• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за дърводелството
horgasz - специалист
Stefan2000 написа:
Ми да кажа, най-сетне вече тествах машината. Направо си я натоварих. В темата за къщата съм показал.
...
Пружинките които притискат подаващите валове, ми се струват уморени.
Особенно едната. Но тя е и най-важната, защто в тази точка е закрепен и подаващия механизъм, и вибрира.
Диаметъра на пружините е 20мм, височина около 40мм. Сила, :? занам ли, като се свали ще може да се премери. Да речем 20-30 кг. Лежат в гнезда и се вкарват странично.
Та, някакви идеи за такива пружинки? ....
Пружини от клапани на ДВГ? От някоя морга все ще намериш подходящи по размер... Само като идея де. :?
Stefan2000 - специалист
Мислил съм го, но щв трябва да са от някой малък мотор, и пружина в пружина, че евентуално да стане вътрешната.
Ще видя човека в Орландовци, но сега не искам да обездвижвам машината. Като спра да бачкам.

Я, така и така се раздвижи темата, да питам че се се сетих.
В ел. мотора на машината има нещо като спирачка. Един цилиндър, с 3 фрикционни елемента, надянат на ротора. Какъв е смисълът от това? И дали сега като я преправих на монофазна, не губя излишна мощност, колкото и да е малко, а и да грее повече?
ZEDYCUS - майстор
По молба на двама колеги от форума-elektromer и pablo_eskobar (на лично, но качвам тук и за други колеги :partyman: )качвам малко информация за пет операционната машина на Рачо Ковача.
Размера на задвижващата ремъчна шайба на вала с ножовете към двигателя е фи 60мм- ремък 10мм
Размера на рем. шайба към привода на щтрайхмуса е фи42мм ремък- 8мм
Размера на ремъчната шайба на двигателят е фи 92мм -ремък 10мм

Качвам скица на камите за притягане на ножовете на пет операционната, ъгъла не го знам, нямаше как да го измеря на място. Може да се направи скица на хартия и да се определи с ъгломер, аз нямам наличен, а не ми се и играе толкоз. Отворите са за м6 болтчета с 10мм камък глава.
И клипче за работата на привода за щтрайхмуса без капака, който я предпазва. Повече от това не мога да помогна.

[youtube] http://www.youtube.com/embed/FgPyBKPvQfE [/youtube]
Успех с възстановяването на машинките и на двамата. :partyman:

Прикачен файл

Кама за 5 операционна машина.png
Кама за 5 операционна машина.png (18.8 KиБ) Видяна 1822 пъти
Последна промяна от ZEDYCUS на съб май 14, 2016 2:01 pm, променено общо 1 път.
Stefan2000 - специалист
Механизмът ми харесва, изглежда здрав и стабилен. Подобряван ли е или е оригинален?
За водещите валове.
Без пружини ли са? С постоянен натиск.
Ако да, какво става при различна дълбочина на рязане? Случва ли се да приплъзнат и материала да спре?

За моите пружинки, за които съм писал в началото.
Поръчах ги на човека в Орландовци. 4бр. - 10лв. Още не съм пробвал машината с тях.
ZEDYCUS - майстор
Механизма е оригиналният, само ми го възстановиха. По напред в темата съм писал, какво му правиха.
Водещите валове са с пружина, виждат се на клипа в дясно. Засега не са ми приплъзвали. Но не съм подавал много дълги детайли, максимум 1м летви съм пускал досега.
aleks-83 - специалист
Здравейте- имам от скоро такава 5 операционна на рачо ковача/ изключително запазена и доста малко употребявана/, на табелката пише че е от 1997.Единствено и липсваха предпазителите на редуктора и на ремъците/собственик и не можа да ги изрови/.Всичко и е сравнително ОК-няма износвания на предавките на редуктора, лагеруващите втулки на на поемащия и извеждащия валове на щраиха като че ли са добре , пружините им също са доста здрави ........НО, НО ..... има проблемче при щрайхмуса. По точно при работа с по големи-дълги гредички и дъски - не извежда добре материала- що годе поема и след като захапе и втория вал става една мъка - едно бутане - от исходната страна дърпане и т.н. . Валовете превъртат в матеряла и направо оставаха не следи ами направо вдлабнатини. Поиграх си и ограничих валовете да остават по нагоре - на 4-5мм под нивото на ножовете и поохлабих натягащите пружини, за да не затягат матеряла в плота.... да ама не-ПАК БРАДЪ-при този вариант нямаше осезаеми следи от от валовете ама
.. пак си бутам и дърпам матеряла - поне с не такъв зор , ма пак не е КЪК ТРЕБА..... После пробвах да натегна пружините в средно ниво между първите два варианта ама Фъидица нема..... Тъй че ако некой даде някоя арна идеа..... какъв да го делам-много благодаря в аванс...
Последна промяна от aleks-83 на съб дек 30, 2017 10:54 pm, променено общо 1 път.
aleks-83 - специалист
А да машинката е идентична с тази която е реставрирал ZEDYCUS
ZEDYCUS - майстор
Провери си плота на щтрайхмуса, дали не е ръждясал. Моя преди да зачистя ръждата и да го полирам правеше същото. Провери и ремъците, да не са хлабави, изтъркани. В редуктора има едно паразитно зъбно колело дето натяга веригата, провери и него за разхлабване. Другото шлиците на продаващият вал да са задръстени, ръждясали. Трябва да свалиш поне единия плот, иначе няма видимост, после се въоръжи с търпение и железни нерви докато го настроиш отново. :-D Успех.
aleks-83 - специалист
Оххх.... плота съм шкурнал изгладил и лъснат с сух тефлон.Вала почистен и пришкурен, ремаците нови .Паразитния оптегач и опъван и разхлабван-когато беше по опънат си мислех че твърде много натяга валовете ,а те матеряла към плота.....после сложих по дълга шпилка на прежината .... после по слаба прежина.... после средни варанти...намотавах каучукови ленти на изходящия вал..... и т.н. . И май вече и търпението ми се поизчерпа :? ....
aleks-83 - специалист
А и много благодаря за съветите. Но само да питам при твоя пружините в доста натегнато положение ли са. Преди имах една китайка.... валовете бяха по скоро на тампони/един вид доста натягаха матеряла към плота, но бяха облечени с 5мм гума/ и бяха на около 4-5мм по ниско от ножа, а при габровеца ми разликата е около 7-8мм/сега вече е на 5-6/-имаш ли някакво наблудение как са при твоя
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Проблем с петоперационна габровска машина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: