Най - вълнуващия въпрос зимно време.
unikalen88 - напреднал
Здравеите,предстои закопуване на котел.Насочел съм се към бош солид 2000 засега на твърдо гориво и след 1-2 сезона на пелети.Смятам смятам и немога да реша колко киловата да взема ,ако може да ме посъветвате.Къща 2 етажа по 120 квадрата общо 240.Общо ребра на алуминиеви радиятори 135 броя h500.+2 лири за баните и след време за един боилер.Като смятам около 25 киловата ги изкарвам.Имам и останали ребра и мога да бодна и г коридора след време радиатори та и тях предвиждам.Мисълта ми е 27 или 32 киловата да взема.За пелетите ще е по добре да е 32 но ме притеснява ако е повече киловати за сега да не стане с нагар и да го карам на минимум.Със ПВЦ дограма съм и с изолирани тавани и външни стени с вата и картон
Според горивото, което ще гориш и котела купуваш.
Има две 32ки съответно за дърва и въглища.
За да няма ''нагар'', слагаш трипътен вентил на 60 градуса.
Чети!
unikalen88 - напреднал
Да прочетох за какво служи.Котела ще е на въглища и дърва.Значи 32 киловата е добре.А решението на нагара неможе ли да се реши като помпата се направи да тръгва на 40-50 градуса и да не се слага термо вентила,или не е същото
fbr - майстор
Не е същото. Особено пък за БОШ-а.
unikalen88 - напреднал
а на какви градуси горе доло да търся да отваря вентила,някои гледам на 55,някои на 60
unikalen88 написа:
а на какви градуси горе доло да търся да отваря вентила,някои гледам на 55,някои на 60
Ясно, не си прочел внимателно още първия отговор, а трябва да ореш в гугъла, като да си на норма.
Бош препоръчнат вентила да е на 65 градуса. Написах ти 60, като дабър и изпитан компромис.
Ако искаш, опитай с 55.
https://www.bosch-thermotechnology.com/ ... b-669335-p
Първият, в табличката, е твоят котел, при положение, че ще погориш дърва, преди да боднеш горелка. Да не те притеснява, че го дават 28 киловата. Това е защото е направен да гори основно дърва- с по голям бункер е, а дървата са по ниско калорични от въглищата. Правя сравнение с другата 32 ка, която е за основно гориво въглища.
unikalen88 - напреднал
Ами аз това взех де,кадето е основно за въглища 32 киловата.Вече е при мен и тези дни ще деистваме с монтажа та се замислих за димоотвода-комина.Ще го свързвам с комина на къщата които е вътрешен.Зидан е с отвори около 130мм.Та събрах два отрова заедно след това с хоризонтална тръба 180 отива направо в котелното.След това трябва с фукс да свържа котела които е 145.Ще тегли ли нормално.Попринцип досега не е имало проблем с каквито и да е печки на дърва когато са горяли.Ще се опитам да начертая за по ясно
http://prikachi.com/images.php?images/736/9236736E.png
LazarGanev - "Велик майстор"
unikalen88 написа:
Ще тегли ли нормално.
А дано, ама надали :?
unikalen88 - напреднал
Какво те притеснява,хоризонталната тръба или комина към които е вързан.Попринпи пролетта си мисля да правя нов но дано поне да изкара по прелетта.За новия мисля от коминни тела да е какво фи ще препоръчате и каква височина при положение че котела е с ф 145 32 киловата
Последна промяна от unikalen88 на нед дек 03, 2017 4:47 pm, променено общо 1 път.
naskov - майстор
unikalen88 написа:
Ами аз това взех де,кадето е основно за въглища 32 киловата.Вече е при мен и тези дни ще деистваме с монтажа та се замислих за димоотвода-комина.Ще го свързвам с комина на къщата които е вътрешен.Зидан е с отвори около 130мм.Та събрах два отрова заедно след това с хоризонтална тръба 180 отива направо в котелното.След това трябва с фукс да свържа котела които е 145.Ще тегли ли нормално.Попринцип досега не е имало проблем с каквито и да е печки на дърва когато са горяли.Ще се опитам да начертая за по ясно
http://prikachi.com/images.php?images/736/9236736E.png
В по-старите ръководства Бош даваха една табличка, от която ясно се виждаше какъв диаметър и каква височина трябва да има комина за съответния котел. По спомени за котел 32квт комин с диаметър ф150 трябва да е висок минимум 20м. Ако тези условия не са изпълнени от опит знам какво се случва в котелното.

Тема "питане за киловати на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: