Най - вълнуващия въпрос зимно време.
unikalen88 - напреднал
виждал съм котел дакон дор 32 които е едно към едно с боша от 10 години е закачен към такъв комин 130 и несъсдава никакви дертове.Мен ме притеснява хоризонталната тръба повече от колкото комина.Но докато не се запали маи няма да се разбере.А отностно нов комин какви параметри ще препоръчате
шоп - майстор
За нов комин препоръчвам шийдел или иноксов двуслоен с изолация. Разбира се и класически изидан от тухли единички и двустранно измазан.


Всичко друго е коммпромис и пари хвърлени на вятъра. Много скоро почват ядовете и проблемите: липса на тяга, миризми, конденз.

Варианта от готови коминни тела е решение, ако отвън се изолира с поне 5 см каменна вата и външна фугирана зидария с керамични тухли. Не разбирам хора, които дават 2000 лв за котел, 2000, лв за горелка и спестяват едни 2000 лв за най-важното:-)
naskov - майстор
Хоризонтална тръба по-дълга от 1м не е за препоръчване. Но все пак всичко зависи от тягата на комина.
unikalen88 - напреднал
да попитам и друго макар че не се отнася по темата,котела е с вход и изход на цол и половина.Проблем ли ще е ако му бодна колена умалители на 1 цол.По простата пречина че имам тръби колена и тетки чисто нови на един цол.след това вече като влезне от котелното в къщата ще е на ППР ф20
unikalen88 написа:
да попитам и друго макар че не се отнася по темата,котела е с вход и изход на цол и половина.Проблем ли ще е ако му бодна колена умалители на 1 цол.По простата пречина че имам тръби колена и тетки чисто нови на един цол.след това вече като влезне от котелното в къщата ще е на ППР ф20
За 120 квадрата умалявай, ни бой са! После само да ни са убъркаш с ПъПъРъто на ф20.
unikalen88 - напреднал
какво да се объркам с ппр.тя е с аломиниева вложка.И е 240 квадрата 2 етажа по 120
шоп - майстор
unikalen88 написа:
да попитам и друго макар че не се отнася по темата,котела е с вход и изход на цол и половина.Проблем ли ще е ако му бодна колена умалители на 1 цол.По простата пречина че имам тръби колена и тетки чисто нови на един цол.след това вече като влезне от котелното в къщата ще е на ППР ф20

Аз не бих редуцирал. Всяка редукця намалява дебита и изисква по-мощна помпа.
Човека е уникален, а като такъв може да сътвори система и без да му е много ясна работата.
ППР с алуминиева вложка....?
Горе пише, че ще топли 120 от 240.
Потвърдих, че може и на цол.
Сега станаха 240 пак.
Мамка му! Ясно е че всяка редукция намаля възможностите, ама ми пука само ако имам нужда.
unikalen88 - напреднал
ок съгласен съм но самата помпа е на 1 цол,ако до нея отива цол и половина а минава 1 цол не се ли редоцира пак.помпата е wilo.И никаде не съм писъл че ще се грее само 120 квадрата а 2 етажа по 120 квадрата общо 240 .Не рабирам и затова питам.На помпата пише 93 67 46.Часта на хулендата към помпата е 1 1/4 а другия краи е 1 цол.затова питам има ли смисъл да тръгвам на цол и половина като при помпата трябва да намалям на 1 цол .
Човече, има помпи и помпи.
Те ти на 25, 32.......фланци, магни.......
Грешката за квадратите е моя.
На пълна мощност, дебита на помпата трябва да е 1,36 куб.м на час.
32-60 си мисля за подходяща.

Тема "питане за киловати на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: