От мобилни телефони до цифрови камери
velas - специалист
Здравейте колеги,
Дайте идея как ще е най-удачно да се понижи/стабилизира напрежението от DC 7,4V на DC 5-6V?
Гледам разни кит-чета на dc/dc конвертори, преобразуватели, стабилизатори, но нещо не мога да избера подходящия.

Захранващите елементи са 18650 на 3,7V - 3000~5000 mA, консуматорите са две електромоторчета на радио-лодка. В момента работят перфектно на 3,7V, но искам да вдигна скоростта.
Моторчетата са капсуловани, не мога да видя какви са като модел и се притеснявам да не изгорят на 7,4V. Особеното е, че стабилизатора трябва да не прекъсва захранването или да създава проблеми при понижаване на напрежението на батериите на 2-3 V. Също така не трябва да има и голяма консумация, гони се максимално време за използване на батериите.
kosata - специалист
Решението е импулсен регулатор,те са с по-високо КПД и не греят като линейните при по-висока консумация,например с LM2576.Разбира се има и много други в интернет като се разровиш за стабилизатор на 5,0V ще видиш и други.
У С П Е Х
petromaniq66 - специалист
А правиш ли сметка, че понижи ли се напрежението на 2-3 волта бързо ще хвърлиш елементите.
velas - специалист
Това не го разбрах.
Те и сега под товар спадат на 2V преди да ги сменя, но е по-важно лодката да излезе...
petromaniq66 - специалист
Разбирай елементите трябва да имат контрол на презаряд и преразряд.
lov - майстор
Даващия акъл за платки за защита на елементите си няма май на понятие за какво се ползва тази лодчица. То и аз само предполагам че се ползва за внасяне на въдици и стръв. Та в случа за предпочитане е такава платка да няма. Казва се майната и на батериите по важното е лодката да излезе на брега. Не е като да я пуснеш в някой шадраван и да си правиш кефа.
Та колегата по горе ти беше писал. Купи си един импулсен регулатор. Има готови сглобени китове и не са скъпи. Не ми се рови но предполагам в едни 5-10 лева ще се вместиш. Тъкмо ще можеш и да си подбереш нужното напрежение за двигателчетата. А за батериите си намери пак някоя платчица за следене но само със звукова и светлинна индикация. И си тестваш батериите преди да пуснеш лодчицата и вече си правиш сметка колко ще я тормозиш така че да не се разредят до минимума.
petromaniq66 - специалист
Абе лов и риболов, този импулсен с пръдня ли ще ти направи повече от каквото има в батериите? Или мислиш че така Ли-Йон елементите линейно си падат докато се изкапчат. То и преобразуватела си има мининимум - или все ще ти дава Х+1 волт/ампери. Лодката без лодкар няма да се върне :lol: А автора искаше обороти, както писа в първия си пост - не да докрета лодката та да я хване.
jordanvass - майстор
Няма никакъв проблем Step Up DC-DC конвертор при 3V на входа (2 батерии разедени до по 1,5V) да ти изкара на изхода 5, 6 или 7 волта. Вярно, скапват се батериите, но по-добре да жертва тях, отколкото лодката.
lov - майстор
petromaniq66 написа:
Абе лов и риболов, този импулсен с пръдня ли ще ти направи повече от каквото има в батериите? Или мислиш че така Ли-Йон елементите линейно си падат докато се изкапчат. То и преобразуватела си има мининимум - или все ще ти дава Х+1 волт/ампери. Лодката без лодкар няма да се върне :lol: А автора искаше обороти, както писа в първия си пост - не да докрета лодката та да я хване.
Ми не е с пръдня ами с батерии. Ако не си схванал идеята му си е твой личен проблем. Друг е въпроса че четеш първи и последния пост в темата и се правиш на интересен. Иска в место една батерия на 3,7 волта да си сложи две вързани последователно и да завиши напрежението подавани към двигателчетата.Но и лодката да може да се върне на брега. Търси малко по висока скорост но не и да ги мъчи на двойно по високо напрежение. Регулируем импулсен стабилизатор тъкмо ще му свърши такава работа. И дори батериите да паднат по прага все ще подават нещо си и ще може да я добута до брега. Ако сложи защитна платка какво прави след като тя изключи.Батериите ще има все още някакъв запас но каква файда като го имат. Май нищо освен да псува като каруцар или да запрята крачоли. :lol:
А стари елементи от лаптопски батерии бол и какво като някоя даде фира. Лодка за минимум 100-200 лева срещу 2 за някоя батерия от битака и то там са минимум 5-6 елемента.
Повярвай ми с литиевите елементи а вероятно с другите типове имам много по голям опит от теб.
А и не знам как така веднага асоциира ника ми с лов и риболов. Вярно и двете хобита не са ми чужди но нямат нищо общо.
DMN - майстор
velas написа:
Моторчетата са капсуловани, не мога да видя какви са като модел и се притеснявам да не изгорят на 7,4V.
За моторчетата се притесняваш, а за приемащия и управляващия модул в лодката, дали няма опасност да работят с 1-2V отгоре? Това ще повиши мощността, да не вземе да опука някой управляващ моторчетата елемент от по-големия ток или недостатъчното му охлаждане :? . Не се знае как е направено всичко и за какво е изчислено.
jordanvass написа:
Няма никакъв проблем Step Up DC-DC конвертор при 3V на входа (2 батерии разедени до по 1,5V) да ти изкара на изхода 5, 6 или 7 волта. Вярно, скапват се батериите, но по-добре да жертва тях, отколкото лодката.
Обаче той иска да намали напрежението от 7-8V на 5V. Със Step Up DC-DC, става ли да се намали или с него само се повишава входното напрежение :? . А и дали по принцип DC-DC не оказват смущения на (радио)приемането :? .
:partyman:

Тема "Понижаване на напрежение от DC 7,4v на DC 5-6v?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: