• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Колега всичко в писмен вид остава и може да се ползва в съда.
Жалба се подава в офисите на ЕРП и получавате входящ номер.
Всичко останало е губене на време.
BlackBox - специалист
DMN написа:
Доколкото знам за битови нужди партидата за мощност е 6 киловата(обикновено).
Обикновено за домове партидата е 10kW, а за апартаменти, особено топлофицирани е 6kW. :)
DMN - майстор
BlackBox написа:
Обикновено за домове партидата е 10kW, а за апартаменти, особено топлофицирани е 6kW.
Може и така да е. Ама що главния предпазител в таблото с електоромера е 40А :? .
Аз не съм участвал в откриването на партидата преди 10-тина години.
Не знам каква е заявената мощност и дали има разлика в цената при откриването на партида 6kW и такава за 10kW :? . Може би го пише в документацията(мощността), но сега не ми е под ръка.
:partyman:
plamen6703 - майстор
Той апартамента не е дом, той е селскостопанска сграда :lol:
Като почне някой Незнайко да срича на тема електротехника и електроника ми се повдига.
После почва да се обяснява как искал да бъде по-лесно разбран и накрая цялата тема се оцапва с неграмотност и посредственост!
BlackBox - специалист
plamen6703 написа:
Той апартамента не е дом..
* За къщи - обикновено 10kW, за топлофицирани апартаменти - 6kW. :wink:
DMN написа:
Не знам каква е заявената мощност и дали има разлика в цената при откриването на партида 6kW и такава за 10kW
Разлика има. В момента можеш да прочетеш колко е в зависимост от заявената мощност. :)
hidrazin - майстор
BlackBox написа:
Обикновено за домове партидата е 10kW, а за апартаменти, особено топлофицирани е 6kW. :)
Кво си се ухилил като .... Тия глупости къде ги прочете???
:partyman:
DMN - майстор
BlackBox написа:
DMN написа:
Не знам каква е заявената мощност и дали има разлика в цената при откриването на партида 6kW и такава за 10kW

Разлика има. В момента можеш да прочетеш колко е в зависимост от заявената мощност.
Не напразно попитах за цената, логично ли е обаче да има разлика? Партидата я открива баща ми и най-вероятно е избрал тази с по-ниската цена. Но тия 40А(главния предпазител на улицата) са ни напълно достатъчни за вилата, та предполагам, че партидата е за 6 киловата(ще погледна тия дни).
По-интересно е каква е разликата между партидите 6 и 10 киловата? Единствената разлика, която аз забелязвам е в този 40А предпазител, защото в същото табло на другите два абоната предпазителите са по 50А. Проводникът(около 10м.) идващ от таблото до къщата е алуминиев, така като го гледам ще да е 10 квадрата, напълно подходящ и за 10 киловатова партида.
То на мен в уличното табло при товар на моменти(не винаги) ми пада напрежението до 182V, при товар около 2.5 киловата и то тия 2.5 киловата са паспортна мощност, но при 182V е ясно, че ще са под 2 киловата действителна мощност. Не ми се мисли в такъв момент до колко ще падне напрежението, ако включа 6 киловата действителен товар, ами ако партидата е 10 киловата и ги включа като товар :-D . Сигурно ще се почувствам като в щатите - на 110V :lol: .
Та явно си е ходене по мъките с тия ЕРП-та.
hidrazin - майстор
DMN написа:
Не напразно попитах за цената, логично ли е обаче да има разлика? Партидата я открива баща ми и най-вероятно е избрал тази с по-ниската цена. Но тия 40А(главния предпазител на улицата) са ни напълно достатъчни за вилата, та предполагам, че партидата е за 6 киловата(ще погледна тия дни).
Не го слушай тролпад а си погледни си договора с ЕРП-то.
Тези 40А предпазител на нищо не отговарят... Защо?
Ами цените са според мощността и са 8 групи. Естествено за бита основно са 1-ва и 2-ра група.
1-ва група до 6kW - цена 444 лева с ДДС
2-ра група до 15kW - цена 696 лева с ДДС
Тоест глупаво е да си заявиш 10 киловата при условие че цената е еднаква...
Ако си с партида 6 киловата ти слагат 25A и после е голям рев.
Това с тези 6 киловата стана масово с новото строителство заради мошениците строители които гледат да откраднат всяка възможна стотинка.
Хората като купуват гледат глупости - как е боята, как е шпакловката, как са плочките ... и никой не гледа каква му е партидата.
И като дойде зимата или пуснеш да переш и да готвиш идва и големия рев...
За партида 15kW - ти си заявяваш 15 киловата. Като те одобрят те ти пускат присъединена мощност 15kw но ти пускат предоставена мощност 12,5kW
И това си е според закона.
Обикновено за предоставена 15 киловата ти слагат бАшон 50А ....
:partyman:
P.S. Има вероятност в района да е нямало достатъчно свободни мощности и да са му разрешили по-малка присъединена мощност.
Но това става ако не си бил достатъчно настоятелен и си оставил да те хлъзнат по нанадолнището...
DMN - майстор
hidrazin написа:
погледни си договора с ЕРП-то
Да, това задължително трябва да направя, в момента не ми е на разположение обаче.
hidrazin написа:
Тези 40А предпазител на нищо не отговарят... Защо?
Ми знам ли :? Тия, на които плащам(Енерго-про) за 180V на моменти, може би те трябва да кажат. Ето издирих една снимка на таблото на улицата:
Прикачен файл:
DSC_0044.JPG
DSC_0044.JPG (91.36 KиБ) Видяна 1636 пъти
А на всичкото отгоре, таблото се оказа съвсем достъпно за отваряне, че пак на всичко отгоре вътре в него намерихме едни зелени бележки, не знам как им се вика, че са сменяни електромерите на еди коя си дата(нямам я бележката сега). Ама това не ставаше ли със свидетели и техен подпис? И какво правят тези бележки вътре в таблото? Трябваше да го отворя, за да видя бележката и да разбера, че електромерите са сменени :shock: . Проблем с неправомерни сметки не сме имали де, но все пак...Монополи...
hidrazin - майстор
Е ами намери си зелената бележка и е много сигурно че на нея ще има подписите на свидетелите.
А самата бележка къде да ти я оставят? Естествено че няма да ти я пратят препоръчано с куриер.
Нито пък ще дебнат ден, два, три, седмица, месец ... за да ти сменят електромера в твое присъствие и да ти връчат зелената бележка. :-D
:partyman:
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Енерго Про или ходене по мъките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: