Мечтата на всяка домакиня
silvester08 - напреднал
Здравейте, имам въпрос относно аспиратор който е монтиран на терасата на панелен блок. Големият проблем е, че след като започне да се готви, около аспиратора започват да се образуват в изобиле капки / конденз. Не знам дали причината е от марката аспиратор, която не искам да я споменавам, или от друго.
Височината от аспиратора (който е закрепен на горен шкаф) до печката (от стъклокерамичен плот) е 60см. От него излиза алуминиев въздуховод ф120/Ф100 навън през отвора на стъклопакета.
След консултация с познати във този бранш ми казаха че разликата от Ф120 на Ф100 не е проблем. Посъветваха ме да сложа вата, сложих, но и това не помага. След това сложих друг въздуховод с накрайник от аспиратора Ф120 към Ф100 и изход на Ф100 и пак не помага. После сложих ПВЦ коляно от вън, което отрязъх за да може да влезе в отвора на стъклопакета и пак не става, конденз колкото искате. Искам да спомена, че терасата е двойна, 8 кв. х 2.50 метра в. х 10 = 200м3/ч ... капацитета на аспирация, необходими за 10 пречиствания на въздух в рамките на 1 час. За терасата ми отговаря аспиратора, който имам в момента и е с мощност от 300м3/ч. Прозореца на терасата е постоянно отворен който предотвратява създаването на ниско налягане.
Мислех и да сменя алуминиевият въздуховод с пвц такъв, но ми казаха, че и това няма да реши проблема. До сега никой от тях не е виждал аспиратор, от който д капе толкова вода :sad:
Остана само едно, да сменя аспиратора, но преди да го направя ще помоля някой специалисти да кажат мнението си.
Наистина ще съм благодарен на всички мнения и съвети от Вас.
EDI - майстор
Оправи си топлообмена и влажността на терасата, аспиратора вина няма.
kozl - майстор
silvester08 написа:
Здравейте, имам въпрос относно аспиратор който е монтиран на терасата на панелен блок. Големият проблем е, че след като започне да се готви, около аспиратора започват да се образуват в изобиле капки / конденз. Не знам дали причината е от марката аспиратор, която не искам да я споменавам, или от друго.
Прозореца на терасата е постоянно отворен който предотвратява създаването на ниско налягане.
Мислех и да сменя алуминиевият въздуховод с пвц такъв, но ми казаха, че и това няма да реши проблема. До сега никой от тях не е виждал аспиратор, от който д капе толкова вода :sad:
Остана само едно, да сменя аспиратора, но преди да го направя ще помоля някой специалисти да кажат мнението си.
Наистина ще съм благодарен на всички мнения и съвети от Вас.
Доколкото разбирам терасата не е приобщена, а е само остъклена. Целосезонно ли капе от конденз? В смисъл лятото когато е топло не би следвало.
От подчертаното мога да предположа, че се готви на студена (неотоплена) тераса. От горе написаното не стана ясно къде точно става конденз, вероятно по остъкляването, сяко и ос повърхностите на аспиратора. А от въздуховод? И не познавам аспиратор, който може да улови всичката влага от готвенето. И така влагата кондензира най-много по най-студените повърхности. С какво е остъклена терасата? Как са изолирани стени и таван?
Junak - майстор
Какъвто и аспиратор да сложиш, ще бъде пак така. Проблема е в студената тераса.
silvester08 - напреднал
Junak написа:
Какъвто и аспиратор да сложиш, ще бъде пак така. Проблема е в студената тераса.
Добре, как тогава хорта по терасите имат аспиратори, дори и съседа който не се оплаква от конденз, неговият е от 15 години старичък но дърпа. Въздуховода излиза с пвц коляно през отвор на терасата. А моят е телескопичен и проблема е голям  ...
silvester08 - напреднал
kozl написа:
silvester08 написа:
Здравейте, имам въпрос относно аспиратор който е монтиран на терасата на панелен блок. Големият проблем е, че след като започне да се готви, около аспиратора започват да се образуват в изобиле капки / конденз. Не знам дали причината е от марката аспиратор, която не искам да я споменавам, или от друго.
Прозореца на терасата е постоянно отворен който предотвратява създаването на ниско налягане.
Мислех и да сменя алуминиевият въздуховод с пвц такъв, но ми казаха, че и това няма да реши проблема. До сега никой от тях не е виждал аспиратор, от който д капе толкова вода :sad:
Остана само едно, да сменя аспиратора, но преди да го направя ще помоля някой специалисти да кажат мнението си.
Наистина ще съм благодарен на всички мнения и съвети от Вас.
Доколкото разбирам терасата не е приобщена, а е само остъклена. Целосезонно ли капе от конденз? В смисъл лятото когато е топло не би следвало.
От подчертаното мога да предположа, че се готви на студена (неотоплена) тераса. От горе написаното не стана ясно къде точно става конденз, вероятно по остъкляването, сяко и ос повърхностите на аспиратора. А от въздуховод? И не познавам аспиратор, който може да улови всичката влага от готвенето. И така влагата кондензира най-много по най-студените повърхности. С какво е остъклена терасата? Как са изолирани стени и таван?

Доколкото разбирам терасата не е приобщена, а е само остъклена. Целосезонно ли капе от конденз? В смисъл лятото когато е топло не би следвало.
От подчертаното мога да предположа, че се готви на студена (неотоплена) тераса. От горе написаното не стана ясно къде точно става конденз, вероятно по остъкляването, сяко и ос повърхностите на аспиратора. А от въздуховод? И не познавам аспиратор, който може да улови всичката влага от готвенето. И така влагата кондензира най-много по най-студените повърхности. С какво е остъклена терасата? Как са изолирани стени и таван?
************************************
ОПИСАНИЕ НА ТЕРАСТА: Стените са си само с мрежа и шпакловка, долу под дограмата е ютонг който покрива панела. Отгоре ютонг-а е с мрежа и шпакловка. Долу, пода е с плочки. Таваните са с мрежа и шпакловка. ИЗОЛАЦИЯТА Е ОТ ВЪН, на целият блок.

*Дограмата е качественна както и стъклопакета, терасата е изцяло затворена (изолация от вън), поставена е качествена дограма Рехау и стъклопакет бяло 4 сезона 24мм. обща дебелина, с топъл дистанционер. Винаги оставям единият прозорец отворен. Пробвах да го затворя и се получава нещо като вакум, аспиратора увеличава шума и се получава налягане, но конденза продължава, така, че и това отпада.
Проблемът е още от лятото когато се нанесох в апартамента, но сега се увеличи драстично. Готви се на студено ... А защо лятото имаше същият проблем!!!!
*Конденза започва от вътре в мотора на аспиратора, стичат се капки надолу и продължават по алуминиевият филтър, където оттам направо в гозбата :shock: ... тече като ручей.
*Въздуховода (от алуминий) сега е Ф120 / Ф100 на вън директно през стъклото с изход ПВЦ тръба за да не капе вътре. Когато след употреба на аспиратора бръкна в отвора на въздуховода, вътре има влага.
*Аспиратора НЯМА възвратна клапа, опитах и с такава, но проблема е същият.
*Опитах и с външна вентилационна решетка но и там не става.
*Опитах и с диаметъра на въздуховода, защото мислех, че проблема е от там, от по-голям Ф120 към по-малък Ф100, както и Ф120/ Ф120 но ми казаха, че и това няма никакво значение. Пробвах и не става.
Не знам как хората по терасите имат аспиратори и не се оплакват, докато при мен проблема е голям.

Видях се в чудо и не знам какво да предприема, след като всички които се занимават с вентилаций се чудят от какво е, и за първи път виждат такъв проблем.

Чудя се вече какво да сложа само и само да извежда парата когато се готви на терасата и да не капи в гозбите :shock: :shock:
Зещото дефакто, аспиратора само хаби ток и не извежда парите на ВЪН!!! Получава се нещо като ... не знам дали е правилно ... турболенция.
Позамислям се, дали да купя от тези големите фуний - аспиратори, но не знам дали ще се оправи проблема.
Да добавя, когато есента го закарах в сервиза защото е все още в гаранция и им обясних всичко, след седмица ми казаха, че аспиратора работи според нуждите и не подлежи на ремонт :?

Опитвам се да Ви изпратя снимки за да видите ясно какво се случва, но не се получава. Имам също и видео клип който показва всичко, но и него нещо не се получава да Ви ги изпратя.

МОЛЯ, ПОМОГНЕТЕ СЪС СЪВЕТИ!
Antonii - майстор
При студено помещение под 20 градуса обикновенно е такъв резултата.
Колкото и да е мощен абсорбатора, водата ще кондензира в него и ще се стече.
Няма такъв който да изсмуче вече кондензиралата влага.
silvester08 - напреднал
EDI написа:
Оправи си топлообмена и влажността на терасата, аспиратора вина няма.
Този проблем е от както съм купил въпросният аспиратор, от месец Юни, когато се нанесох в апартамента. Лятото правеше по-малко капки, но пак имаше конденз независимо, че времето беше доста топло, около 25-30, че дори и 35 градуса. Терасата е санирана (целият блок), поставена е качествена дограма. Лятото и двата прозореца са постоянно отворени, а сега когато е студено само единият.
Не го затварям защото се получава ниско налягане, а и както казват специалистите, трябва да се оставя отвор който осигурява чист въздух в помещението (в моя случай терасата).
Около въздуховода има вата и въпреки това се получава ГОЛЯМ КОНДЕНЗ... от мотора на аспиратор се стичат капки вода като ручей.

Моля, обяснете как точно да си оправя топлообмена? :?
silvester08 - напреднал
Antonii написа:
При студено помещение под 20 градуса обикновенно е такъв резултата.
Колкото и да е мощен абсорбатора, водата ще кондензира в него и ще се стече.
Няма такъв който да изсмуче вече кондензиралата влага.
Този проблем от лятото. През топлото време правеше по-малко капки, но пак имаше конденз независимо, че температурите бяха около 25-30, че дори и 35 градуса.
Този аспиратор който е с 2 броя мотори и Максимален капацитет на засмукване: 500 m3/ч ... ще реши ли проблема?

https://www.emag.bg/absorbator-concepta ... D37V6MBBM/

Какъв съвет предлагате, когато се готви да се извежда парата на вън без да капи в тенджерата!

МОЛЯ ЗА СЪВЕТ!!!
miliad - майстор
Не съм срещал такъв проблем.
Помисли дали не влияе изложението на тераса, някакво местно въздушно течение, което поддържа ниска температурата.
Като решение може би изолация на въздуховода, подгряване някакво, знам ли.
Конденза се получава явно от студените тръби. Този аспиратор в шкаф ли е вграден, или е свободно стоящ с открит въздуховод?

Тема "Проблем с аспиратора на терасата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: