Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stelibg написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Не знам ква е тая мода да се разбутват тотално настройките, а и не намирам логика ако намаля или разделя цикъла на две, да намалям и вентилатора. 25% вентилатор?!! Може ама ако горелката е закачена на ТЕЦа на комина. Изопачавам, но съм съгласен при як комин с голяма тяга.
Щом има проблем, значи не е добре тая настройка.
Заводските настройки са за да работи горелката насякъде - идва инсталатора, пуска, взема парите и айде - оправяй се.
Понеже си спретнах мониторинг на параметрите на горелката, който ми чертае графики, мога да преценя кога пламъка е стабилен, кога температурата расте по-бързо при едни или други настройки и т.н.
Да, комина ми не е лош - 6 метра неръждавейка ф200, изолирана с 30 мм вата. Около комина няма покриви, дървета, или нещо друго, което да създава проблеми. Тягата на комина е смятана за 25 KW Buderus 111

Пробвай 25% вентилатор, няма да си духаш топлото през комина :)
Аз 40% вентилатор пробвах - да, има ефект - фукса стана по-топъл :) и пламъка играе от нула до максимум
Хм, да не ни е един майстора?
7 м. комин, Ф 200, котел бош 27квт.
Нормално държи 110-120 градуса на изхода при трета степен, ок. 18-19 квт. и 60 гр. вода.
Венилатора е 46%, имам и регулатор на тягата на комина, щото стигах в бурите до положение да намаля вентилатора на 9%. В предното мнение писах- никакви проблеми с осветеност и пепел в главата на горелката до сега.
При 25% вентилатор, вероятно пламъка е издължен, ленив, червеникав и с леки черни пропушвания на върхът. Ей ти проблем.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон ное 13, 2017 8:26 pm, променено общо 1 път.
stelibg - специалист
Прикачен файл:
Screenshot_2017-11-13_20-23-291.png
Прикачен файл:
Screenshot_2017-11-13_20-21-51.png
А това са screenshot с още по еретични настройки (само 23% вентилатор)- всичко работи, като важното е, че разхода е 900 грама на час.
stelibg написа:
Прикачен файл:
Screenshot_2017-11-13_20-23-291.png
Прикачен файл:
Screenshot_2017-11-13_20-21-51.png
А това са screenshot с още по еретични настройки (само 23% вентилатор)- всичко работи, като важното е, че разхода е 900 грама на час.
Щом та кефи, ти си.
Самопочистващата се ретортна горелка, при теб не успява да се самопочисти от пепелта, та и баеш с дупчици. Мога и фенерче да и запаля, ма така проблема е заобиколен, ако за някого е проблем де.
stelibg - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
stelibg написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Не знам ква е тая мода да се разбутват тотално настройките, а и не намирам логика ако намаля или разделя цикъла на две, да намалям и вентилатора. 25% вентилатор?!! Може ама ако горелката е закачена на ТЕЦа на комина. Изопачавам, но съм съгласен при як комин с голяма тяга.
Щом има проблем, значи не е добре тая настройка.
Заводските настройки са за да работи горелката насякъде - идва инсталатора, пуска, взема парите и айде - оправяй се.
Понеже си спретнах мониторинг на параметрите на горелката, който ми чертае графики, мога да преценя кога пламъка е стабилен, кога температурата расте по-бързо при едни или други настройки и т.н.
Да, комина ми не е лош - 6 метра неръждавейка ф200, изолирана с 30 мм вата. Около комина няма покриви, дървета, или нещо друго, което да създава проблеми. Тягата на комина е смятана за 25 KW Buderus 111

Пробвай 25% вентилатор, няма да си духаш топлото през комина :)
Аз 40% вентилатор пробвах - да, има ефект - фукса стана по-топъл :) и пламъка играе от нула до максимум
Хм, да не ни е един майстора?
7 м. комин, Ф 200, котел бош 27квт.
Нормално държи 110-120 градуса на изхода при трета степен, ок. 18-19 квт. и 60 гр. вода.
Венилатора е 46%, имам и регулатор на тягата на комина, щото стигах в бурите до положение да намаля вентилатора на 9%. В предното мнение писах- никакви проблеми с осветеност и пепел в главата на горелката до сега.
При 25% вентилатор, вероятно пламъка е издължен, ленив, червеникав и с леки черни пропушвания на върхът. Ей ти проблем.
Аз говоря за първа степен. На трета и при мен вентилатора е 45.
Майстора на комина си бях аз - след дълго четене спецификацията на котела и комина, съобразявайски се с розата на ветровете в нашият край :)
Разгледах ти настройките....... Няма да ги коментирам.
Дано са подходящи!
Ветровете не са постоянни.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт ное 14, 2017 6:35 am, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Никой не си издухва топлото. То ако беше така, всички щяхме да сме на 0%, най-много на 20. Това е сплъстено твърдо гориво, което за да гори, има нужда от кислород. Дали този кислород ще дойде от вентилатора на горелката или ще си смуче и около вратата, около фланеца на горелката, от някой капак ... откъдето намери, все трябва да има опр. куб.м. въздух, за да стане правилно горене. Горене, а не тлеене със съпровождащите нагари и пушеци. На 0% кюнците са най-студени :) , а осветеността е доста добра... поне първите няколко минути.
Въздухът на първа с около 1,2-1,3 кг/ч гледам да е в диапазона 1200-1250 оборота. След дълги часове горене само на първа и при отваряне на котела за шомполиране, цветът на полепилата се прах по топлообменника бешее керемиден. С малко въздух е черен, а с много - светло сиво до бяло.
stelibg - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
stelibg написа:
Прикачен файл:
Screenshot_2017-11-13_20-23-291.png
Прикачен файл:
Screenshot_2017-11-13_20-21-51.png
А това са screenshot с още по еретични настройки (само 23% вентилатор)- всичко работи, като важното е, че разхода е 900 грама на час.
Щом та кефи, ти си.
Самопочистващата се ретортна горелка, при теб не успява да се самопочисти от пепелта, та и баеш с дупчици. Мога и фенерче да и запаля, ма така проблема е заобиколен, ако за някого е проблем де.
В това топло време какви са оптималните настройки за първа степен тогава? Аз виждам два варианта:
- моят вариант - 900 грама на час
- заводският 1200 грама на час.
У дома термоглавите поддържат 22,5 градуса. Ако набича заводските настройки котела ще стане ON/OFF, а няма по-голяма тъпотия да превърнеш модулиращ в Старт/Стоп котел. Освен стайният термостат де :rolleyes:
stelibg - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Разтледах ти настройките....... Няма да ги коментирам.
Дано са подходящи!
Ветровете не са постоянни.
Имам регулатор на тягата - тествано - работи.
stelibg - специалист
andy_forresite написа:
След дълги часове горене само на първа и при отваряне на котела за шомполиране, цветът на полепилата се прах по топлообменника бешее керемиден. С малко въздух е черен, а с много - светло сиво до бяло.
Излиза, че и 25% ми е много - пепелта е сиво/бяла. Котела гори приоритетно в P1, защото навън е топло.

В крайна сметка най-важен за мен е разхода. И това са настройките, с които имам нисък разход и комфорт.
andy_forresite - майстор
Оказва се че да. Преди си издухвал топлото :)

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: