Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
goodkat - специалист
Здравейте.

От електроразпределителното искат да подменят стария електромер с нов.
Става въпрос за селса къща. Сега е монтиран в антрето на къщата но мислех да ги накарам да монтират новия на стълба пред къщата. Причината - не искам да се мотаят из имота ми под предтекст че искат да го гледат.
Познати обаче казаха , че имало оплаквания на хора с монтирани навън електромери. Били много чувствителни и отчитали и вибразии от автомобили и прочие.
На мен това не ми се вярва. Не съм запознат с устройството им но не вярвам да има механични части, мисля, че вече всичко е електроника.

Какво ще кажете вие, професионалистите в тази област?

И още един въпрос.
Преди години подмениха кабела от стълба до къщата понеже беше нагорял. Това стана за тяхна сметка. Кабелът е закачен на един винкел прикрепен към покрива на къщата, и от там през едни силови клеми отиват кабели към електромера. Тези не са ги подменили тогава а те са в много окаяно състояние. Искам и те да се подменят. Скоро ще сменям цялото табло и искам да не мисля нищо в тази част с години напред.
Въпросът - това пак ли става за тяхна сметка - подмяната на кабелът от клемите до ел. таблото?

Благодаря за отговорите предварително.
plamen6703 - майстор
goodkat написа:
Познати обаче казаха , че имало оплаквания на хора с монтирани навън електромери. Били много чувствителни и отчитали и вибразии от автомобили и прочие.
На мен това не ми се вярва. Не съм запознат с устройството им но не вярвам да има механични части, мисля, че вече всичко е електроника.

Какво ще кажете вие, професионалистите в тази област?

И още един въпрос.
Преди години подмениха кабела от стълба до къщата понеже беше нагорял. Това стана за тяхна сметка. Кабелът е закачен на един винкел прикрепен към покрива на къщата, и от там през едни силови клеми отиват кабели към електромера. Тези не са ги подменили тогава а те са в много окаяно състояние. Искам и те да се подменят. Скоро ще сменям цялото табло и искам да не мисля нищо в тази част с години напред.
Въпросът - това пак ли става за тяхна сметка - подмяната на кабелът от клемите до ел. таблото?

Благодаря за отговорите предварително.
Това, което са ти казали познатите ти е нещо като "ЕЖК" една жена казала или т.н фолклор :-D
Електромера е собственост на доставчика на ел.енергия и по преценка може да го инсталира пред дома ти или на старото място. Има възможност по твое желание и техническа възможност да инсталират електромера и на стълб пред дома ти.
Всичко след електромера се ремонтира с твои материали и за твоя сметка!
goodkat - специалист
Тоест ако аз поискам да е на стълба пред къщата той не е слъжен да се съобрази и може да си го монтира на старото място?

А за кабела от винкела до ел. таблото питам понеже ми изглежда, че силовите клеми имат няккави скоби. Не съм викал ел. техник да гледа , да каже той какво може и не може.
Аз имам познания но предпочитам да не работя под напрежение.
plamen6703 - майстор
Ако поискаш на стълба пред къщата да монтират електромера и има техническа възможност ще ти монтира електромера в табло на стълба, ако няма техническа възможност ще го монтира на старото място.
За " кабела от винкела до ел. таблото питам понеже ми изглежда, че силовите клеми имат няккави скоби" това се гледа на място и се дава точен отговор от електротехник. С такова неясно описание няма друг вариант, но може по-късно да се включат част от врачките и да те "съветват" кое как да направиш без да са го видели :wink:
При работа с електрически ток и уреди под напрежение се спазват правилата за техническа безопасност!
goodkat - специалист
Много благодаря Пламен.
Извинявам се, че не снимах клемите. Ще говоря идната седмица с енергото и ще видим какво ще се случи.
plamen6703 - майстор
goodkat написа:
Много благодаря Пламен.
Извинявам се, че не снимах клемите. Ще говоря идната седмица с енергото и ще видим какво ще се случи.
Желая ти успех и да се случи най-доброто, което желаеш!
FM STEREO - специалист
Не си написал какъв е кабелът до къщата ,ако е алуминиев така нареченият френски ,свързването става посредством тези биметални клеми:
http://www.tashev-galving.com/028+ERN2237 ,но за монтирането им ще са ти необходими специални кербоващи клещи. Електромерът може да бъде електронен или механичен ,това го решава ЕРП-то а това,че новите ел.мери "въртяли" от вибрациите на движещите се автомобили са пълни глупости ,бръщолевене на хора ,който хал хабер си нямат от ел.техника!
KingLin - майстор
Варненското ЕРД монтира електромерите за нови партиди на границата на имота даже и по селата вече. При такова положение кабела от къщата до електромерното табло (ТЕПО) са за сметка на собственика. Там където няма възможност за друг монтаж ТЕПО-то го монтират на Т-образна стройка от метален профил и кабелите стигат до него подземно в гофра от най-близкия стълб.
А иначе повечето хора искат да е вътре електромера (като при теб в момента) и всеки се сеща защо :)
hidrazin - майстор
goodkat написа:
...Сега е монтиран в антрето на къщата но мислех да ги накарам да монтират новия на стълба пред къщата...
Съжалявам но Пламенчо малко те е подвел. Не става дума дали има техническа възможност или не.
За изнасяне на електромер от имота до имотната граница почти винаги има техническа възможност.
В случая става дума за инвестиционни проекти на конкретното ЕРП.
Ако си предвиден в проекта ще го изнесат, ако не си предвиден - когато те включат в някой от следващите...
Разбира се има и вариант да го изнесат на границата на имота по твое желание.
Срещу съответната цена - за ЕВН цената е 265 лева с ДДС.(цената е за нормална услуга в работни дни)
Така че няма проблем. Може да ги накараш да ти го изнесат на улицата...
:partyman:
ani4ka90 - помощник
plamen6703 написа:
Ако поискаш на стълба пред къщата да монтират електромера и има техническа възможност ще ти монтира електромера в табло на стълба, ако няма техническа възможност ще го монтира на старото място.
За " кабела от винкела до ел. таблото питам понеже ми изглежда, че силовите клеми имат няккави скоби" това се гледа на място и се дава точен отговор от електротехник. С такова неясно описание няма друг вариант, но може по-късно да се включат част от врачките и да те "съветват" кое как да направиш без да са го видели :wink:
При работа с електрически ток и уреди под напрежение се спазват правилата за техническа безопасност!
Здравейте регистрирах се да ви попитам за същия проблем. Наследихме на баба къщата и искаме да ни изкарат елктромера на стълба понеже не живеем там и ни писна да пускат служебни киловати. Ходихме в офиса на Чез да пуснем молба и получихме писмо че ни благодарят но нямат техническа възможност да изкарат електромера ни пред къщата. Има стълб за ток на около 4-5 метра от вратата ни защо ни излъгаха че нямат техническа възможност да го направят, имате ли отговор?

Тема "Монтаж на електромер - къде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: