Всичко за дърводелството
red_ribbon - помощник
Това беше целта на питането - да ми дадете прост и ясен отговор, а аз да си реша какво мога да си позволя и дали искам да направя компромис с качеството, за да постигна ниска цена. И понеже събирам мнения, преди да направя нещо, обикновено не ми се налага да търся съвети как да поправям допуснати грешки. :)
Още веднъж благодаря!
piper4o - напреднал
Я да "повдигна" темата.
Намислил съм да си правя пейка.http://www.ana-white.com/2015/03/free_p ... e-diy-pete
Пейката ще стои на вън, без покрив, с изключение на зимата.Търся трайно покритие и приемлива цена.Какво бихте ми препоръчали за тази цел,защото искам да защитя всички детайли преди окончателно да сглобя пейката,т.е ще обработя детайлите от всякъде за да няма незащитени участъци.
Материала е бял бор.
Мислих си за маслата на Осмо-скъпи са и с неясен за мен срок на експлолатация.
Видях водоразтворим лак на Klara-шведски,оцветяват се по каталог.
Водоразтворима боя на Сиккенс-имам го,но колко ще изкара...
Та препоръка?
Идеята е да изкара колкото се може повече и да на приемлива цена/ ако може/ .
mavryt4o - майстор
Маслените инпрегнатори на бохемит са добри и са евтинджос .
Lisko - майстор
Оригиналните ми стълби са били от третирано дърво. Но пак се скапват. Аз взех да ги сменям и съм сменил постепенно вече 4 стъпала. Най-обикновен нетретиран нито преди да го купя, нито след това чам.
"Тайната" е в повечко слоеве боя и редовно преглеждане. Първото стъпало което смених в момента кара 3-та зима и изглежда в перфектна форма.
Боята е най-обикновена на водна основа за навън.
Първата ръка боядисвам с една друга боя която ми е излишна, не ми трябва за нищо друго, зелена. Тя е сравнително тънка. После слагам един по-тънък слой от финалната боя, кафява. После слагам още два слоя. На ендгрейна може и 4-ти и пети път. Лятото преглеждам ако има пукнатини - мажа -един път, ако трябва - като изсъхне - отново. Новите дъски сложени от мен са имали пукнатини само по ендгрейна и то малки - иначе отгоре нямат никакви проблеми. Парапети и други стари дъски които не бяха опреснявани много дълго време се наложи да пълня пукнатини с материал, да боядисвам някои от тях 10-кратно докато се запушат съвсем. Резултатите са много добри и трайни. Следващи години пукнатините или държат или се отварят съвсем малко така че макс с две ръце боя съм я затворил. И това само пукнатината, не цялата дъска да мажа, така че отива само малко боя.
Направо не е за вярване какви големи пукнатини се запълват само с боя и упоритост.
Идеята ми хрумна като гледах клечката с която (една и съща) си бъркам боите. Сигурно има 50 пласта вече. Направо и личи на дебелина. Рекох си - е тая клечка може да седи на дъжд и сняг колкото си иска, нищо няма да й стане с тия пластове.

Другояче казано - по-добре всяка година да вкарваш 1/3 кутия боя в пукнатини, отколкото през няколко години да вкарваш 2 кутии на вече изтървана ситуация. Иска си поддръжка.
mavryt4o - майстор
Lisko написа:
Оригиналните ми стълби са били от третирано дърво. Но пак се скапват. Аз взех да ги сменям и съм сменил постепенно вече 4 стъпала. Най-обикновен нетретиран нито преди да го купя, нито след това чам.
"Тайната" е в повечко слоеве боя и редовно преглеждане. Първото стъпало което смених в момента кара 3-та зима и изглежда в перфектна форма.
Боята е най-обикновена на водна основа за навън.
Първата ръка боядисвам с една друга боя която ми е излишна, не ми трябва за нищо друго, зелена. Тя е сравнително тънка. После слагам един по-тънък слой от финалната боя, кафява. После слагам още два слоя. На ендгрейна може и 4-ти и пети път. Лятото преглеждам ако има пукнатини - мажа -един път, ако трябва - като изсъхне - отново. Новите дъски сложени от мен са имали пукнатини само по ендгрейна и то малки - иначе отгоре нямат никакви проблеми. Парапети и други стари дъски които не бяха опреснявани много дълго време се наложи да пълня пукнатини с материал, да боядисвам някои от тях 10-кратно докато се запушат съвсем. Резултатите са много добри и трайни. Следващи години пукнатините или държат или се отварят съвсем малко така че макс с две ръце боя съм я затворил. И това само пукнатината, не цялата дъска да мажа, така че отива само малко боя.
Направо не е за вярване какви големи пукнатини се запълват само с боя и упоритост.
Идеята ми хрумна като гледах клечката с която (една и съща) си бъркам боите. Сигурно има 50 пласта вече. Направо и личи на дебелина. Рекох си - е тая клечка може да седи на дъжд и сняг колкото си иска, нищо няма да й стане с тия пластове.

Другояче казано - по-добре всяка година да вкарваш 1/3 кутия боя в пукнатини, отколкото през няколко години да вкарваш 2 кутии на вече изтървана ситуация. Иска си поддръжка.
Боя стига де...къде отива красотата на дървото то по тая логика и жулязо вместо дърво и е вечно с боичка де :)
Lisko - майстор
Красотата отива на кино. Никъде не съм казал, че така ми харесва повече. Но има различни вкусове. На някой може да му харесва и така. Аз го направих така, щото вече беше боядисвано - не исках да преправям всичко отначало.
mavryt4o - майстор
Lisko написа:
Красотата отива на кино. Никъде не съм казал, че така ми харесва повече. Но има различни вкусове. На някой може да му харесва и така. Аз го направих така, щото вече беше боядисвано - не исках да преправям всичко отначало.
И ти си прав...
radius - майстор
Лиско, сложи си полимерни стъпала и без това с толкова слоеве боя, си ги докарал на вид като такива :lol: .
Lisko - майстор
radius написа:
Лиско, сложи си полимерни стъпала и без това с толкова слоеве боя, си ги докарал на вид като такива :lol: .
Ооо да! Ако ми ги подарят, тутакси слагам! Ще са по-хубави от боята и няма да ги поддържам.
piper4o - напреднал
Направих си пейката.Удобна ми е.Защитата е Бохемит форте 2 ръце и лак на Сикенс 3 ръце.

Прикачен файл

IMG_20180205_110932.jpg

Прикачен файл

IMG_20180202_111835.jpg
IMG_20180202_111835.jpg (112.28 KиБ) Видяна 3056 пъти

Тема "Импрегниране на дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: