, още Шуко у нас не е прието.
По Европата и не замо трифазните контакти са 5-проводни Изображение
moimoimoi - майстор
Така направен в трифазния контакт трябва да се включват само тривазни консуматори на които не им трябва нула.

ама ти от де да знаеш трифазния консуматор трябва ли му нула или работи и без нея?
е за това е добре вместо жълто/зелен кабела да е син ,т.е. вместо земно да има нула на контакта.


пп:има много примери дето един трифазен консуматор да му трябва нула за да работи ,т.н.може да пускаш трифазен двигател но пускателя да е бобина на 230волта, или ако ползваш машина за мазилката самата машина да има трансформатор на 230волта и т.н.


едно време на тия черните трифазни контакти пишеше 3P+N , ама сега сме у европа и затова има знак за заземяване
profesionalist_wood - майстор
BlackBox написа:
sts написа:
Колега на трифазния к-т изтегли син проводник (0) и премахни РЕ проводника (Ж/З).
КОЛЕГА, вземи прочети какво пише на контакта - 3Фази+заземяване!
За 3 фазните уреди нулата не е задължителна.
По нулата тече ток, който е в следствие на дисбаланс на фазите.
Ако е балансирано натоварването, то може и без нула.
Скоти,ела да монтираш контактите при мен в Исландия като си толкова разбирач :-D Тъкмо ще те ръководя и ще те бичувам с камшик да те вкарам в строя :-D :sm:
iliya_i - майстор
Таблото има и още един проблем - недобро закрепване на многожилните кабели към винтовете на контактите. Част от проводниците въобще не са стегнати. По-добре е проводника да влиза отдолу - между клемата и гайката, а не отгоре към винта.

Профи дърварю - ако обичаш не се заяждай с Тинки просто от спортна злоба, защото изместваш темата от същността и. Ти и без това си далеч от нея. Двамата сте си лика-прилика. Търкулнало се гърнето та си намерило похлупак. Направете си собствена спам-тема.
hidrazin - майстор
В случая въобще няма значение какво е включено на последната клема от трифазния контакт - ВСЕ ТАЯ.
Така или иначе дори и да се пусне до ТЕПО-то кабел СВТ 5x16 мм (както е по проект) ,в самото ТЕПО синия и жълтозеления ще бъдат праснати на една и съща, обща шина.
Освен това никъде в конкретната постановка няма ДТЗ - нито в ТЕПО-то, нито в това табло.
Получава се че че дали нулев или защитен е свързан там е все едно.
Този тип контакти НЕ Е ПРЕДНАЗНАЧЕН за петпроводни инсталации.
Както каза iliya_i по-горе - за това си има други типове трифазни контакти.
Въпросния контакт е отживелица и ако се слага някъде, то следва да му бъде присъединена нула.
Щото много от "майсторите" използват такива удължители и ако има ДТЗ ще падне едно чесане там дето не ги сърби що пада "башона".
Изображение
Така че на това:
BlackBox написа:
Я гледай...какво пише на контакта!
ще кажа за хиляден път:
Намери си друга работа от която разбираш! - Носене на тухли, бъркане на бетон.... Електротехниката и електрониката НЕ СА ЗА ТЕБ!!!
:partyman:
Към автора на темата:
valentino_g написа:
...Кабела за времянката няма да е 5x16 меден а алуминиев...
Доколкото разбрах същия този кабел от времянката мислиш да го използваш после за къщата?
Значи да приемем че кабела който си пуснал е поне 5х25 квадрата ???
valentino_g - специалист
Мили колеги съфорумници,радвам се че всички искате да помогнете.Все пак е направи си сам.Не зная дали ако бях платил на някой някакви пари, дали би свързал трифазния контакт земя или неутрален.На контакта има знак за заземление така че остава така.Може би никога няма да се ползва по време на строежа.Приемам критиките на колегата за връзките ,здрави са стегнати,но и на мен не ми харесват.Мисля да им сложа обувки,но може и да не се впрягам толкова.Остана най-важното,милото Енерго Про да си изпълни договора.Желая Ви приятна вечер.Както е казано "милиони ги няма,но важнато е да сме живи и здрави"

Edit: Кабела сега за времянката ще бъде 5x16 алуминиев.Ако съм жив и здрав да изпълня проекта,това отпада и се ползва 5x16 меден.Времяката заедно с алуминиевия кабел се прехвърля към временна постройка "барака",там ще се ползва.
Keresteliev - специалист
hidrazin написа:
....Така че на това:
BlackBox написа:
Я гледай...какво пише на контакта!
ще кажа за хиляден път:
Намери си друга работа от която разбираш! - Носене на тухли, бъркане на бетон.... Електротехниката и електрониката НЕ СА ЗА ТЕБ!!!
:partyman:
....?
Ахм ... а защо пропусна - боядисване на детайл за 10 лв.?
BlackBox - специалист
moimoimoi написа:
едно време на тия черните трифазни контакти пишеше 3P+N , ама сега сме у европа и затова има знак за заземяване
Заземяване не е равно на зануляване. В България е частен случай.
По спецификация в момента го водят..
Индустриален съединител
номинален ток - 25 A;
номинално напрежение - 380 V AC;
материал корпус - бакелит;
брой пинове - 4 (3P+E);
hidrazin написа:
ще кажа за хиляден път:
Аз ще ти кажа за сетен път - намери си ти друга работа. Примерно барман в гейбар.
profesionalist_wood написа:
Скоти
Ти явно искаш да те шибам и да си моята кучка.Никой не ти иска тъпотиите във форума.
Скоти е баща ти, а майка ти само можем да гадаем как се е чувствала като се е родило такова уродливо кретенче като теб.
valentino_g написа:
Мили колеги съфорумници,радвам се че всички искате да помогнете
Колега, нема смисъл. Тук само комплексари и толкова. Тоя форум е умрял.
Keresteliev - специалист
BlackBox написа:
....Ти явно искаш да те шибам и да си моята кучка.Никой не ти иска тъпотиите във форума.
Скоти е баща ти, а майка ти само можем да гадаем как се е чувствала като се е родило такова уродливо кретенче като теб.
......
Това ... надмина всички постове публикувани в този форум!!!

п.п. Евала ти прайм ТИНКИ!!!

п.п.п. Поради липса на женски мат'рял в каблешково обърна резбата ли бре жеко, та искаш някой да ти бъде кучка?
mironcho - специалист
Пропускам простотията по-напред но
BlackBox написа:
Колега, нема смисъл. Тук само комплексари и толкова. Тоя форум е умрял.
кат си толкоз голям какво правиш тука при умрелите или само сред такива можеш да изпъкнеш :shock:
Не си професионалист в електричеството, и не си полезен, постовете ти често не са по темата и целят единствено изява и самоизтъкване, нима очакваш да те търпят? Умението да четеш и да цитираш тук НЕ Е достатъчно! :axe:

А питащия, дано отсее полезното от фукнята.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Енерго Про или ходене по мъките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: